Ak vám v posledných dňoch lezú po fasáde domu ploštice, pravdepodobne ste svedkom javu, ktorý sa opakuje každý rok. Akonáhle sa vonku ochladí, ploštice hľadajú zdroj tepla. To cítia cez okná a štrbinky na stene práve z našich vykúrených príbytkov. Samozrejme, ploštíc je skutočne veľké množstvo druhov, no v tomto prípade ide najčastejšie o Obrubnicu americkú, takzvanú, alebo „smradľavku“ (bzdochu zelenkastú). Sú pre ľudí neškodné, no ak si nájdu hniezdo u vás doma, budete mať problém, ktorý pravdepodobne vyrieši až deratizátor. Ploštice sa totiž rýchlo rozmnožia a skryjú sa na miesta, kde sa k nim nedostanete. Netreba hovoriť o tom, že posledná zmienená potvorka veľmi nepríjemne zapácha.
Toto neznášajú zo všetkého najviac
Vezmite obyčajnú fľašu s rozprašovačom, ktorú používate na kvety. Nalejte do nej 500 ml vlažnej vody. Do vody pridajte 1 lyžičku jedlej sódy a čajovú lyžičku octu. Keď sa zmes premieša, nastriekajte okolo dvier a na balkón, ploštice majú veľmi citlivé receptory a túto vôňu doslova nenávidia. Ja striekam aj priamo na ploštice a o chvíľu po nich nie je na balkóne ani stopa. Ešte jeden tip, ploštice neznášajú aj vôňu levandule, podobný postrek teda vyrobíte z vody a levanduľového oleja, ocot mám však odskúšaný viac.
Starý trik proti ploštici posteľnej
Ploštica posteľná je mnoho nebezpečnejšia, ako vyššie uvedené druhy. Zanecháva nepekné štípance, môže prenášať choroby a čo je najhoršie, ťažko sa jej zabavuje. Takto s potvorkou bojovali naši predkovia. Jednoducho okolo postele rozložili fazuľové listy. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú ploštice priťahujú (to dokonca potvrdilo aj vedecké skúmanie!), počas noci sa ne prilepia a ostanú v pasci. Na listoch sa totiž nachádzajú ostré štetinky, ktoré im prepichnú nožičky, a tak zabránia dostať sa k človeku, alebo ukryť sa. Ráno stačí listy jednoducho vyhodiť.