10 najjednoduchších domácich spôsobov ako vyčistiť žehličku zvnútra i zvonka!

Žehlička by sa mala pravidelne čistiť od nečistôt, prachu, plesní a vápenatých usadenín. Odporúčame vám použiť jeden z týchto 10 jednoduchých a účinných spôsobov z portálu napadovy.blog! Ak sa do žehličky naleje voda z vodovodu a nie destilovaná voda, vo vnútri sa v priebehu času vytvoria vápenaté usadeniny. Ak žehlička začala znečisťovať odev, je potrebné okamžite vyčistiť vnútro žehličky!

Ocot + voda

Zmiešajte v miske ocot s vodou v pomere 1:1. Položte žehličku vertikálne, nalejte roztok až po rysku, zohrejte žehličku na maximum a nechajte ju stáť 10 minút.

Počas tejto doby sa žehlička bude spúšťať a zastavovať – tento proces neprerušte. Potom dajte žehličku nad umývadlo a stláčajte gombík naparovania. Stláčajte ho až kým neprestane vytekať tmavá tekutina.

Nakoniec jednoducho vylejte vodu, žehličku znovu rozohrejte a naparujte, aby ste odstránili zvyšky vodného kameňa a octu. Žehličku utrite obrúskom do sucha.

Foto: napadovy.blog

Kyselina citrónová + voda

 

20 – 25 g kyseliny citrónovej rozpustite v pohári teplej vody. Opakujte rovnaký postup ako pri octe. Kyselina citrónová takisto odstraňuje hrdzu a vodný kameň.

...
Foto: napadovy.blog

Žehličku očistite zvonka

 

Žehliaca plocha žehličky sa takisto zvykne zašpiniť a treba ju pravidelne čistiť. Tu je niekoľko jednoduchých a účinných spôsobov.

Foto: napadovy.blog

Jedlá sóda + ocot

Zmiešajte 2 lyžičky jedlej sódy s trochou octu, aby vám vznikla pasta. Naneste ju na povrch žehličky a potom utrite handičkou.

Ocot + voda

Pomocou tejto zmesi takisto dôkladne vyčistíte žehliacu plochu žehličky. Nie je potrebné ju ani zohrievať. Zmiešajte vodu a ocot v rovnakom pomere, vezmite vatové tyčinky na čistenie uší a vyčistite diery na priechod pary.

Foto: napadovy.blog

Pracie mydlo

Týmto spôsobom môžete vyčistiť aj žehličku s teflónovou žehliacou plochou. Zohrejte žehličku na minimum, povrch dôkladne umyte mydlom a utrite handičkou, kým nebude čistý.

Soľ

Lacný a účinný spôsob ako vyčistiť žehliacu plochu. Zoberte si uterák a posypte ho soľou. Žehličku zohrejte a žehlite posolený uterák, kým nebude žehliaca plocha čistá.

Peroxid vodíka

Navlhčite si handričku v 3% peroxide vodíka, potom ňou utrite povrch aj otvory.

Zubná pasta

Vyberte si bielu pastu, nie gélovú a naneste ju na mierne teplú žehliacu plochu. Vyčistite ju jemnou kefkou, utrite vlhkou handričkou a potom osušte.

Foto: napadovy.blog

Acetón

Ak sa vám náhodou stalo, že sa vám k žehliacej ploche pritavil plast, alebo syntetický materiál, jednoducho navlhčite handričku acetónom a vyčistite.

Veľa šťastia!

 

Zdroj: napadovy.blog