Tují mám teraz toľko, že rozdávam po všetkých susedoch: Nestojí to ani cent, potrebujete len 1 vetvičku!

Ak sa chystáte rozmnožovať hličnany, vhodné sú na to najmä tuje, cyprušteky a borievky.

Zlepšovák s plienkou!

Stačí, ak z postranných konárov odtrhnete zelené stonky aj s pätou a ihličie v spodnej časti odstránite. Dĺžka „päty“ by nemala byť viac ako 1 cm.

Potom všetky tieto stonky spojíme do akejsi kytice a namočíme do vody, v ktorej je dobré rozpustiť  aj tekutý biostimulátor zakoreňovania (na 100 ml pridávame 2 kvapky). Biostimulátor slúži na posilnenie odrezkov, zvyšuje ich odolnosť, urýchľuje proces tvorby koreňov a zvyšuje pravdepodobnosť, že sa odrezky ujmú. Necháme máčať 12 hodín.

Kým sa odrezky máčajú, je potrebné pripraviť si aj rašelinník (Sphagnum). Suchý rašelinník jednoducho namočíme do vody tak, aby dobre nasiakol tekutinu.

Pripravíme si klasickú  plienku, ktorú preložíme tak, aby sme vytvorili pás. Na plienku rovnomerne navrstvíme rašelinník, ktorý trochu vymačkáme z prebytočnej vody.

Potom vyberieme odrezky a ich základne (päty) vložíme do práškového stimulátora zakoreňovania (alebo aspoň do mletej škorice). Odrezky uložíme na rašelinník a plienku zavinieme. Upevníme gumičkou a vložíme do priehľadného plastového vrecka.

Uložíme na svetlé ale chladnejšie miesto v byte (môžeme napríklad zavesiť na rúčku okna, alebo uložiť na parapetu.

Sem-tam, vrecko vyvetráme, ale inak si odrezky netreba špeciálne všímať. Na jar vysadíme do črepníkov, alebo priamo do pôdy.

Druhý spôsob – odrezky zapichnite rovno do pôdy

image-2

Odrezky zapichneme do substrátu – v pôde by mala by celá časť z ktorej sme odstránili ihličie a zavlažíme – ideálne pomocou nádoby s rozprašovačom. Potom prikryjeme plastovým vreckom, alebo ideálne bielou fóliou, ktorý zabráni vyparovaniu vlahy a zabezpečí optimálnu teplotu. Nezabúdajte však na pravidelné vetranie, ktoré je pri starostlivosti o rozmnožovací záhon veľmi dôležité.

Takýto mechanizmus na rozmnožovanie zároveň slúži na to, že mladé tuje netreba zavlažovať. Neskôr len pohodlne presadíte do voľnej pôdy.

Odporúča sa aspoň 1 x za mesiac ošetriť odrezky fungicídnym prípravkom. Odrezky počas zimy ochráňte pred mrazmi (ak ich umiestnite do studeného pareniska) a v období pučania zabezpečte vysokú vlhkosť a časté vetranie.

image-3

Tip: odrezky je ideálne uložiť do prostredia so stabilnou teplotu, na miesto kam nedopadá priame slnečné svetlo. Substrát by mal byť vždy vlhký.

Na jar (apríl-máj) presaďte výhonky do samostatných črepníkov.

Dnes najobľúbenejšie