Táto pani vie, ako na to: Pestovateľka prezradila fintu, aby vám vianočný kaktus kvitol ako na baterky!

Vianočný kaktus je veľmi obľúbená rastlina a to práve preto, že je nenáročná, pekná a preto, že na rozdiel od iných rastliniek sa do plnej krásy prebúdza vtedy, keď iné rastliny spia -v období Vianoc.

Vianočný kaktus je veľmi obľúbená rastlina a to práve preto, že je nenáročná, pekná a preto, že na rozdiel od iných rastliniek sa do plnej krásy prebúdza vtedy, keď iné rastliny spia -v období Vianoc.

Vianočný kaktus žije v dvoch cykloch – obdobiach odpočinku a rastu. Odpočíva väčšinou v lete a prebúdza sa v novembri. Počas odpočinku kaktusu narastú výhonky, ktoré v zime vyženú puky a neskôr zakvitnú. Zatiaľ čo počas odpočinku – v lete mu vyhovuje chladnejšie miesto, keď kvitne má rád teplejšie stanovisko– izbovú teplotu.

Trik, ako ho rozkvitnúť, keď potrebujete poradila nám pestovateľka s dlhoročnou praxou

Ja kaktusu nekupujem špeciálne substráty, pestujem v zmesi záhradnej zeminy a piesku, mám overené, že sa v takomto prostredí dobre darí.

Keď kaktus odpočíva – po odkvitnutí, stiahnem zálievku na minimum a skoro vôbec si ho nevšímam. Nezalievam takmer vôbec do kvetináča (len asi 2x za mesiac dám trochu vody do črepníka) a sem-tam rosím – lístky a rozprášim aj okolo rastlinky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

V októbri, keď viem, že do Vianoc mám ešte trochu času, vezmem ho a preložím na chladnejšie miesto v dome so stabilnou teplotou, nie však izbovou. Teplota by mala byť tak asi okolo 10 – 15 stupňov, v žiadnom prípade však nie taká, aby kaktus zmrzol, to by neprežil. Tiež je dobré, ak je izba tmavšia, prípadne zatiahne cez deň žalúzie.

Po asi 20-30 dňoch, keď viem, že na kaktuse sú puky, opatrne ho preložím do teplejšej izby, kde normálne býva a kde bude počas celého kvitnutia. Ale pozor, potom s ním už nehýbte, nemá rád prekladanie a striedanie miesta (a hlavne nie, keď vyženie puky). Kaktus nedávajte k radiátoru ani na prievan, na protest môže zhodiť puky, ja ho dávam na vyvýšený stojan, to má rád a aj iné pestovateľky vám potvrdia, že je rád vyššie:-). Keď nahodí puky, začnem ho prebúdzať pravidelným zlievaním a zvyknem pridať aj trochu hnojiva na kvitnutie (kupujem špeciálne na kaktusy). Zlievajte pravidelne ale neprelejte ho, je to predsa-len kaktus :-). Zalievať až keď substrát preschne.

Do kvitnúceho vianočného kaktusu nedávajte nič iné okrem vody a špeciálneho hnojiva na kaktusy, hlavne nie žiadne babské recepty ako vaječné škrupinky a pod, vápnik kaktusy neznášajú a ublížil by im. Ak máte suchý vzduch v izbe, sem-tam rozprášte vodu okolo rastlinky (ale nie na kvety) počas kúrenia je vzduch suchší a kaktus potrebuje svoju vlhkosť. Takto to teda robím vždy, už roky a kaktus mi rozkvitne krásne pred vianočnými sviatkami ako na baterky. Keď odkvitne, oberiem mu uschnuté kvety a necháme ešte asi mesiac-dva na tomto stanovisku, ale výrazne obmedzím zálievku. Potom opäť preložíme na chladnejšie, tmavšie miesto, nechám asi mesiac odpočinúť v tomto prostredí a opäť začnem s prebúdzaním. Kaktus mi na jar rozkvitne a kvitne krásne aj celé leto!

Filipa M.