Ako a kedy musíte prepnúť okná do „letného režimu“, aby sa nám doma lepšie dýchalo? Uložte si to!

Leto je blízko, čo znamená, že je čas presunúť okná do „letného režimu“.

Prečo treba okná nastavovať?

Ako uvádza stránka oknorado, plastové okná je potrebné prestaviť do letného režimu principiálne preto, že dnešné moderné okná to umožňujú. Okrem toho plastové okná zimný a letný režim potrebujú.

Pretože ak fungujú správne a tesnia ako majú, v zime by mali tesniť inak než v lete. Dôležité sú teda okrem prírodných faktorov aj tie fyzikálne. Dôležité pre okná a ich životnosť. Pre nás sú zas kľúčové pocitové faktory súvisiace s komfortom.

Tesnenia sú dôležité Každé kvalitné plastové okno tesní takmer dokonale. Ak je teda správne a presne vyrobené a nastavené.

A ak nezanedbávame údržbu a starostlivosť o kovanie. Keďže je viac zatvorené ako otvorené, jeho tesnenia trpia. Dlhodobo sú vystavené tlaku krídla na rám. Tento nápor môže spôsobiť tlakové deformácie tesnení.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Aj preto existuje letný a zimný režim nastavenia.

Všetko, čo potrebujete nájdete na okenných rámoch.

Všetko je o kovaní. Výhod kovania na rámoch okien je viacero.

Stará sa o pevnosť, odolnosť a životnosť okna a takisto vám umožňuje nastaviť si okno presne podľa vašich preferencií alebo ročného obdobia.

Zmena nastavenia okna vlastne znamená, že zmeníte prítlak krídla na rám okna.

Dôvod, prečo treba prestaviť okná na letný režim

-je to uvoľnenie prítlaku krídla na rám povolením kovania

-pomáha cirkulácii vzduchu v obytných priestoroch

-zvyšuje komfort bývania v horúcich dňoch

-šetrí tesnenia okien

-plastové okná sú od výroby vždy nastavené na letný režim

-pri letnom nastavení kľučkou hýbete ľahšie.

V lete sa zase kvôli horúčavám odporúča kovanie mierne povoliť a umožniť tak o niečo lepšiu cirkuláciu vzduchu. Práve to vám umožňuje letné nastavenie okna.

Ako prestavíte okno?

Nejde o nič náročné. Potrebujete k tomu vo väčšine prípadov len klasický imbusový kľúč.

Na niektorých oknách to dokonca zvládnete aj ručne. Vo všeobecnosti platí, že od výroby máte okno vždy nastavené na letný režim. V zime je teda potrebné ho prestaviť a v lete sa zasa vrátiť k pôvodnému nastaveniu.

Kovanie, ktoré treba prestaviť, zväčša nájdete na samotnom okne, na hrane v blízkosti kľučky, najčastejšie niekoľko centimetrov pod ňou. Pomôcť vám môže aj tento obrázok:

Význam prestavenia okna určite netreba podceňovať.

Ak je režim okna nastavený celoročne napr. na letný režim, plastové okno nevyužívate tak, ako by ste mali a jeho izolačné vlastnosti nie sú využité do plnej miery.

Okno sa takisto oveľa rýchlejšie opotrebuje. Prestavenie kovania nie je nijako komplikované a zaberie vám maximálne pár minút.

Ak sa okná sa rosia a tvorí sa okolo nich pleseň

V tomto prípade sa stretáva vysoká vlhkosť interiéru s chladným povrchom okien, prípadne problém môže byť v tom, že okná sú zle zaizolované. Prvý dôvod tohto problému najjednoduchšie vyriešite správnym vetraním, odstránením rastlín z parapety okna (tie sú často pôvodom nadmernej vlhkosti) a umiestnením lapačov vlhkosti do okolia okna (príklady účinných domácich lapačov vlhkosti nájdete TU).

Ak je príčinou zlá izolácia, k problémom s plesňou sa pridá aj unikanie tepla cez okná. Situáciu napravíte tak, že do vnútornej strany okenného rámu v interiéri aplikujete parotesnú pásku a do vonkajšej strany rámu v exteriéri aplikujete difúznu fóliu. Ďalší spôsob, ako zabrániť unikaniu tepla cez okná nájdete TU.

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay