JEDINÝ správny spôsob, ako použiť respirátor viackrát: POSTUP, ktorý je lepší ako dezinfekcia!

Ak aj vy premýšľate, či sa dá respirátor opakovane použiť a ako ho správne dezinfikovať tak, aby bol bezpečný na opakované použitie, článok Danice Lukáčkovej vám určite odpovie na všetky tieto otázky.

Respirátory budú na Slovensku čoskoro nevyhnutné, ak si chcete ísť napríklad nakúpiť lieky, potraviny, či vybaviť potrebné dokumenty. Keďže nejde o najlacnejší doplnok v ochrane proti nebezpečnému vírusu, pátrala som po možnostiach, ako bezpečne respirátor použiť aj opakovane a či je to vôbec možné. Našla som našťastie metódu, ktorá je nielen bezpečná, ale odporúčajú ju aj odborníci.

Ako postupovať, ak chcete respirátor použiť opakovane?

Štandardne je respirátor určený na používanie na niekoľko hodín a nie na používanie v ráde niekoľkých dní. Existuje však jednoduchá možnosť, ako respirátor použiť opakovane.

Postupujte tak, že  respirátor opatrne snímete z tváre, pričom manipulujte len gumičkami, nechytajte plochu respirátora.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Následne respirátor odložte do suchej, nádoby a nechajte tam tri až päť dní, minimalizuje sa tým riziko, že je povrch respirátora kontaminovaný.

Skladovacie nádoby by sa mali pravidelne dezinfikovať. Respirátor musí byť úplne suchý a nie znečistený.

Logika tohoto účinku je jednoduchá, dostatočný časový rozostup spôsobí, že vírus na povrchu respirátora neprežije.

Dezinfekcia respirátora:

Na dezinfekciu sa neodporúča namáčanie ani vtieranie dezinfekcie, pretože práve to by mohlo narušiť filtračný účinok a teda aj účinnosť respirátora.

Ak neexistuje iná možnosť a možnosť použiť nový respirátor, skúste túto možnosť, ktorú uvádzajú na stránke, ktoré tieto respirátory predávajú:

Dezinfikujte na sucho pri 70 °C v rúre na pečenie (nie mikrovlnnej) alebo pod UVC lampou po dobu 15 min.

Vyberte si správny respirátor

Odporúčaný je respirátor typu FFP2, ktorý by ste mali dostať s priloženým návod v slovenčine. Skontrolujte tiež, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie. Znovu použiteľné respirátory bývajú značené písmenom R.

Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: tjn