Najlepšia rada, ako zvýšiť úrodu rajčín: Čím skôr každú rajčinu takto upravte a pomôžete jej k omnoho väčšej úrode!

Počas júna – v niektorých regiónoch slovenska až začiatkom júla -môžeme konečne vidieť prvé výsledky nášho niekoľkomesačného úsilia o bohatú a zdravú domácu úrodu.

Práve rajčiny sú tými plodmi, ktoré sa v našich záhradách objavujú najčastejšie.

Existuje však nejaká možnosť, ako im doslova v cieľovej rovinke pomôcť k ešte vyššej úrode?

Odpoveď znie, áno! Pestovateľ Ivan Rajník poradil jednoduchý krok, ako na to!

propagate-tomatoes-apieceofrainbowblog-2

Viac rajčín môže mať každý!

Chcete rajčinám pomôcť? Je to celkom jednoduché – vezmite ostrý nôž , alebo nožnice a odstráňte spodné listy rastliny.

Tento zdanlivo nenápadný počin môže vňať na vašu úrodu zásadný vplyv a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Bohaté rastliny s malou úrodou

Listy sú samozrejme potrebné – čím väčšia zelená plochy, tým viac živín a vlhkosti rastlina dokáže prijať pre svoj rast.

Keď sú však rastliny pripravené rodiť a vy ich necháte rozbujnené, často sa stretávame s tým, že bohaté zelené rastliny s veľkými a zdravými listami prinesú len málo plodov a tie navyše nechutia tak dobre, ako by sme čakali.

„Odstránenie spodných listov vedie k presmerovaniu energie – rastline tak dáte impulz, že na miesto rozrastania sa musí investovať do produkcie čerstvých plodov. Po odstránení spodných listov sme často svedkami rýchlejšieho dozrievania plodov!”

Potrebujú viac vzduchu

Veľké listy sú prekážkou pre cirkuláciu vzduchu.

Paradajky sú vo fáze zretia a dozrievania plodov omnoho náročnejšie na prísun kyslíka a keď sa k nim nedostáva tak, ako potrebujú, spomalí sa aj proces odparovania vlhkosti, ktorý je jedným z hlavných príčin vzniku hubových infekcií vrátane nebezpečnej „plesne zemiakovej – Phytophthore“, ktorá vám spoľahlivo zlikviduje celú úrodu.

Spodné listy sú najnáchylnejšie k poškodeniu

Počas zalievania alebo pod vlastnej váhy sa spodné listy ľahko zlomia, poškodia, alebo sa jednoducho až príliš skláňajú k zemi.

Takto dochádza k rozpadu zeleného tkaniva a priestor pre vstup chorôb a infekcií, ktoré sa cez listy pomaly vyšplhajú na rastlinu.

Ktoré listy treba odstrániť, kedy a ako?

Keď uvidíte, že sa na listoch objavili žlté škvrny, musia byť čo najskôr odstránené bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na spodku alebo vyššie na rastline – spravidla sa však najskôr objavujú tam, kde je menej vzdychu a viac vlhkosti čiže najnižšie.

Nezabudnite odstrániť aj postranné výhony, ktoré vyrastajú v pazuchách listov a rastlinu zbytočne vysiľujú a zahusťujú.

Pokiaľ ich nebudete pravidelne odstraňovať, rastlina bude nadmerne olistená, náchylná na plesňové ochorenie a bude produkovať menej plodov. 

Okrem odstránenie spodných listov (aj tých zdravých), listov z postraných výhonov a listov, ktoré vykazujú známky napadnutia infekciou, odstráňte aj všetky suché, zvädnuté prípadne poškodené listy, ktoré rastlinu celkom zbytočne vyčerpávajú.

Je potrebné dodať, že rastline môžu vädnúť listy aj z dôvodu, že už ich jednoducho nepotrebuje.

Takéto listy však treba čím skôr odstrániť, pretože sú doslova vstupnou bránou pre infekcie.

Nezabudnite, že listy, ktoré sa permanentne dotýkajú zeme sú rovnakým rizikom pre rastlinu.

Prečo je potrebné spodné listy odstrániť:

Rastlina je vzdušnejšia – doslova ju otvoríte prísunu kyslíka, stimulujete správne odparovaniu vlhkosti a budete tak paradajky chrániť pred vznikom chorôb, ktorým sa obzvlášť darí v teplom, vlhkom a hustom poraste.

Znížite vegetatívnu hmotnosť rastliny, ktorá počas dozrievania plodov skôr prekáža ako pomáha. Znížite spotrebu živín pre zelené časti rastliny a spôsobíte presmerovanie energie k tvorbe a dozrievaniu plodov.

Ako to urobiť správne?

V žiadnom prípade neoslňuje spodné listy vtedy, ak ste rastlinu práve presadili – odstránením spodných listov by ste mohli úplne narušiť adaptačný proces na novom stanovisku. Na novom mieste nechajte rastlinu minimálne 10 dní a s odstraňovaním spodných listov začnite opatrne.

Pred začiatkom odstraňovania listov skontroluje pozorne všetky listy. Ak napríklad chcete odstrániť spodné listy preto, že začali žltnúť a chradnúť, je pravdepodobné, že infekcia sa dostala aj na vyššie rady listov – dôkladne ich skontrolujte a najskôr odstráňte vždy nakazené listy.

Tip záhradkára: Minimum, čo môžete pre rastlinku spraviť je odstrániť spodné listy na severnej spodnej strane. Tieto listy sú takmer neustále v tieni a minimálne sa podieľajú na procese fotosyntézy.

S odstraňovaním listov sa netreba ponáhľať a radšej to robte postupne, ako nárazovo. Odporúčam najskôr odstrániť najspodnejšiu dvojicu listov, počkať 2-3 dni a odstrániť ďalšiu dvojicu. Listy odrežte ostrým nožom tak, aby rana bola čo najmenšia. Urobte tak počas slnečného dňa v ranných hodinách. Rana sa tak omnoho rýchlejšie zacelí a predídete riziku infekcie. Pozor, aby ste neodstránili až príliš veľa listov – maximálne to urobte 2 c týždenne s tým, že na jeden krát odstránite 2 – maximálne 3 listy.

Na konci sezóny odstrániť vrchol

Odstránením vrcholu správnym spôsobom zabezpečíte, že plody môžu dozrieť a rastlina sa nevyčerpá na ďalší rast, ale práve na už spomínané dozrievanie posledných plodov.

Dnes najobľúbenejšie