zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Po 50-tke sa začali ozývať kolená a pomohlo až toto: Overený spôsob ako pomôcť kĺbom a zlikvidovať bolesť bez liekov!

Najjednoduchší spôsob, ako pomôcť boľavým kĺbom bez tabletiek.

Ak sa vám začali ozávať kĺby a bolesť vás trápi čoraz častejšie, tento článok je určený presne pre vás. Toto je najjednoduchší spôsob, ako pomôcť kĺbom aj v zrelom veku a tešiť sa zo života be bolesti.

Dôležitou stavebnou látkou chrupaviek a kostí je bielkovina kolagén, ktorá tvorí základ chrupaviek a šliach a udržuje ich v optimálnej kondícii. Jeho zdrojom je napríklad hovädzí mäsový vývar či huspenina. Pri tvorbe kolagénu je nevyhnutný aj vitamín C. Zabezpečuje premenu aminokyselín prolínu a lyzínu na kolagén, zároveň komplexne zvyšuje imunitu a ako antioxidant účinne chráni kolagén. Denne by sme mali skonzumovať 400-500 gramov ovocia a zeleniny (hlavne listovú zeleninu, koreňovú žltú zeleninu, brokolicu, avokádo, ovocie citrusové, bobulové)

Ďalšie potraviny pre zdravie chrupaviek

Mandle

Tieto orechy sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny, vitamín E a mangán. Omega 3 znižujú zápal. Vitamín E je antioxidant, ktorý chráni telo pred poškodením. Mangán pomáha glukozamínu pracovať rýchlejšie a účinnejšie pri oprave kĺbov.

Kurkuma a zázvor

Jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť stav chrupavky, je zahrnúť do stravy viac zázvoru a kurkumy. Majú totiž úžasné protizápalové vlastnosti. Nielenže pomáhajú chrániť chrupavku pred ďalším poškodením, ale môžu tiež pomôcť pri úľave od bolesti.

Cesnak

Cesnak chráni kĺby a chrupavku. Môžete tiež jesť cibuľu, pór alebo pažítku – tieto potraviny obsahujú organické zlúčeniny síry. Síra je dôležitá pri prevencii bolesti kĺbov.

Kokosový olej

Kokosový olej je bohatý na éterické oleje, ktoré znižujú zápaly, bolesť, hydratujú tkanivá a zároveň chránia pred vírusmi, baktériami a hubami, ktoré poškodzujú naše telo. Môže byť použitý interne aj lokálne.

Čerešne

Akékoľvek ovocie bohaté na červené a fialové farbivo, ako sú čerešne, čučoriedky alebo granátové jablko, sú dobré pri podpore zdravia kĺbov. Je to spôsobené antokyanínmi, ktoré sú zodpovedné za ich farbu.

Želatína

Je to skvelý prírodný prostriedok na regeneráciu kolennej chrupavky, bedrového kĺbu a ďalších kĺbov. Želatína môže pomôcť pri regenerácii chrupavky, pretože má podobnú štruktúru.

Cvičenie pre zdravé kolená do vysokého veku

Základom zdravia pre naše kĺby je dostatok pohybu. Kadý deň by ste si mali doproať aspoň 20 minút súvislej chôdze, ktorú je vhodné doplniť jednoduchými cvikmi na spevnenie a lepšiu pohyblivosť.

Ohýbanie kolien – cvik vhodný aj keď ste v posteli

Ležíme na chrbte, ruky nadol pozdĺž tela. Zdvihnite nohy tak, aby ste vytvorili 90-stupňový uhol s vaším telom. Neohýbajte kolená. Vytiahnite prsty čo najvyššie. Ohnite kolená jeden po druhom a potom vráťte nohy do počiatočnej polohy. Držte kolená pri sebe a udržujte prednú časť stehien napnutú.

Dvíhanie nôh

Podložte si hlavu uterákom. Vystretú nohu so špičkou smerujúcou nahor dvíhajte asi 15 centimetrov nad podložku. Udržte ju v tejto polohe aspoň 10 sekúnd.
Tento cvik  posilňuje štvorhlavého stehenného svalu, zlepšenie stability kolenného kĺbu.

Písmeno V

Ležte na boko, ruka ohnutá v lakti položená pod hlavou. Dvíhajte vystretú nohu od nohy, ktorá je na zemi aspoň do výšky 20 cm (alebo ako sa vám dá). Držte 10 sekúnd a uvoľnite.

Priťahovanie k sebe

Ležte rovno na podložke, jednu nohu pokrčte v kolene a pritiahnite čo najbližšie k sebe. Objímte si koleno rukami a držte aspoň 10 sekúnd. Povoľte a opakujte s druhou nohou.

Spojené chodidlá, kolená od seba

Opäť ležíme na boku a nohy dáme k sebe tak, aby sa chodidlá dotýkali. Teraz sa pokúsime od seba ťahať kolená čo najviac bez toho, aby sa kolená prestali dotýkať (sú stále spojené) opäť držíme pozíciu 15 sekúnd.

Kolená k sebe

Tento cvik môžete robiť v troch prevedeniach. V polohe ležmo – na chrbte, pričom kolená zdvíhate a snažíte sa zatlačiť čo najbližšie k hrudníku.

Druhou možnosťou je cvičenie vo vzpriamenej polohe. Striedavo sa snažíte čo najbližšie k hrudníku dostať jedno a druhé koleno. Dôležité je, aby bol chrbát vždy vystretý.

Treťou možnosťou je poloha v sede – napríklad na stoličke v práci.

Domáce recepty proti bolesti kĺbov a kolien, ktoré vám pomohli najviac

Zasaďte ju raz a bude vám pomáhať roky: Táto rastlina je zázrakom na reumu, kostné výrastky aj paradentózu, úľava príde už o 3 dni!

Vykopte v októbri koreň kostihoja, očistite od zeminy a ešte čerstvý ho len nakrájajte a naložte do alkoholu alebo do alpy či lesany. Nechajte 2 týždne lúhovať normálne pri izbovej teplote. Potom používame na potieranie boľavých miest. Ja som dala aj svokre jeden pohár a veľmi jej pomohol s boľavým zápästím. Ak nemáte možnosť získať kostihoj, pýtajte si v lekárni maste alebo tinkúry s touto bylinkou, je neskutočne silná!

Elena V.

Vďaka tomuto som sa vyhla operácii a neznesiteľným bolestiam zápästia: Za pokus nič nedáte a ak máte podobný problém, toto odporúčam všetkými desiatimi!

Ja používam na potieranie kolien aj zápästí už veľmi dlho – trpím reumou a toto mi skutočne pomohlo. 500 ml lesany zmiešame s rozdrevným acylpirínom a asi piatimi listami Aloe vera, ktoré si nakrájame na kúsky. Necháme lúhovať v chladničke a po troch týždňoch môžeme používať na potieranie. Pomáha to aj na tenisový lakeť a syndróm karpálneho tunela. Potieram vždy večer pred spaním a pani doktortka nechcela veriť, že som už tak dlho nebola na obstreky.

Ľudmilka

Nedám dopustiť na chrenový zábal, prehreje a pôsobí proti zápalom kĺbov a svalov. Chren nastrúhame na gázu alebo plátno, priložíme na konkrétne oblasti kĺbov či svalov, ktoré nám spôsobujú bolesť a prekryjeme fóliou. Tento obklad je nielen liečivý, ale pomôže aj uľaviť od bolesti. Chrenový obklad priložený na priedušky, pomôže pri zápaloch a kašli.

Majka C.

Môj švagor nám poradil obyčajné listy z kapusty. Smiali sme sa mu, ale na kolená to naozaj zaberá. Listy na pár minút ponorte do teplej vody, potom osušte položte medzi dva kusy fólie a niekoľkokrát po povrchu prejdite valčekom. Narušíte tým žilnatinu listov a uvoľnia sa aj liečivé látky. Potom jednoducho priložte na kolená, prekryte gázou, obviažte a nechajte pôsobiť cez noc (minimálne však 3 hodiny). Výborné je to aj na opuchnutý členok.

Ľubka J.

Keď potrebujem kĺby prehriať používam kari korenie, pôsobí aj protizápalovo. Zmiešajte 2 lyžice korenia a 100-150 ml olivového oleja. Pastu naneste na bolestivé miesta a nechajte pôsobiť. Keď budete cítiť, že bolesť poľavuje, môžete pastu zmyť. Keď nie je poruke kari korenie, výborné je aj kajenské.

Mirka R.

Na boľavé kolená používam obklad z ríbezľových listov. Asi 30 listov listov čiernej ríbezle  uvarím v 500 ml vody a necháme 15 minút lúhovať prikryté pokrievkou. Do odvaru namočím handričku, dáme na ňu listy, preložíme a ešte horúci obklad priložím na koleno. Prikryjem fóliou a obviažem teplým uterákom. Obklad necháme pôsobiť cez noc a opakujeme podľa potreby.

Róbert S.

Pagaštan konský popučíme, alebo nakrájame (15-20 ks), zalejeme alkoholom alebo alpou a necháme lúhovať aspoň 1 mesiac v chladničke alebo v komore. Používam na zápästia, kolená, rameno – všade, kde cítim bolesť.

Simona V.

Toto skúste, keď nájdete tvaroh po záruke, inak by ste na mňa mohli nadávať :-). Jednu cibuľu alebo 5 strúčikov cesnaku nakrájame nadrobno, zmiešame s kockou tvarohu, namastíme na kolená, obviažeme fóliou, uterákom a necháme pôsobiť 2-3 hodiny. Tento obklad zaberá aj na boľavé priedušky.

Jožino K.

Liečivá masť z rozmarínu

Potrebujeme:

cca 250 g čistej masti, vazelíny alebo kokosového oleja

nasekaný rozmarín (asi 2 hrste),

Čistú nádobu na skaldovanie

Postup:

Sadlo zahrejeme (vazelínu skôr vo vodnom kúpeli, masť alebo olej môžeme priamo v hrnci), ale nevaríme. Do rozpusteného masťového základu nasypeme nadrobno nasekanú vňať rozmarínu. Necháme vychladnúť a asi do druhého dňa uležať. Potom opäť zohrejeme a precedíme cez čisté plátno, aby sme v masti nemali kúsky bylín. Ihneď plníme do téglika, kde nám masť stuhne. Uchovávame najlepšie v chladničke. Používame podľa potreby, je však dobré mať ju vždy poruke, uvidíte sami!

Aksamietnice len natrhať a zaliať olejom – na kĺby je to úžasná vec

Tento účinok “smraďošky”, ako túto rastlinku nazývam, ocenia hlavne tí, ktorí trpia reumou, alebo ich bolia kĺby a kosti (po 60-tke teda asi každý). Stačí, ak si natrháte tieto rozkvitnuté oranžové hlavičky kvetov a zalejete ich obyčajným kuchynským olejom. Ja dodržiavam pomer 1 diel kvetov a 3 diely oleja. Takto necháme lúhovať 3 týždne. Olej používame na potieranie a masáž boľavých kĺbov, kostí a svalov. Aj chcete ešte rýchlejšiu úľavu od bolesti pridajte si odvar z kvetov aj do kúpeľa. Natrhajte si kvietky večer a nechajte cez noc namočené vo vode. Na druhý deň dajte na plameň, priveďte do varu a nalejte do kúpeľa (môžete scediť, alebo pridať aj s kvietkami).

Upozornenie: tieto rady neslúžia ako náhrada konvenčnej liečby!

Najlepšie tipy pre zdravie