Vlastná úroda uhoriek z balkóna: Dobrá správa pre milovníkov čerstvej zeleniny – ide to aj bez záhradky!

Voňavé domáce uhorky obraté priamo zo záhradky sú na nezaplatenie. Takú chutnú zeleninu v obchode nekúpite.

Voňavé domáce uhorky obraté priamo zo záhradky sú na nezaplatenie. Takú chutnú zeleninu v obchode nekúpite. Ale nie každý má pozemok, kde by si ju mohol dopestovať. Dobrou správou je, že teraz to ide aj bez toho :) Stačí vám na to obyčajný balkón, či terasa. Pri dobrej starostlivosti môžete úrodu zberať po celý rok.

Existuje niekoľko metód pestovania. Vyskúšajte tento efektívny spôsob pestovania uhoriek na vode. To vám umožní zbierať prvé plody už s príchodom tepla.

Pestovanie uhoriek na vode

Zoberte si veľké plastové vedro s objemom 20 litrov a ďalšiu menšiu nádobu s objemom asi 5 litrov, ktorá sa dá zakryť vrchnákom. Odrežte spodnú časť menšej nádoby. Jej výška by mala byť o niečo menšia ako polovica veľkého vedra. Na steny menšej nádoby vyvŕtajte 3 až 4 otvory v náhodnom poradí a umiestnite ju do stredu veľkého vedra.

V plastovom vrchnáku k menšej nádobe urobte asi 13-15 otvorov vrtákom č. 8 alebo 10.

Jemne pod úrovňou, v ktorej sa nachádza veko, urobte otvor. Jeho priemer by mal zodpovedať šírke hrdla plastovej fľaše.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zoberte pol litrovú fľašu, odrežte spodnú časť a ohnite ju jemne tak, aby bolo hrdlo fľaše mierne vyhnuté dohora.

Fľašu vložte do otvoru na vedre tak, aby hrdlo pasovalo. Na vrchnáku vyrežte otvor a zaskrutkujte.

Teraz si zoberieme šnúru na bielizeň a staré tričko, najlepšie syntetické. Vyrobíme z nich knôty, ktoré sa vložia do otvorov veka. Tričko nastrihajte na prúžky a šnúru na kúsky. Dĺžka šnúrok zodpovedá výške veľkého vedra plus 3 cm.

Naplňte vedro zeminou. V prípade uhoriek si môžete zo záhrady vziať obyčajnú pôdu, pridať 100 g popola a 500 ml prezretého hnoja, všetko dobre premiešať. Alebo si kúpte hotový substrát v záhradkárskych potrebách. Pri zasypávaní držte šnúry zvislo.

V strede urobíme jamku a umiestnime priesadu. To isté sa dá urobiť aj so semenami. Ak bola zem suchá, zalejte ju. V budúcnosti nie je potrebné zalievať ju, pretože rastlina dostáva vlahu zdola. Naplňte dno vedra vodou cez plastovú fľašu.

Vrchnú vrstvu pôdy prikryjeme kokosovými vláknami. Vďaka tomu vrchná vrstva nevyschne a bude chránená. V miestach úchytiek môžete zviazať šnúry a natiahnuť ich. Uhorky sa budú na ne plaziť a lepšie sa dostanete k úrode.

Prostredníctvom knotového zalievania pôda ihneď pri vysychaní čerpá vlhkosť. Týmto spôsobom môžete pestovať aj paradajky a papriku. Objem vody vystačí asi na týždeň. Takže môžete ostať kľudní, aj keď potrebujete na pár dní odísť.

Zdroj: sovkusom.ru