Vypestujete si najchutnejšie melóny v kvetináči: Je to jednoduché a nepotrebujete ani záhradu!

Perfektný tip, ako dopestovať obľúbené letné ovocie na malom priestore – v obyčajných kvetináčoch, pokojne aj na balkóne či terase.

Perfektný tip, ako dopestovať obľúbené letné ovocie na malom priestore – v obyčajných kvetináčoch, pokojne aj na balkóne či terase.

Pestovanie melónov v črepníkoch

Melón sa nespráva ako klasické plodiny, pri ktorých najskôr dopestujeme sadenice a neskôr preložíme do pôdy. Keďže presádzanie znáša rastlina pomerne zle, je dobré semienka vložiť priamo do pôdy v črepníku, v ktorom budú rásť. Podmienkou je, aby vonkajšia teplota dosiahla aspoň 19 stupňov Celzia, keďže melón patrí medzi teplomilné plodiny. Klíčenie semienok trvá asi 6-10 dní. Odporúča sa zasadiť viacero semienok do jedného kvetináča a neskôr ponechať len tie, ktoré sú najsilnejšie.

Aký črepník či nádobu zvoliť?

Základom je dostatočná hĺbka, keďže melón má dlhý koreň. Zvolíme aspoň 60 cm hlboký a 15 cm široký črepník. Melóny rastú vertikálne na mriežke (alebo inej opore), ktorá by mala byť aspoň 1,2 m vysoká. Opora musí byť dostatočne pevná, aby uniesla váhu melónov.

Pôda

Na pestovanie sú vhodné piesčité a hlinité pôdy. Ideálne pH pôdy je 6 – 6,8. Najdôležitejšie je vyhnúť sa ílovitým pôdam, ktoré sú príliš hutné a málo priepustné. Vzdušná a dostatočne odvodnená pôda je pre pestovanie melónov tým pravým. Na hnojenie používame králičí alebo kravský hnoj, ktorý zlepšuje štruktúru pôdy a poskytuje potrebné živiny postupne a rovnomerne.

...

Stanovisko

Zvoľte stanovisko s dostatkom svetla – slnečné balkóny alebo strešné záhrady sú na pestovanie melónov ako stvorené. Melóny dobre znášajú rozpätie teplôt od 15 (v noci) až do 35 stupňov počas horúcich dní.

Zavlažovanie

Melón potrebuje veľa vody. Pôdu je potrebné udržiavať rovnomerne vlhkú – nie však mokrú. To zabezpečíte dostatočne dobrým odvodnením nádob, v ktorých melóny pestujete (drenážne otvory). Zalievame každý deň a počas teplých dní aj dvakrát denne – ráno a večer. Keď ovocie začne rásť a zrieť, zálievku znížime – v tejto dobe zavlažujeme len veľmi opatrne a mierne. Tajomstvo získania najsladších melónov je počas tohto obdobia melóny neprelievať ale zároveň nenechať uschnúť.

Keď začne kvitnúť

Rastlinu prihnojíme tekutým hnojivom s nižším obsahom dusíka. Ideálne je tekuté hnojivo z morských rias.

Prerezávanie

Ak chcete získať zdravé a silné rastliny, ktoré vám prinesú bohatú úrodu, základom je nechať rásť len najsilnejšiu révu. Keď je rastlina mladá, odstráňte vedľajšie vetvy skôr, ako vyrastú a rozbujnejú sa. Tiež odstáňte stonky, ktoré sú staré a poškodené.

Opeľovanie

Melónová réva produkuje samčie aj samičie kvety oddelene a bez opelenia nie je možné, aby melóny zarodili. Keď nie sú na blízku včely, do opeľovania sa musíte pustiť sami. Nie je to vôbec zložité – jednoducho vezmeme samčí kvet – odstránime z neho korunné lístky (tak, aby sme odhalili tyčinky) a opatrne nimi potierame naplno kvitnúce samičie kvety (potierame hlavne bliznu kvetu). Takto máte istotu, že melón môže zarodiť. Plody sa objavia asi 40 dní po opelení kvetov.

Samčie kvety sú bohatšie ako samičie a ľahko ich rozpoznáte.

Samčí kvet

Samičí kvet

Choroby a škodcovia

Melón je len málo náchylný na choroby a jeho najväčším problémom je nedostatok svetla, chlad alebo neadekvátna zálievka. Čo sa týka škodcov, môže mať problém s voškami alebo škodcami, ktorí napádajú uhorky – v črepníkoch na balkónoch sa im však darí výborne aj v tejto oblasti.

Ako spoznať dostatočne zrelý plod?

Poklepkajte po kôre a tá by mala vydávať dutý zvuk. Dobrým vodíkom je tiež stopka, ktorá by mala byť vyblednutá a napoly vysušená. Vtedy je melón pripravený na zber.

Tipy na záver:

Melóny prihnojujeme kompostom alebo hnojom každé 3-4 týždne.

Trik na získanie najlepších plodov je nenechať na jednej rastline príliš veľa plodov dozrievať zároveň.

Ideálne sú 2-3 väčšie plody na jednej rastline alebo 4-5 menších plodov – to je akurát. Aj preto je najlepšie vysádzať melóny postupne a mať kontinuálnu úrodu počas celej sezóny.