Susedka mi poradila ako pestovať liečivý kôpor: Takto bude nesmierne voňavý a šťavnatý!

Pridávame ho do polievok, omáčok a zaváraním, málokto vie, v čom skutočne spočíva jeho liečivá moc a ako ho najlepšie využijeme pre zdravie.

Pridávame ho do polievok, omáčok a zaváraním, málokto vie, v čom skutočne spočíva jeho liečivá moc a ako ho najlepšie využijeme pre zdravie.

Áno, je to kôpor. Univerzálna bylinka, ktorá by si však zaslúžila oveľa väčšiu pozornosť najmä v týchto dňoch. je totižto vynikajúca na posilnenie imunity a proti kašľu!

Antioxidant

Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C je výborným antioxidantom, bojuje proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Obsahuje tiež vitamín E, vitamíny B, železo, vápnik, horčík, zinok, meď. Je to obrovská pomoc najmä na jeseň a zimu, kedy nás trápia najrôznejšie choroby a infekcie.

Antibakteriálne účinky – výborný proti kašľu, zápalu hrdla a bacilom v ústnej dutine

2

Kôpor je schopný zastaviť rasť patogénnych baktérií. V prípade choroby je kôprový čaj veľmi účinný proti kašľu, zápalu priedušiek a bolesti hrdla.

Výroba kôprovéhočaju:  2 čajové lyžičky sušeného kôpru zalejeme s 3 dl vody. Necháme aspoň 10 minút lúhovať.

Kôpor sa odporúča žuť proti baktériám v ústnej dutine, ktoré sa nachádzajú v jazyku a spôsobujú zápach úst. Kôprový čaj je vynikajúci aj v prípade, že vás bolí hrdlo!

Konzumovaním surového kôpru získavame cenné antioxidanty a vitamín C. Výrazne posilňuje imunitu.

Znižuje hladinu cukru v krvi a vysoký krvný tlak

Kôpor podporuje metabolizmus uhľohydrátov, udržiava hladinu inzulínu v norme a tiež znižuje produkciu cholesterolu v pečeni. Rovnako je veľmi prospešný jeho účinok v súvislosti s vysokým krvným tlakom. Dokáže ho znižovať dokonca efektívnejšie, ako cesnak.

V prípade močových ťažkostí

Najbežnejšou príčinou infekcií močových ciest je baktéria Ecoli, ktorá má v kôpre vynikajúceho súpera. Ak trpíte takou chorobou, stojí za to urobiť si kôprový odvar a pridať si ho do kúpeľa (30 g kôpru lúhujeme v 1 litri vody počas 15 minút).

Vypestujte si extra šťavnatý a voňavý kôpor

Existujú špeciálne odrody kôpru, ktoré rastú v bohatých kríkoch a nekvitnú dlho. Sú ideálne na konzumáciu, pridávajú sa do šalátov a polievok.

Sú to odrody s niekoľkými vetvičkami a začínajú rýchlo kvitnúť. Sú vhodné pri zaváraní paradajok a uhoriek.


Dnes vám povieme, ako ho pestovať čo najefektívnejšie. Kôpor spočiatku porastie v kríku, budete mať zeleň na zaváranie a bude šťavnatý, aromatický a mäkký. Tajomstvo ani tak nie je v odrode kôpru, ale je dôležité vedieť, ako ho správne zasiať. Toto je jedinečná metóda a hlavným trikom je zasiať kôpor do hromádok, nie do radov, ako sa to zvyčajne robí.

Pripravte si jamu hlbokú asi 10 – 15 cm, pridajte semená kôpru, zasypte pôdou a zalejte vodou. Kôpor tak porastie v kríkoch a zeleň bude mäkká a šťavnatá. Kvety sa začnú objavovať na začiatku zaváracej sezóny.

Výhody tejto metódy:

– na stole budete mať vždy čerstvú zeleň

– kôpor porastie a nebude kvitnúť celé leto

Vďaka tejto metóde bude kôpor naozaj voňavejší a šťavnatejší, vyskúšajte! Táto metóda je navyše jednoduchá a rýchla. Vyvarujte sa však miešaniu odrôd. Toto je spôsob, ako budete mať čerstvý kôpor celé leto, aj na zimu.

Zdroj: retete-usoare.info

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie