Unikátny spôsob, ako pestovať liečivé bylinky vo vode: Čerstvú úrodu mám celý rok – na jeseň a v zime je to hotový poklad!

Unikátna metóda pestovania zelených byliniek vo vode.

Stačí vám len pár odrezkov, plastová nádoba a môžete sa do toho smelo pustiť. Budete prekvapení, ako rýchlo rastliny vyženú korene!

 

 

 

 

...

Potreujeme:

Odrezky

Nožnoce

Plastovú nádobu s vekom

vodu

Postup:

Z odrezkov odstránime spodné listy.

V tomto prípade posledné dva rady listov.

 

Foto: youtube

 

 

Foto: youtube

 

Potom vezmeme plastovú dózu s vekom.

 

 

Foto: youtube

 

Do veka spravíme malé otvory.

Platí jednoduché pravidlo – koľko odrezkov, toľko otvorov.

 

 

Foto: youtube

 

Do každého otvoru dáme odrezok.

A stonky skrátime.

 

 

Foto: youtube

 

 

 

Foto: youtube

 

 

Teraz len naliať vodu.

 

 

Foto: youtube

 

Po 14 dňoch.

 

 

Foto: youtube

 

Po 20 dňoch.

 

 

Foto: youtube

 

Nezabudnite meniť vodu každé 3-4 dni.

 

 

Foto: youtube

Video:

 

Ďalšie bylinky, ktoré môžete takto pestovať!

Mäta kučeravá – Ďalšia odroda mäty. V skutočnosti je mäta prieporná hybrid vyšľachtený z mäty kučeravej a vodnej mäty.

Oregano – Táto štipľavá bylina stojí za pestovanie v interiéri, pretože jej lístky môžete využiť na ochutenie takmer všetkej zeleniny. Vezmite čerstvé odrezky vložte ich do vody. Akonáhle rastlina zapustí korene, začne aj rýchlo rásť.

Bazalka – Bazalka zbožňuje teplo vašej kuchyne a bude v nej rásť tak dlho, kým bude mať k dispozícii dostatok svetla. Odrezky si urobte kedykoľvek predtým, ako rastlinka začne kvitnúť. Mimochodom, pestovanie odrezkov vo vode je ideálnym spôsobom, ako si uchovať bazalku aj počas zimy.

Šalvia – Malé odrezky dajte zakoreniť do vody už na jar, stačiť bude aj veľmi malé množstvo odrezkov. Rastlinku potom udržiavajte na dobre presvetlenom a prevdzušnenom mieste, pretože rastlinka je náchylná na plesne.

6. Stévia – Túto sladkú rastlinu je dobré mať v dome a používať ju na sladenie čajov, kávy a rôznych iných nápojov. Vezmite odrezky aktívne rastúcich mäkkých vetví a umiestnite ich do vody. Poskytnite im teplé miesto a množstvo svetla – tam je táto exotická rastlina najšťastnejšia.

Medovka – Táto bylina je vítaným osviežením v každej domácnosti, a to najmä v zime. Listy sú skvelé na prípravu čaju. Vezmite odrezky na jar alebo na jeseň. Udržujte nádoby na teplom mieste, ktoré je dostatočne presvetlené nepriamym svetlom. Môže trvať až 3-4 týždne, kým medovka zapustí korene. Vodu udržiavajte čistú a pravidelne ju vymieňajte.

Estragón – Odrezky si vyhotovte už na začiatku jari. Jesenné odrezky sú tiež fajn, ale zapustenie koreňov bude trvať dlhšie. Udržujte odrezky na teplom mieste, ktoré bude jasne presvetlené.

Tymian – Potrebujete čerstvé odrezky z ešte zelenej rastliny. Staré odrezky, ktoré sú už pevné a hnedé nemusia zapustiť korene. Najlepší čas na získanie odrezkov je v polovici jari a počas skorého leta, kým rastlina začne kvitnúť. Tenké stonky tymianu však rýchlo uschnú, preto ich do vody dajte okamžite po odrezaní.

Zdroj, titulná foto: youtube