Keď budete mať najbližšie doma kokosové orechy, jeden zalejte teplou vodou a potom vložte do črepníka: Túto krásu môžete o chvíľu mať doma!

Tiež si zvyknete kupovať kokosový orech najmä v období vianočných sviatkov? Tento čas je zároveň ako stvorený na malý experiment, ktorého výsledkom je krásna a veľmi vďačná exotická izbovka – kokosová palma. Možno ani netušíte, aké jednoduché v skutočnosti je, vypestovať ju z kokosového orecha.

Ako na to?

Všetko, čo na začiatok potrebujete je kokosový orech. Orechom najskôr trochu zatraste a ak vo vnútri žblnká tekutina, je vhodný na sadanie. Ak je vnútri vyschnutý, je veľmi malá pravdepodobnosť, že vyklíči.

Orech očistíme od vláknitej vrstvy (oplodia) tak, aby ostal povrch hladký (túto vrchnú vrstvu nevyhadzujte, keď budete presádzať orchideu, dajte jej ju do črepníka a poďakuje sa vám krásnymi kvetmi). Ak sa vám nechce kokos šúpať nemusíte, vyklíči aj neočistený orech.

Orech vložíme do nádoby a zlejeme teplou vodou, necháme vo vode tak, aby bol orech ponorený asi do polovice. Vo vode necháme namočený orech asi 2-4 dni.

...

Teraz orech vyberieme z vody a hneď zasadíme do substrátu. Ten musí byť ľahký a priepustný, je dobré primiešať doň aj rašelinu a piesok. Orech vložíme do substrátu tak, že polovica je v substráte a druhá vonku, nad zemou.

Teraz je dôležité dať črepník na stanovisko s dostatkom svetla a už s ním nehýbať. Hlavnou podmienkou je udržiavať substrát stále vlhký a pravidelne rosiť aj samotný orech. Keďže rastie v tropických oblastiach, vlhkosť potrebuje, substrát však nemôže byť premokrený/preliaty vodou. Klíčenie orecha trvá dlhšie, ako pri iných izbovkách, môže sa natiahnuť až na 5 mesiacov. Akonáhle sa však objaví zelený výhonok, palma začne rásť veľmi rýchlo.

Klíčenie sa zvykne urýchľovať tak, že orech sa z vody preloží do uzatvárateľného plastového vrecka. Vrecko sa preloží na tmavé, teplé miesto, kokosový orech v ňom dokáže vyklíčiť už o 1 mesiac.

Čo sa týka výšky, vo veľkých črepníkoch môže narásť až do výšky dvoch metroch, ale nebojte, určite vám doba nevyrastie obrovská palma. Čím menší črepník palme dáte, tým bude menšia.