Užitočné rady, ako mať tie najkrajšie muškáty: Toto s nimi musíte urobiť na jar, aby vám celé leto kvitli do krásy!

Muškáty, alebo aj pelargónie, nie sú náročné rastliny na starostlivosť. Treba im však pripraviť tie správne podmienky. Ak ste ich dôkladne zazimovali, mali by ste im venovať náležitú pozornosť aj na jar.

Muškáty, alebo aj pelargónie, nie sú náročné rastliny na starostlivosť. Treba im však pripraviť tie správne podmienky. Ak ste ich dôkladne zazimovali, mali by ste im venovať náležitú pozornosť aj na jar. Dôležité je hlavne ich zrezanie a odstránenie suchých lístkov. Naučte sa, ako ich správne zrezať, aby boli v lete krásne bohaté a zakvitnuté. Aby sa mohli výhonky lepšie rozvetviť, je potrebné ich skrátiť. Ideálna doba na strihanie muškátov je na prelome januára a februára, najneskôr však do konca februára. Začnite zrezávať výhonky, ktoré majú viditeľne tmavšiu farbu oproti ostatným. Sú to staré výhonky a preto ich odstrihnite čo najnižšie.

Ako po zime ošetriť muškáty

Dôležité je tiež odstrániť uschnuté zhnednuté listy.

Ak nechcete, aby vám muškát rástol príliš do výšky, nechajte asi 5 sviežich spodných výhonkov a dlhú časť rastlinky odstrihnite. Tým docielite, že muškát bude nižší a hustejší.

Zo starého nové

Odrezky nemusíte vyhadzovať. Môžete ich použiť na vypestovanie nových mladých muškátov. Stačí, ak na jednom odrezku necháte dva-tri výhonky.

Nový výhonok je potrebné v spodnej časti namočiť do vody a namočiť do práškového stimulátora, ktorý urýchli proces zakorenenia. Pripravíme si substrát na rozmnožovanie (dá sa zakúpiť v záhradkárskych potrebách) a pridáme trocha perlitu. Dôkladne premiešame. Črepník na zakorenenie musí byť hlbší (plytké nádoby sa pre tento účel nehodia). Ten naplníme substrátom, ceruzkou si urobíme jamky hlboké asi 3 cm, aby sme pri zapichovaní rastlinky nezotreli stimulátor. Odrezky, aj substrát pevne pritlačíme, aby sa nehýbali a dobre zalejeme. Pozor, na zakorenenie vyberajte iba pekné zdravé a vyzreté výhonky.

Po zrezaní muškátov je vhodné ich presadiť do väčšieho kvetináča, ktorý naplňte kvalitným substrátom, určeným pre balkónové rastliny. Po presadení, kým sa rastlinka dobre zakorení, polievajte striedmejšie. Pred príchodom jari môžete muškáty pomaličky otužovať častejším vetraním. Avšak von ich dajte až začiatkom mája. Muškáty sú pri správnej starostlivosti tou najkrajšou ozdobou balkónov, či terás. Ak im venujete trochu svojho času, odvďačia sa vám.

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie