Ako odstrániť zápach z chladničky? Jednoduché tipy, ktoré fungujú!

Nepríjemný zápach v chladničke môžete rýchlo, jednoducho a najmä natrvalo. Pomôže vám 6 užitočných tipov.

Tiež sa vám už niekedy stalo, že ste sa tešili na skvelý olovrant či večeru, ale keď ste otvorili chladničku hneď vás prešla chuť? Nepríjemný zápach v chladničke samozrejme súvisí s tým, že v nej skladuje potraviny. Občas niečo vytečie, niečo sa pokazí a niečo má jednoducho intenzívnu vôňu, ktorá sa však rýchlo zmieša s inými „vôňami“ a výsledkom je nepríjemný zápach. Na jeho odstránenie nepotrebujete nič špeciálne, poradíme vám jednoduché tipy, ako sa nepríjemného zápachu zbaviť raz a navždy.

Jedlá sóda a voda

Uistite sa, že je vaša chladnička dostatočne čistá. Ak nie, vypnite ju a všetko vyberte. Dôkladne vyčistite všetky zásuvky a regály pastou, ktorú vytvoríte z jedlej sódy a vody. Táto zmes odstráni škvrny od jedla, ale aj baktérie a s nimi aj nepríjemný zápach.

Keď do chladničky opäť vrátite jedlo, nezabudnite si dôkladne poprezerať trvanlivosť a stav potravín, ktoré dnu ukladáte. Hotové jedlá skladujte vždy v uzatvárateľných dózach alebo obyčajných pohároch na zaváranie. Do čistej chladničky vložte aj misku s jedlou sódou a nechajte pôsobiť ešte 24 hodín. Pomôže to maximalizovať čistiaci a dezodoračný účinok.

Káva

Káva je známa ako vynikajúci prírodný pohlcovač pachov. Vynikajúco vám tak poslúži aj v prípade nepríjemného zápachu v chladničke. Najúčinnejšia je čerstvo zomletá káva, ktorú naypete do misky alebo na tanier a jednoducho vložíte do chladničky. Skvele však poslúži aj usadenina z kávy. V prípade chladničky stačí, ak premiestnime kávovú usadeninu do menších misiek a tie rozložíte po chladničke. Obsah misiek bude účinne pohlcovať nepríjemný zápach. Kávu ani kávovú usadeninu po použití nevyhadzujte. Vmiešajte ich do pôdy a získate skvelé prírodné hnojivo.

Čajové vrecúška

Áno, aj oni vám dokážu skvele pomôcť v boji proti zapáchajúcej chladničke. Dokonca môžete použiť použité čajové vrecúška, ktoré ostanú z vašej obľúbenej šálky čaju. Jednoducho vložte niekoľko vrecúšok do misky a uložte do chladničky. Zápach sa v priebehu niekoľkých dní vytratí.

Ocot

Ocot je rovnako ako sóda vynikajúcim bojovníkom proti zápachu. Vyrobte si domáci čistiaci prostriedok a pohlcovač pachov v jednom. Zmiešajte 1 šálku octu s 1 šálkou vody a touto zmesou umyte chladničku. Ocot likviduje baktérie a plesne, ktoré môžu zápach spôsobovať.

...

Ovsené vločky

Ovsené vločky môžu tiež pomôcť, avšak pripravte sa na to, že podobne, ako v prípade čajových vrecúšok sa účinok nedostaví okamžite. Vložte misku s ovsenými vločkami do chladničky a v priebehu niekoľkých dní sa zápach vytratí. Vločky majú rovnako ako káva či čajové vrecúška schopnosť pohlcovať pachy.

Vypnite ju a vyvetrajte

Ak ste už vyskúšali všetko a v chladničke je stále nepríjemný zápach vyskúšajte ešte jednu účinnú metódu. Chladničku vypnite dôkladne vyčistite octom alebo zmesou sódy a vody a nechajte 25 hodín otvorenú. Potom opäť umyte a zapnite ako zvyčajne.

Dôležité je tiež dodržiavať správnu teplotu, ktorú regulujete nastavením. Odporúča sa, aby maximálna teplota v chladničke dosahovala 5 stupňov.

zdroj: greenlivingideas