Ako navodiť útulnú jesennú atmosféru v domácnosti? Od dekorácií k rituálom

Prišiel čas rozlúčiť sa s letom a s otvorenou náručou privítať prichádzajúce jesenné dni so všetkým, čo k tomu patrí. Aj keď sa vonku pomaly ochladzuje a dni sa skracujú, nie je dôvod podľahnúť jesennému blues. Poradíme vám, ako navodiť hrejivú, útulnú a príjemnú atmosféru vo vašich domovoch. So správnym osvetlením, doplnkami a jesennými rituálmi zažijete tú pravú pohodu.

Osvetlenie v teplých tónoch

Príjemnú atmosféru a hrejivý pocit dokáže navodiť vhodne zvolené osvetlenie, ktoré počas skracujúcich sa dní využívame v našich domácnostiach čoraz intenzívnejšie. Rozžiarte miestnosť kombináciou viacerých svetelných zdrojov s chromatickosťou na úrovni teplej bielej (2 800 – 3 500 Kelvinov). Vytvorte si útulný čitateľský kútik so stolovou lampou, do rohov zakomponujte stojacie lampy a nezabudnite na sviečky.

Tip: Hľadajte sviečky s vôňami jesene, ako napríklad pomaranč so škoricou alebo tekvica s jablkom, ktoré rozvoňajú váš byt a pozdvihnú náladu.

Sezónne dekorácie

Jesenné dekorovanie ponúka oveľa viac možností ako len mini tekvice na každom rohu. Originálnym dekoratívnym prvkom sú napríklad kytice alebo prírodné vence zo sušených kvetov, ktoré si dokážete vyrobiť aj doma. Na takýto DIY projekt vám poslúžia napríklad gaštany, žalude, sušené trávy, kvety, šípky a podobne. Neodmysliteľnými dekoratívnymi predmetmi sú aj mäkké puffy deky, prehozy a vankúše.

Tlmená a teplá farebná paleta

Stavte na doplnky v teplých zemitých farbách alebo tlmených odtieňoch oranžovej, ružovej a bordovej, ktoré podľa psychológie farieb upokojujú, zlepšujú náladu a vytvárajú pocit pohody. Vítané sú aj kovové odlesky zlatej alebo medenej, ktoré pripomínajú posledné slnečné lúče. Môžete ich nájsť napríklad na vázach, zdobených zrkadlách, rámoch obrazov či dekoratívnych lampách do obývačky.

Jesenná atmosféra v kuchyni

Preneste trochu jesennej atmosféry aj do vášho kulinárskeho umenia. Toto ročné obdobie prináša množstvo sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré môžete použiť na prípravu chutných pokrmov – jablkové hrnčekové koláče a štrúdle, škoricové slimáky, tekvicová polievka, hríbová omáčka na cestoviny a iné. Potešia sa aj milovníci kávy, pretože prichádza čas na typické pumpkin spice korenie, ktoré dodá kapučínu príjemnú, jemne štipľavú chuť. Chýbať nesmie ani čaj z pečeného ovocia a horúca čokoláda.

Tip: Pumpkin spice korenie si môžete pripraviť aj sami. Stačí, ak zmiešate niekoľko ingrediencií – mletú škoricu, mletý zázvor, muškátový oriešok a mleté klinčeky, prípadne ešte cukor podľa vlastnej chuti.

Inšpirácie na jesenné rituály

Aj vy badáte pri prechode z leta do jesene úpadok nálady, stratu energie a nechuť čokoľvek robiť? Tento jav má svoj názov – jesenný blues. Ako s ním zatočiť? Pri prevencii je dôležitý pohyb – choďte von a doprajte si krátku prechádzku po lese, spojiť ju môžete aj s hľadaním hríbov, venujte sa nordic walkingu alebo vybehnite s deťmi púšťať vlastnoručne vyrobeného šarkana.

Keď slnko zapadne, schúľte sa pod deku do pohodlného kresla, vychutnajte si teplý hrejivý nápoj a pri jemnom svetle lampy pristúpte k relaxačným rituálom – napr. čítanie knihy, maľovanie či hranie spoločenských hier. Akčnejšie ženy sa môžu pustiť do pečenia alebo varenia. Ukončiť deň pri chutnom jedle, ktoré rozvonia celú kuchyňu, je predsa dobrý nápad a poteší každého člena domácnosti.

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie