plny-hrniec_transparent_negativ.png

Už žiadne prefukovovanie, rosenie ani únik tepla počas celej jesene a zimy: Toto povedzte každému, kto má plastové okná!

Plastové okná sú dnes už súčasťou vybavenia hádam každého domu a bytu. Sú dostupné a majú výborné izolačné vlastnosti. Ak sú správne osadené, blokujú vlhkosť a zabezpečujú aj energetickú úsporu. O okná sa však treba správne starať. Opravár práčok nám poradil, čo je pri starostlivosti o okná najdôležitejšie.

Olej z textilu

Všetky okná je potrebné mazať. je to síce úplne jednoduchá úloha, ale nie každý o nej vie a nie každý vie, aké mazivo zvoliť. Stáva sa, že časom začne mechanizmus rukoväte alebo rámu vŕzgať a v takomto príde väčšina ľudí hneď kontaktuje opravára. Tento problém sa však dá ľahko vyriešiť. Aspoň raz ročne musia byť všetky pohyblivé časti okien namazané. Ukázalo sa, že najlepší olej je ten, ktorý sa používa aj na pre šijacie stroje, ktoré si ho môžete kúpiť v každom textilnom obchode. Stačí dať pár kvapiek na pohyblivé časti okna.

V rôznych ročných obdobiach sa musí zmeniť režim okna, treba tiež pripomenúť, že na jeseň by sa mali okná prepnúť do zimného režimu a na jar v lete. Je to veľmi jednoduché, a nie sú potrebné žiadne profesionálne nástroje ani inštalatéri. Otvorte jednoducho krídlo okna a nájdite na ňom blokovací mechanizmus. Ak chcete pripraviť okno na zimu, musíte nastaviť os (excentrický). Príslušenstvo na oknách je na rôznych modeloch iné, ale kolíky sú často oválne alebo okrúhle a majú otvory pre imbusový kľúč. Ak to dodržíte, zabránite nielen úniku tepla v zime, ale zároveň využijete užitočné vlastnosti okien na maximum.

Keď je kľúč otočený, čap je posunutý vzhľadom na jeho os, čím sa reguluje sila a tlak na rám okna. Pri inštalácii okna je predvolený režim. Ak chcete zistiť, ktorý režim máte, stačí vložiť kus papiera do jedného z krídel okna. Ak sa dá ľahko odstrániť, okná sú v letnom režime. Ak ho nemôžete vytiahnuť bez toho, aby ste ho porušili, potom je to zimný režim. Prečo by sme nemali nechávať zimný režim na celý rok? Môžete to urobiť, ale čoskoro sa zmenia vlastnosti okna. V zimnom režime sa podstatne zvyšuje zaťaženie tesnenia. Ak budeme neustále otvárať a zatvárať okno, mechanizmus sa bude veľmi rýchlo opotrebovávať.

Podrobný postup ako okná nastaviť nájdete TU.

Ak sa okná sa rosia a tvorí sa okolo nich pleseň

V tomto prípade sa stretáva vysoká vlhkosť interiéru s chladným povrchom okien, prípadne problém môže byť v tom, že okná sú zle zaizolované. Prvý dôvod tohto problému najjednoduchšie vyriešite správnym vetraním, odstránením rastlín z parapety okna (tie sú často pôvodom nadmernej vlhkosti) a umiestnením lapačov vlhkosti do okolia okna. Ak je príčinou zlá izolácia, k problémom s plesňou sa pridá aj unikanie tepla cez okná. Situáciu napravíte tak, že do vnútornej strany okenného rámu v interiéri aplikujete parotesnú pásku a do vonkajšej strany rámu v exteriéri aplikujete difúznu fóliu. Ďalší spôsob, ako zabrániť unikaniu tepla cez okná nájdete TU.

Tipy od vás, ako zatočiť s vysokou vlhkosťou okolo okien a zabrániť vzniknu plesní

Je potrebné povedať, že rosenie musíte riešiť čo najskôr, v opačnom prípade hrozí, že izolácia medzi oknom a múrom bude čoraz mokrejšia, múr tak bude stále viac chladnúť, ochladzovať okno a to sa bude stále viac rosiť. Samozrejme, najjednoduchší spôsob je vetranie – pravidelné a cielené najmä na tie miestnosti, kde sa rosenie objavuje (s vetraním to však nemôžete až príliš preháňať, aby sa teplota skla, tesnenia a múru ešte viac neznížila, zlatá stredná cesta je tá najlepšia). Máme však pre vás jednoduché triky priamo od vás, vďaka ktorému môžete rosenie obmedziť, čo dokonca celkom zastaviť!

Toto pomohlo!

Podstielka, ktorá obsahuje chlorid vápenatý

Jedná sa o materiál, ktorý dokáže pohltiť skutočne veľa vlhkosti. Preto sa tiež používa ako podstielka pre zvieratá. Pokiaľ ho umiestnime do látkového vrecka, ktorý zavesíme na konzolu pri oknách či do skrine, môžeme vlhkosť v danom priestore výrazne znížiť. Tieto vrecúška možno samozrejme zavesiť aj na stenu. Vo chvíli, kedy bude podstielku nasiaknutá vodou, je potrebné buď vymeniť náplň alebo umiestniť nové vrecúško.

Kamenná soľ

Tá sa hodí aj do väčších priestorov. Jej použitie je jednoduché, ale budeme k tomu potrebovať dve nádoby. Jedna by mala byť o niečo menšia, ideálne taká, aby sa zapasovala do tej väčšej, ale nedoľahla úplne na dno. Do tej menšej si urobíme na dne niekoľko otvorov, ktorými bude môcť odtekať voda. Na dno z vnútornej strany umiestnime  handričku či gázu, aby kúsky soli neprekĺzli. Následne do menšej nádoby nasypeme soľ. Výsledok nebude okamžitý, ale najneskôr do týždňa by sme mali začať pozorovať, že sa v spodnej nádobe hromadí voda.

Samozrejme, na zlepšenie situácie je okrem pravidelného vetranie nutné urobiť aj ďalšie nápravné opatrenia – napr. zložiť z parapety kvety, ktoré môžu produkovať vlhkosť. Okrem toho vám však prinášame aj niekoľko tipov, ktoré sme zozbierali priamo od vás:

Najlepší lapač vlhkosti je obyčajné grilovacie uhlie. Dokáže totiž odčerpávať vlhkosť z priestoru a uzavrie ju vo svojej štruktúre. Ja to robím tak, že uhlie naplním do plechovej dózy, zavriem ju a do vrchnáku urobím diery pomocou hrubšieho klinca. Stačí uložiť na miesto, kde máte problém y s nadmernou vlhkosťou a nechať pôsobiť. Po 3 týždňoch až mesiaci je potrebné vymeniť.

Lukáš C.

Tento kameň by mal mať doma každý: Neuveríte, akú úžasnú službu pre vás bude robiť celé roky!

Ja si neviem vynachváliť Zeolit, ktorý sme pôvodne kúpili ako dekoračný štrk. Jednoducho ho dám do sieťového vrecka a zavesím do priestoru, alebo ho naplním do nádobiek a črepníkov a rozložím po priestore. Dajú sa z neho robiť aj pekné dekorácie a rôzne nápady, ktoré sa vám zároveň aj skrášlia priestor. Zelolit naseje vlhkosť z priestoru a je výborný aj ako čistič vzduchu. 

Majka

Náš tip – vyrobte si domáci pohlcovať vlhkosti

Na výrobu domáceho odvlhčovača potrebujeme:

Chlorid vápenatý (1 kg vás vyjde na 2-3 eurá)

Starú ponožku alebo silonky lycra

Kúsok dreva alebo kovu na oporu pre lapač vlhkosti

Misku na zachytávanie vody

Postup:

Chlorid vápenatý môžete jednoducho kúpiť na internete alebo v niektorých drogériách. Vhodná na výrobu odvlhčovača je granulovaná forma alebo forma jemných vločiek. Ako alternatívu ku chloridu vápenatému sa používa ryža alebo silica gél – obe zložky však omnoho lepšie fungujú na malom priestore. Chlorid vápenatý dokáže zachytávať vlhkosť v omnoho väčšom priestore.

img_285_ins_1305_600

Chlorid vápenatý jednoducho naplníte do starej ponožky a uviažete na uzol.

Potom už len stačí vytvoriť stojan pre domáci odvlhčovač tak, aby sa nedotýkal nádoby alebo plastovej misky, ktorá slúži na zachytávanie vody.

img_285_ins_1304_600

Pod lapač potom umiestníme spomínanú nádobu, ktorá bude slúžiť na zachytávanie vody kvapkajúcu z lapača. Voda v miske bude pre vás slúžiť ako dôkaz, že domáci lapač vlhkosti naozaj funguje. Nezabudnite vodu pravidelne vylievať, aby sa miska nepreliala. Chlorid vápenatý v ponožke z času na čas vymeňte.

Odvlhčovať umiestnite tam, kde máte s vlhkosťou najväčší problém. Prípadne aj do viacerých miestností v byte.

Najlepšie recepty na dnes