Každý rok ich hnevala burina a škaredé fľaky na trávniku: Toto dali do záhrady namiesto trávy a majú ju krásnu úplne bez práce!

Trávnik je krásny, o tom niet pochýb. Ak sa však každý rok pasujete s nepeknými žltými škvrnami, prerastajúcou burinou a navyše zdraviu trávnika neprispejú ani domáci miláčikovia, toto vás môže zaujímať.

Trávnik je krásny, o tom niet pochýb. Ak sa však každý rok pasujete s nepeknými žltými škvrnami, prerastajúcou burinou a navyše zdraviu trávnika neprispejú ani domáci miláčikovia, toto vás môže zaujímať. Títo ľudia si totižto povedali, že trávnik vymenia za niečo iné, napokon, ak sa im nedarí dopestovať ho krásny už roky, je čas na zmenu. Teraz na záhrade už síce nemajú smaragdový koberec, no ich záhrada napriek tomu vyzerá krásne. Tieto nápady možno využijete už túto jar!

Nemusíte mať v záhrade len trávu

Stunning Front Garden Design Gravel Front Garden Design Ideas in Gravel Front Garden Design Ideas – adamsaxe.com

 

Môžete aj pestovať

Záhrada zelená aj v zime

Čo by ste povedali na záhradu zelenú aj v zime? Áno je to možné a hoci u nás sa tieto riešenia zatiaľ veľmi nevyužívajú, v iných krajinách sú veľmi obľúbené. Profesionálny záhradný architekt radí jednoznačne – namiesto trávy stačí siahnuť po pôdokryvných rastlinách. Pravdepodobne mnohé z  nich už teraz máte v záhrade – na skalke, pri plote alebo na kamennej stene. Keď ich však necháte zarásť prázdnu plochu horizontálne, vytvoria nádherný zelený koberec. Na rozdiel od trávy dokážu prežiť aj v tieni (napr. kopytník, zimozeleň, pachysandra), ale aj veľmi suché a slnečné stanovištia (rozchodník, materinu dúšku , nátržník či zbehovec). V záhradkárstve vám však poriadia druh vhodný na akékoľvek podmienky, ktoré na záhrade máte – tieň, polotieň, slnko, vysoká vlhkosť a aj nadmerné sucho nie sú pre tieto rastlinky problémom. Veľmi obľúbenou alternatívou trávy je napríklad aj brečtan, borievka, skalník, zimozeleň či mach.

Pôda bez buriny

Hoci je pôdokryvné rastliny potrebné vysádzať na povrch zbavený buriny, do takéhoto povrchu sa burina už nedostane. Rastliny sú natoľko husté, že burina pod nimi neprežije. Rastliny sa rozrastú a rýchlo zahatia celú plochu. Vytvoria jednotný koberec, ktorý bude podobný ako v lese. Netreba kosiť, len sem tam, odstrihnúť, aby ste udržali rastliny na mieste, kde ich chcete mať. Tiež sa odporúča rôzne druhy nekombinovať a ponechať priestor jednej rastline. Na jeden meter štvorcový vysádzame 8-14 rastlín. Pri týchto rastlinách platí – čím menej, tým hustejší a krajší povrch!

Zelený koberec celý rok

Áno, aj keď susedom tráva dávno zhnedne, alebo sa celkom vysuší od ostrého slnka, tento koberec bude krásne zelený aj v zime. Podokryvné rastliny sú ideálnym riešením na okraje záhrady, kde je málo svetla, do medzier na chodníku, alebo do predzáhradky, či pod stromy,  kde je nedostatok slnka. 

Pozrite si zopár inšpirácii od ľudí, ktorý nahradili trávu pôdokryvnými rastlinami!

Dnes najobľúbenejšie