Ako na prevenciu a liečbu alergie na prach a roztoče

Alergia je veľmi rozšíreným ochorením, pričom najčastejšie bývajú problémom práve roztoče. Ide o alergény, ktoré sa vyskytujú takmer všade a nedá sa ich zbaviť. Preto je dôležité zamerať sa najmä na prevenciu a obmedziť tak alergické reakcie na roztoče.

Všadeprítomné roztoče

Najsilnejším alergénom sú bezpochyby roztoče. A to najmä z toho dôvodu, že sú okom prakticky nepostrehnuteľné, takže často ani nemáte poňatia, že je vaša domácnosť ich hostiteľským miestom.

  • Roztočom sa dobre darí tam, kde sa často vyskytujeme, keďže sa živia šupinkami ľudskej kože a ďalšími organickými zvyškami.
  • Najčastejšie ich nájdeme v matracoch, posteľnej bielizni, čalúnení nábytku či kobercoch a plyšových hračkách.
  • Roztoče sa taktiež prirodzene nachádzajú v prachu.

Alergia na prach pritom nebýva správnou diagnózou, keďže ide v skutočnosti o alergiu na roztoče. Pôvodcom alergie nie je prach, avšak ani roztoče, presnejšie povedané ide o ich výkaly a bielkoviny z ich odumretých tiel.

Alergické príznaky

Alergia postihuje veľké percento z nás. Najčastejším dôvodom jej vzniku je oslabený imunitný systém, ktorý bráni škodlivinám, aby ovplyvnili naše zdravie. Rovnako tak imunitný systém podporuje látky, ktoré sú nám prospešné. Pokiaľ teda nie je tento systém v poriadku, je veľká šanca, že sa u vás (mimo iných problémov) prejaví alergia.

Medzi najčastejšie príznaky alergie patrí nádcha, kašeľ a dýchacie ťažkosti, prípadne taktiež zápal spojiviek alebo ekzém. U detí sa dajú alergie len veľmi ťažko rozpoznať, keďže sú často zamieňané za sezónnu chrípku či ekzémy z určitého jedla.

Ide však o nepríjemné ťažkosti, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu každodenného života. Nedostatočný spánok v noci vedie k ďalším zdravotným komplikáciám, napríklad alergickej astme.

Prevencia a liečba

Pokiaľ na sebe spozorujete príznaky alergie, je dobré začať s liečbou. Samotná liečba však nestačí, je potrebné hlavne zničiť pôvodcov alergie, teda roztoče v domácnosti.  To, čo pomáha na alergiu, je predovšetkým nižšia vlhkosť v byte, ktorá by nemala prekročiť 50 %. Takže sa odporúča častejšie vetrať, čo zaistí, že sa teplota vo vašom byte nebude zvyšovať, a dávať tak roztočom možnosť výskytu. Najmä v spálni by nemala teplota presiahnuť 18 °C.

Roztočom sa veľmi dobre darí taktiež v posteľnej bielizni, preto je nutné ju pravidelne prať. Najlepšie raz za týždeň. Na to, ako prať obliečky a prestieradlá, sa ponúka jednoduchá odpoveď. Potrebná je teplota aspoň 60 °C, prípadne môžete využiť aj dezinfekčné pracie prostriedky, pričom s ich využitím môžete bielizeň prať aj na nižšej teplote. Podobný je taktiež postup, ako vyčistiť vankúš a prikrývku. Nezabúdajte ani na detské matrace.

Čistenie matraca

Pre kvalitný spánok je dôležitá kvalita matraca, avšak rovnako dôležitá je aj jeho čistota. Aby ste obmedzili množstvo roztočov, využite kvalitné matrace pre alergikov, či prípadne antialergický poťah. Skvelou voľbou je matrac Super Fox, ktorá ponúka špičkovú kvalitu a hodí sa pre alergikov. Aj napriek tomu je dôležité vedieť, ako vyčistiť matrac.

Z matraca najprv zložte všetky deky, vankúše a lôžkoviny, nezabudnite ani na poťah matraca. Pokiaľ vás zaujíma, ako často prať poťah, ideálnou dobou je aspoň raz za polrok. Avšak ako alergik rozhodne neurobíte chybu ani s častejším praním. Samotný matrac z každej strany dôkladne taktiež povysávajte, pre jeho sviežosť a odstránenie potu ho posypte jedlou soľou, nechajte ju krátko pôsobiť, a potom opäť povysývajte. Pre dôkladné vyčistenie od roztočov a ďalších nečistôt je skvelým pomocníkom parný čistič. Ten účinne zbaví matrac zápachu a roztočov.

Aby ste predišli znečisteniu matraca, najlepším riešením je zaobstarať si chránič matraca. Ten môže mať taktiež protialergické vlastnosti, takže nedá šancu ani roztočom. Jeho výhodou je, že ho stačí jednoducho vyprať a potom ho znova použiť.

Príznaky alergie sú veľakrát najprv nenápadné, je však treba dávať na ne pozor. Väčšinou totiž alergie spôsobujú práve roztoče, takže je dôležité sa čo najskôr zamerať na prevenciu, ktorou je najmä čistota lôžka.

Foto: pixabay

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie