Keď sa mi nasťahovali do bytu mole, zbaviť sa ich bolo takmer nemožné: Táto jediná vec na ne zabrala na 100%, z bytu sa pratali do poslednej!

Môj hlavný problém bol moľa šatníková, ale chcem vám napísať aj o mole potravinovej, ktoré u nás strašila dva doky dozadu

Môj hlavný problém bol moľa šatníková, ale chcem vám napísať aj o mole potravinovej, ktoré u nás strašila dva doky dozadu. V bytoch sa vám tieto potvory rozšíria omnoho rýchlejšie ako v domoch, vždy si nájdu spôsob, ako sa dostať k vašim potravinám. Skúšala som kadečo, aj sme vymaľovali, ale mole nič. Stále sa nejaká našla a moje zúfalstvo sa stupňovalo.

Jediné čo zabralo, bolo úplne najskôr bez milosti vyhodiť všetky dózy a napadnuté potraviny a všetko dôkladne skontrolovať a skladovať v uzatvárateľných dózach.

Tento recept odporúčam!

Druhým krokom bolo dať nové sieťky do všetkých otvorov v potravinovej skrini . Potom som našla super tip na ocot z bobkových listov – listy jednoducho necháte máčať v obyčajnomocte asi mesiac. Bobkové listy mole neznášajú a rovnako aj ocot, takže som celú skriňu vydrhla týmto octom a ešte som preventívne nechala pár bobkových listov aj na regáloch. Odvtedy sa žiadne molisko v potravinách neobjavilo, chvalabohu!

Ale teraz k hlavnému problému – mola v šatníku

Asi sme si ju priniesli domov z obchodu, alebo sa k nám jednoducho nasťahovala, neviem. Raz som však otvorila skriňu a hneď dve na mňa vyleteli. Vtedy som vedela, že je zle. Mole sa živia textilnými tkaninami, čiže vám poškodia odevy, ale čo je najhoršie, rýchlo sa množia a kladú larvy. Bolo treba zakročiť hneď. Problém sa našťastie týkal len jedného šatníka – inde sme ich nenašli.

1. Celú skriňu som vyhádzala a povešala na čerstvý vzduch, aby sa všetko dobre vyvetralo. Skriňu som vyumývala bobkovým octom – neviem, či to platí aj na šatníkové mole, ale mala som ho poruke.

2. Už babina mi hovorila, že na mole je najlepšie vrecúško levandule do skrine, ale ja mám niečo lepšie a hlavne účinnejšie. Zmiešala som  1 diel vodky, 4 diely diely destilovanej vody a asi 40 kvapiek levandulového esenciálneho oleja (inak môžete použiť aj levandulové kvety, ale tie som nemala). Nastriekala som na každý kúsok prádla a prežehlila, vysoká teplota zlikviduje aj najodolnejšie mole a larvy a vôňa levandule ich odplaší.

  Potom som všetko uložila so skrine a nechala 24 hodín otvorené dvere dokorán. Preventívne občas streknem do skrine túto voňavú vodičku a s moľami mám dovtedy pokoj. Navyše skriňa vonia po levanduli.

Lívia O.

Dnes najobľúbenejšie