Ako zvýšiť produkciu JAHODOVÝCH priesad a mať 4-krát viac plodov: TU je návod!

Jahody, ktoré milujú mladí aj starí, sú červené plody jahôd. Tieto bobule bohaté na vodu, vitamíny a minerály majú viacero zdravotných výhod.

Môžu sa jesť ako dezert so šľahačkou, v džemoch alebo dokonca v koláči, v torte alebo vo marmeláde.

 

 

Zvyčajne sa na začiatku jari objavujú prvé jahody. Ak chcete vo svojom dome zasadiť jahody a podporiť produkciu červených a šťavnatých plodov, tu sú naše tipy, ako mať 4-krát viac jahôd.

Ak radi pestujete jahody vo svojej záhrade alebo na zeleninárstve, viete, že tieto červené plody si vyžadujú osobitnú pozornosť.

Tu sú dva tipy, ktoré vám umožnia zozbierať čo najviac jahôd:

Mulčujte jahody, aby mali veľké množstvo jahôd

 

 

Ak chcete mať veľké množstvo jahôd, môže byť dôležité mulčovať.

Tento proces spočíva v pokrytí pôdy materiálmi, ktoré môžu byť organického alebo plastového pôvodu.

V závislosti od zvoleného materiálu je účelom mulča zbaviť sa buriny, regulovať teplotu a vlhkosť pôdy, obmedziť zálievku, vyživiť pôdu alebo dokonca podporiť tvorbu behúňov.

Posledne menované predstavujú stonky, ktorých koniec má sadenica, ktorá po zasadení do zeme môže vyvinúť korene.

Odstráňte odumreté listy, aby ste podporili rast jahôd

 

 

Po zbere sa jahodová rastlina musí orezať.

Suché, ale aj odumreté listy bude potrebné orezať a odstrániť stolóny.

A z dobrého dôvodu môžu listy jahody prenášať choroby a prechovávať určitý počet parazitov .

Keď odstránite tieto nechcené listy, vyhoďte ich do koša a nepoužívajte ich v komposte.

Odskúšaný výživa pre veľa „veľkých“ jahôd

 

 

Chcem sa podeliť o moju odskúšanú výživu domácich jahôd, ktorú aplikujem vždy na prelome apríla a mája. Ku každému kríku pol litra tejto vitamínovej bomby a nič iné už jahodám netreba dať.

Navyše, je to úplne bio, takže žiadne chémie a drahé prípravky zo záhradkárstva.

Potrebujeme:

50 g čerstvého droždia

1 liter teplej vody

1 lyžicu cukru

Postup:

Zamiešať a nechať 1 deň odležať. Potom riediť v pomere 1:5 (1 diel výživy, 5 dielov vody) a zaliať pol litrom zmesi každý ker.

Ak nemáte čerstvé droždie, zmes sa dá pripraviť z 1 lyžičky sušeného droždia.

Tento objem hnojiva vystačí na 10 rastliniek. Korene rastlín sú po tomto životabudiči vyživené na celú sezónu.

Najchutnejšie odrody jahôd:

 

 

Previsnutá balkónová jahoda “Delikatess” – sadenice jahôd tejto odrody sú vhodné pre pestovanie v závesných kvetináčoch a košíkoch.

Pri pestovaní v kvetináči je nutné dbať na to, aby bola pôda vždy rovnomerne vlhká, inak rastliny reagujú prerušením rastu.

Rovnako je potrebný aj výber kvalitnej zeminy a pravidelné hnojenie. Výsadba tejto odrody sa doporučuje robiť na jar. Rastlina kvitne a prináša úrodu od mája až do septembra.

 

 

Popínavá jahoda “Super Star” – výsadba tejto odrody je vhodná v jarných a jesenných mesiacoch.

Prináša bohatú úrodu sladkých šťavnatých plodov. Prvé kvietky sa doporučujú odstrániť kvôli spevneniu rastlinky a vytvoreniu nových výhonkov.

Úpony treba uchytiť na mriežku alebo inú konštrukciu, prípadne pri pestovaní na balkóne je možné zasadiť jahody aj do závesnej nádoby a výhony nechať voľne visieť. Pravidelné zalievanie a hnojenie prinášajú väčšiu úrodu.

Doba plodenia je od júna do septembra.

 

Jahoda “Ostara” –  tento druh jahody dokáže neustále tvoriť kvety a plody, preto si úrodu môžete vychutnávať od júna až do prvých mrazov. Plody sú stredne veľké, mierne kužeľovitého tvaru červenej farby a s pevnou dužinou. Vyžaduje dobre priepustnú, mierne vlhkú pôdu s dostatkom humusu.

 

Jahoda „Rumba“ – Veľmi skorá, atraktívna a perspektívna odroda. Má veľké lesklé a sladké plody, ktoré sú dobre odolné proti hubovým chorobám. Prináša dostatočne vysokú a každoročnú úrodu.

 

Jahoda “Mara de Bois” – je odroda patriaca medzi stále plodiace jahody. Charakteristické pre túto odrodu sú stredne veľké plody s chuťou lesných jahôd. Doba zrelosti sa pohybuje od skorej jari až do neskorej jesene. Výsadba je možná ako v jarných, tak aj v jesenných mesiacoch.

 

Jahoda “Elsanta” – táto odroda je vhodná pre pestovanie jahôd na veľkých plantážach. Sadenice prinášajú množstvo obrovských, kužeľovitých plodov. Sadba je vhodná v jarných a jesenných mesiacoch a doba úrody je máj až jún.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie