Ako je to s hraním v online kasínach? Je to naozaj bezpečné?

345

Online svet poskytuje nekonečné možnosti využitia voľného času. Od komunikácie s priateľmi a rodinou na sociálnych sieťach, cez vzdelávanie na rôznych edukačných portáloch až po sledovanie filmov a seriálov na streamovacích platformách. Od januára roku 2020 sa o pozornosť hlási aj hranie hazardných hier v online kasínach.

Niežeby dovtedy nebolo možné zahrať si napríklad blackjack o peniaze na internete. Takéto služby poskytovalo niekoľko zahraničných firiem ako bet365, bet-at-home alebo Bwin. Zo slovenských poskytovateľov to bol potom štátny Tipos, ktorý ako jediný mal na prevádzkovanie online kasína na Slovensku aj licenciu. Ostatné spoločnosti licenciu na prevádzkovanie online kasína na slovenskom trhu nemali.

Dlhé roky bol tento stav viac menej ticho tolerovaný. Zmena prišla až v roku 2019, keď 1. marca vstúpil do platnosti nový zákon o hazardných hrách. Novela zákona umožnila uchádzať sa o licenciu na prevádzkovanie online kasína aj iným spoločnostiam, než bol Tipos. Túto možnosť využilo dvanásť firiem.

V rámci nového zákona vznikol aj nový Úrad pre reguláciu hazardných hier. Ten má na starosti nielen vydávanie licencií, ale aj kontrolu nelegálnych prevádzok. Na základe jeho činnosti tak došlo k zákazu pôsobenia spoločností, ktoré ponúkali hazardné hry nelegálne. Zároveň má za úlohu ochraňovať práva hráčov v legálnych online kasínach.

Prečo hrať iba v legálnych slovenských online kasínach?

Pokiaľ chcete hrať hazardné hry online, mali by ste uprednostniť legálne slovenské online kasína. Ich zoznam nájdete napríklad na tejto stránke. Pri troche šťastia (a zručnosti) síce narazíte aj na zahraničné online kasína, tie však nemajú oficiálnu slovenskú licenciu a hra v nich prináša so sebou viacero rizík.

V prvom rade nemáte istotu, že pokiaľ vyhráte, svoju výhru aj uvidíte. Nelegálne online kasína nie sú totiž nijako regulované. Navyše sídlia často v rôznych krajinách mimo Európskej únie a preto je vymožiteľnosť práva prakticky nulová. Zároveň nie je možné overiť povedzme dodržiavanie herných princípov či skontrolovať podvody. Podobne nejasné sú tiež informácie o tom, kde vôbec končia osobné údaje, ktoré hráči pri registrácii zadávajú.

Naopak, legálne online kasína pôsobiace na Slovensku sú prísne regulované zákonom. Dodržiavanie daných pravidiel kontroluje už spomínaný Úrad pre reguláciu hazardných hier. Pokiaľ teda má hráč nejaké podozrenie na porušenie zákona, môže podať podnet na tento štátny orgán.

Zároveň, tým, že prevádzkovatelia online legálnych kasín sídlia na Slovensku alebo v rámci Európskej únie, je možné ich v prípade porušenia zákona efektívnejšie postihnúť, než je tomu
v prípade nelegálnej konkurencie.

Ako sú chránení hráči v slovenských legálnych online kasínach?

Nový zákon o hazardných hrách prikazuje poskytnúť od 1. januára 2021 Úradu pre reguláciu hazardných hier bezplatný online prístup na svoj server za účelom získavania údajov o hazardných hrách pri vykonávaní dozoru na diaľku nad prevádzkovaním hazardných hier.

Zároveň, server, na ktorom sa prevádzkujú hazardné hry alebo na ktorom sú pripojené prístroje, na ktorých sa hrajú hazardné hry, musí byť umiestnený na území Slovenskej republiky. Na tomto serveri sa musia ukladať a evidovať údaje o všetkých odohraných hrách vrátane počtu odohraných hier, údajoch o jednotlivých a celkových stávkach a výhrach.

Vďaka takýmto postupom bude možné rýchlo a efektívne kontrolovať fungovanie jednotlivých online kasín. Podobne rýchlo bude možné zistiť, či nedochádza alebo nedošlo k porušeniu práv hráčov. Takáto možnosť pri nelegálnych online kasínach absentuje.

Čo je to register vylúčených osôb?

Súčasťou nového zákona o hazardných hrách je snaha o tzv. zodpovedné hranie. Jeho cieľom je, aby hráči hrávali pre zábavu, aby hranie hazardných hier nepovažovali za zárobkovú činnosť a aby sa minimalizoval celkový negatívny dopad hazardu na spoločnosť. Štát to chce docieliť okrem iného pomocou registra vylúčených osôb. Ten sa až do úpravy zákona týkal prakticky len mladistvých, ktorí nedovŕšili vek 18 rokov.

Po novom do tohto registra patria aj ľudia, ktorí:

  • sami požiadajú o pridanie do zoznamu
  • poberajú dávku v hmotnej núdzi
  • trpiaci chorobou patologického hráčstva
  • študujú na vysokej škole a poberajú sociálne štipendium
  • majú súdom uložený zákaz účasti na hazardných hrách
  • majú rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uloženú povinnosť platiť výživné nezaopatrenému dieťaťu, ktoré má nárok na náhradné výživné
  • sú trestne stíhaní pre zanedbania povinnej výživy

Legálne online kasína majú povinnosť ľuďom zapísaným v registri vylúčených osôb zakázať prístup k hraniu hazardných hier.

Hranie v legálnych slovenských online kasínach teda možno považovať za bezpečné. Sú totiž regulované zákonom a kontrolované úradom na to určeným. Pokiaľ teda ešte využívate služby zahraničných online kasín, prípadne zvažujete, že by ste ich uprednostnili pred tými slovenskými, mali by ste sa dobre zamyslieť. Ponuka hier v legálnych kasínach na Slovensku sa každým mesiacom zvyšuje a na svoje si prídu aj náročnejší hráči. Preto neriskujte a hrajte zodpovedne.

Témy:


Pridajte svoj komentár