V lete nám do bytu začali liezť ucholaky: Toto mi poradila múdra suseda a odvtedy som byte nenašla ani jedného!

Takto dostanete z domu ucholaky.

Ucholaky sú veľmi užitočné chrobáčiky, pretože požierajú vošky. Vždy, keď som ich preto videla v izbe, alebo v kuchyni, vyhodila som ich von, nech si tam robia svoju prácu. Tento rok sa s nimi ale doslova roztrhlo vrece. Denne som ich doma našla 10-15, už som sa bála, že si niekde v byte spravili hniezdo. Susedka však mala rovnaký problém a asi ich je toto leto tak veľa preto, že je aj veľa vošiek. Chcem sa podeliť o jednoduchý nápad, ktorý mi pomohol zbaviť sa týchto chrobáčikov. Škoda, že som to neskúsila skôr, za radu ďakujeme susedke Betke.

Bleskovú účinok – extra silný čaj

Mne zabrala táto rada susedky, musím ale upozorniť, že to nemá dlhodobý účinok. Takže uvarte silný čaj z mäty (sušenej mäty), nechajte vychladnúť, dajte do fľaše s rozprašovacom a opakovane vystriekajte z vonka okolo rámov okien, parapet, dverí.

Dlhodobá ochrana – zázrak zvaný levanduľový ocot

Začala som to používať len tento rok a ľutujem, že som levanduľu nezačala pestovať skôr – perfektná vec proti ucholakom, muchám, pavúkom aj komárom. A čo je najlepšie, je to najdokonalejší čistič okien, aký som kedy skúsila, okná sa nikdy takto neleskli a nežiarili. Takže levanduľu zalejeme octom a necháme lúhovať 3 týždne. Potom postriekajte okolo rámov dverí, parapety, na rámy okien – ja tým aj umývam okná a tiež aj podlahy, je to naozaj najlepší čistič do domácnosti, aký poznám.

Ďalšie rady od vás, ako na ucholaky

...

Mám jednoduchú radu, ktorú aplikujem už roky a máme s ucholakom pokoj. Stačí umiestniť na balkón, alebo do blízkosti kvetináčov s kvetmi jeden črepník plný suchej slamy. Počas noci sa v ňom ucholaky zhromaždia a ráno ho môžete ľahko vyklopiť aj so slamou ďalej od domu.

Mne najviac zabral obyčajný škoricový olejček – nastriekať alebo potrieť rýmy okien, škáry a tiež dvere. Funguje to aj proti mravcom.

Rámy okien skúste potrieť obyčajnou kriedou. Je to hranica, cez ktorú hmyz do bytu neprejde. Použiť môžete aj kriedu proti mravcom z obchodu, ale stačí aj obyčajná. 

Nám zabralo len to, že sme z okien zložili kvetináče – zdržujú sa na vlhkých miestach a vo vlhkej pôde kvetináčov. Kvetináče sme dali na iné miesto mimo okien a máme pokoj.

Pomáha mätová vôňa – mätový esenciálny olejček, tá vôňa odpudzuje hmyz vo všeobecnosti. Ale treba nanášať na problémové miesta – okná, dvere.. opakovane, približne raz za 3-4 dni.

Nevonia im bazalka a levanduľa, stačí pestovať tieto rastlinky a máte s pliagou pokoj.