Ako dosiahnuť, aby mali doma vypestované paradajky lepšiu chuť? Nezvyčajné triky skúsených záhradkárov!

Naučte sa nezvyčajné tipy a triky do záhrady, aj pre pestovanie v interiéri.

Tieto triky vzišli z praxe a sú overené tým najlepším možným spôsobom – skúsenosťou samotných ľudí, tkorí ich použili. Niektoré vám uľahčia prácu, iné ochránia vaše rastlinky a podporia ich rast ale ochránia aj vašu peňaženku. Všetko, čo na ne potrebujete, je múdro zužitkovať produkty, ktoré máte doma.

1

Rolky z toaletného papiera alebo papierových utierok poslúžia na výrobu biologicky rozložiteľných črepníkov na priesady. Priesady môžete v nich zasadiť do zeme. Ďalším skvelým a lacným spôsobom, je vyrobiť kvetináče z obyčajného novinového papiera. Návod, ako na to, nájdete TU.

10

Perfektné hnojivo pre izbové rastliny, máte pod nosom. Vyrobíte ho jednoducho a rýchlo z banánu. Môžete použiť samotný plod, roztlačiť ho vidličkou a zmiešať s vodou, alebo použiť len banánovú šupku. Návod, ako na to nájdete TU.

Niektorí záhradkári nedajú dopustiť na banánové šupky pridané do pôdy v záhrade. Šupka obsahuje draslík, ktorá pre rast a zdravie rastlín veľmi dôležitý.

2

Chcete, aby mali vaše paradajky lepšiu chuť? Pridajte do pôdy, v ktorej ich pestujete štipku jedlej sódy. Podľa skúseností záhradkárov budú mať paradajky vďaka sóde sladšiu chuť.

3

Hrdzavie vám záhradné náradie? Ukladajte ho do nádob naplnených pieskom – náradie v piesku nebude hrdzavieť.

4

Bylinky zmrazte s trochou vody, alebo nasekajte najemno a zalejte vo forme na ľad olivovým olejom. Takto budú vždy čerstvé a pripravené na použitie vo vašej kuchyni.

7 trikov, vďaka ktorým budú kvety vo váze čerstvé a krásne až 2x dlhšie!

Možno budete prekvapení, no rezané kvety majú radi alkohol a sladké. Pridajte do vázy 1 lyžičku kryštálového cukru a niekoľko kvapiek vody. Kvety tak vydržia čerstvé a krásne omnoho dlhšie.

lemon-seedling-planter

Vyrobte si živé kvetináče z citrónov. Stačí citrón rozpoliť, vybrať vnútro – až do bielej vrstvy – a navrstviť pôdu. Biela vrstva citrónu bude priesade a pôde poskytovať cenné živiny a potom stačí priesadu v citróne jednoducho zasadiť do pôdy. Citrón sa ako biologický materiál rýchlo rozloží a uvoľní do pôdy cenné živiny.

7

Škrupiny z vajecperfektnou prísadou do kompostu a ostré hrany škrupín roztrúsené okolo rastlín, pomôžu ochrániť vašu úrodu slimákmi a inými škodcami. Škrupiny z vajec sú perfektným výživovým doplnkom pre paradajky. Sú bohaté na vápnik a ten je pre paradajky veľmi potrebný. Skúsení záhradkári radia, aby ste do jamky, kam zasadíte paradajky, najskôr nasypali hrsť drvených škrupiniek. Vápnik pôsobí pre rastliny ako výživová bomba a zároveň ich chráni pred škodcami, hnilobou a plesňami. Záhradkári hovoria, že vďaka škrupinkám môže byť úroda rajčín až dvojnásobne vyššia.

8

Usadenina z kávy je perfektným hnojivom pre vaše rastlinky. Primiešajte ju do pôdy a podporíte ich rast a obranyschopnosť proti škodcom. Vôňa kávy a kofeín odpudzuje vošky, drobné mušky aj slimáky. Na rastliny pôsobí ako životobudič a zdroj cenných živín.

9

3 (1)

Vyrobte si domáci hydrogél a už sa nemusíte obávať, či majú vaše rastlinky dostatok vlahy. Jednorazovú plienku zalejte vodou (cca 4 šálky vody). Keď plienka nasiakne, roztrhnite ju a vyberte vnútro do misky a opäť prilejte trochu vody. Potom túto hmotu zmiešajte s pôdou v pomere 1:1. Gél z plienky absorbuje a udrží vodu a rastlinka bude mať stále dostatok vlahy. Do pôdy, v ktorej pestujete izbové rastliny môžete urobiť niekoľko otvorov a dať do nich trochu gélu a nemusíte sa obávať, že rastlina vyschne, keď sa niekoľko dní zdržíte mimo domu. Ďalšie tipy, ako využiť detskú plienku v záhrade nájdete TU.

Viete, čo sa stane, keď zasadíte bazalku k paradajkám? Toto je úžasné!

Zázrak s menom bazalka. Skvelý trik, ako ochrániť rastlinky pred škodcami, plesňou a zabezpečiť im dostatok živín. Zasaďte do blízkosti paprík, rajčín alebo kapustovitých rastlín bazalku. Bazalka má funkciu aleopatie čo znamená, že dokáže pozitívne ovplyvňovať vývoj iných rastlín. Čo všetko bazalka vo vašej záhrade dokáže a ako ju využiť zistíte TU.

Ako sa zbaviť mušiek na izbových rastlinách + jednoduchý test, ako ich odhaliť ešte pred vyliahnutím

Trápi vaše izbové rastliny invázia drobných mušiek? Veľmi dobrým pomocníkom je aromatický cesnak, ktorého strúčiky zapichnete do zeminy. Niektoré gazdinky radia použiť krbové zápalky zapichnuté do zeminy – zápalky zapichnite hlavičkou dole – obsah chlorečnanu draselného a síry mušky spoľahlivo vyženie. Dokonca môže pomôcť aj drevený popol primiešaný do zeminy. Overenou metódou je tiež pokryť vrstvu substrátu vrstvou kremičitého piesku (hrúbka niekoľko mm). Piesok zamedzí larvám v prísune vzduchu a dospelé mušky sa zároveň nedostanú k pôde.Ďalšie tipy, ktoré fungujú na drobné mušky nájdete TU.

Dnes najobľúbenejšie