Ako odstrániť mastnotu z gombíkov na rúre, ak ich nie je možné odstrániť? Toto vytiahlo špinu aj z mojej 20-ročnej rúry!

Pri čistení domácnosti je jedným z najháklivejších miest kuchyňa. Napríklad, vyčistiť obyčajný sporák predstavuje nám niekedy dokáže zhltnúť celé hodiny času. 

Gombíky a ťažko dostupné miesta si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a rozhodne aj pevné nervy. Aby ste si prácu uľahčili, prinášam vám perfektný tip pani Danice, ako vyčistiť ťažko dostupné miesta bez námahy a celého arzenálu čistiacich prostriedkov. Mne to pomohlo vyčistiť starý sporák!

Ako vyčistiť gombíky na sporáku od nečistôt a mastnoty?

Prvý spôsob:

Vezmite si zubnú kefku, vatové tyčinky do uší a kvapky anízu a amoniaku. Sú lacné, dostupné a používajú sa hlavne na liečbu kašľa.

Vatovú tyčinku namočte do roztoku a potrite všetky zájdené povrchy. Tyčinkou sa dobre dostanete aj tam, kde rukou nie, ak nemáte tyčinku, poslúži aj jemná kefka.

Skvelý návod, ktorý navyše funguje na 100%! Hneď cez víkend sa idem pustiť do dôkladného upratovania.

Druhý spôsob:

Potrebujete:

Vatové tyčinky

Amoniak (čpavkovú vodu) – dá sa jednoducho zakúpiť v drogérii

Vatové tyčinky

Starú zubnú kefku

Postup:

S amoniakom vždy pracujte v rukaviciacha zrieďte ho v troche vody (môžete riediť aj v pomere 1:1) Vatové tyčinky namočíme v amoniaku a jednoducho predchádzame po znečistených miestach tak, aby sa dostal na ich povrch. Potom vezmeme zubnú kefku a jednoducho vyčistíme.

Pre ešte silnejší účinok namočíme v amoniakovej vode nakoniec vatový tampón a povrch sporáka ešte vyčistíme aj takto. Bude ako nový.

Sami sa môžete presvedčiť, ako jednoducho a rýchlo to pôjde. Nakoniec zotrieme navlhčenou handričkou a je to. Sporák bude perfektný!

Gombíky, ktoré sa dajú vybrať, namáčam do zmesi vody, saponátu a rozpustených tabliet do umývačky (dá sa použiť aj prášok na pranie). Nechám odmočiť a potom jednoducho vyčistím.

Funguje aj sóda bikarbóna

Miška nám poradila aj túto jej domácu vychytávku. Sóda bikarbóna funguje skvele na čerstvé mastné škvrny. Starý tuk na povrchoch však vyžaduje úsilie. Na špinu navlhčenou špongiou naneste vrstvu sódy bikarbóny. 

Teraz krúživými pohybmi a s rukavicami vtierajte sódu bikarbónu do škvrny. Už za pár minút uvidíte výsledok. Príliš starý tuk je možné zotrieť pomocou sódy bikarbóny a zubnej kefky.

Zažltnutý plast bude opäť biely

Postup:

Naneste na vatový tampón trochu peroxidu vodíka a vyutierajte všetky zažltnuté časti plastov, kým zažltnutie nezmizne. Práčka za pár minút žiari ako nová. Peroxid vodíka navyše dezinfikuje.

Funguje to aj na latinové horáky a mriežku!

Potrebujete len amoniak a igelitové vrecko. Vezmite si plastový uzatvárateľný sáčok a pridajte doň 5 lyžíc amoniaku. Potom do neho vložte mriežku či horák, uzavrite ho a nechajte pôsobiť 12 hodín. Nakoniec stačí jednoducho zotrieť handričkou a máte hotovo. Pri tejto práci ale použite rukavice.

ĎALŠIE ČISTIACE PROSTRIEDKY NA RÚRU

Bežná sóda na pečenie, kyselina citrónová alebo prášok do pečiva pomáhajú odstraňovať nečistoty zo stien a skla na dvierkach rúry.

Navlhčite vnútro rúry vodou, potom na steny a sklo naneste namočenú sódu alebo kyselinu citrónovú. Nechajte 15 minút pôsobiť a potom opatrne zmes zotrite pomocou papierovej utierky. Opláchnite rúru čistou vodou a odstráňte zvyšky nečistôt.

Voda a ocot pomôžu odstrániť malé nečistoty v pomere 1: 1.

Steny rúry umyte ocotovou vodou, zapnite rúru na 50 stupňov a po 15 minútach opláchnite čistou vodou.

Tiež môžete vyrobiť pastu na čistenie vnútra rúry. Zmiešajte v rovnakom pomere soľ, sódu a vodu. Výslednú pastu naneste na kontaminovaný povrch a nechajte cez noc pôsobiť. Do rána čistiaci prášok jednoducho opláchnite vodou.

Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie