Tento problém som riešila každú jeseň a konečne viem ako na ne: Keď sa vám háveď začne tlačiť do bytu, dajte na okno toto – zmiznú do poslednej!

Ja som tento nápad nápad skúsila zo zúfalstva, keď mi jeseň po fasáde domu liezli ploštice a cez okná sa vedeli dostať aj do bytu. Vraj je to obvyklý jav a nielen pre ploštice, ale aj pre inú pliagu - ucholaky, pavúky a najrôznejšie chrobáky a hmyz -  akonáhle sa vonku ochladí, ploštice a ďalšie potvorky hľadajú zdroj tepla.

Ja som tento nápad nápad skúsila zo zúfalstva, keď mi jeseň po fasáde domu liezli ploštice a cez okná sa vedeli dostať aj do bytu. Vraj je to obvyklý jav a nielen pre ploštice, ale aj pre inú pliagu – ucholaky, pavúky a najrôznejšie chrobáky a hmyz –  akonáhle sa vonku ochladí, ploštice a ďalšie potvorky hľadajú zdroj tepla.

Teplo cítia cez okná a štrbinky na stene práve z našich vykúrených príbytkov. Samozrejme, ploštíc a ďalšej hávede je skutočne veľké množstvo druhov. V prípade poštíc, ktoré sa tlačia do bytov ide najčastejšie o Obrubnicu americkú, takzvanú, alebo „smradľavku“ (bzdochu zelenkastú). Sú pre ľudí neškodné, no ak si nájdu hniezdo u vás doma, budete mať problém, ktorý pravdepodobne vyrieši až deratizátor. Ploštice sa totiž rýchlo rozmnožia a skryjú sa na miesta, kde sa k nim nedostanete. Netreba hovoriť o tom, že posledná zmienená potvorka veľmi nepríjemne zapácha.

Toto neznáša háveď zo všetkého najviac – odkedy používam môžem pokojne vetrať aj na jeseň!

Najskôr umyjem okná obyčajnou vodou zmiešanou s octom – gazdinám nemusím určite vysvetľovať, že ide o výborný prostriedok na lesk okien. Zároveň však ide aj o perfektnú ochranu pred háveďou.

Potom vezmite obyčajnú fľašu s rozprašovačom, ktorú používate na kvety. Nalejte do nej 500 ml vlažnej vody. Do vody pridajte 1 lyžičku jedlej sódy a 1/3 šálky octu a hrsť sušenej levandule. Keď sa zmes premieša, nastriekajte okolo dvier a na balkón, hmyz má veľmi citlivé receptory a túto vôňu doslova nenávidia. Ja striekam aj priamo na ucholaky aj ploštice a o chvíľu po nich nie je na balkóne ani stopa. Ešte jeden tip, pavúky neznášajú aj vôňu mäty, podobný postrek teda vyrobíte z vody a mätového oleja.

Tento nápad nám poslala Majka C.

Zapáchajúce chrobáky nenávida aj cesnak

Odborník poradí iný – tiež veľmi jednoduchý  spôsob, ako sa týchto smraďochov zbaviť je zmiešať 2 šálky vody so 4 lyžičkami cesnakového prášku a pretrepte. Nastriekajte okolo rastliniek na oknách a aj okolo okien. Dotieravý hmyz sa bude od vášho domu držať ďalej.

Nezabúdajte, že držať si hmyz počas celej sezóny ďaleko od tela sa dá aj inak, ako s agresívnymi chemikáliami. Povedzte o týchto trikoch aj svojím priateľom!

Šváby

Šváby chodia do našich domovov hlavne kvôli vode a jedlu, ktoré u nás nájdu. Ak im zamedzíte prístup k týmto dvom zdrojom, už ich neuvidíte. Kedže sú však šváby dostatočne prefíkané na to, aby sa k potrave dostali, nastražte na ne jednoduchú pascu. Vyberte prázdnu plastovú fľašu, odstrihnite z nej vrchnú časť a zložte ju tak, ako to vidíte na obrázku. Upevníte lepiacou páskou a nalejte do nej trochu vody. Šváby sú jedny z najsmädnejších druhov hmyzu, preto keď ucítia vodu, nezaváhajú. Vlezú do fľaše, ale von z nej sa už nedostanú.

Starý trik proti ploštici posteľnej

Ploštica posteľná je mnoho nebezpečnejšia, ako vyššie uvedené druhy. Zanecháva nepekné štípance, môže prenášať choroby a čo je najhoršie, ťažko sa jej zabavuje. Takto s potvorkou bojovali naši predkovia. Jednoducho okolo postele rozložili fazuľové listy. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú ploštice priťahujú (to dokonca potvrdilo aj vedecké skúmanie!), počas noci sa ne prilepia a ostanú v pasci. Na listoch sa totiž nachádzajú ostré štetinky, ktoré im prepichnú nožičky, a tak zabránia dostať sa k človeku, alebo ukryť sa. Ráno stačí listy jednoducho vyhodiť.

posteľ

Treba ošetriť aj posteľ. Vezmite 10 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja a roztrieďte ho v 1 šálke vody a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Túto zmes nastriekajte na matrac, najmä na spoje, v ktorých sa chrobáky najčastejšie skrývajú.

Dnes najobľúbenejšie