Zbohom kŕčové žily: Tento zázrak by vám poradila aj vaša prababka, schová do vrecka drahé mastičky z lekárne!

Kŕčové žily nie sú ani zďaleka len estetickým problémom, ktorý nám bráni v nosení plaviek, alebo krátkych nohavíc. Pri neliečení môže dôjsť až k nebezpečnej trombóze, alebo bolestivému praskaniu žíl a zápalom. Dobrou správou však je, že existuje niekoľko veľmi účinných domácich metód, ktoré dokážu problém zmierniť a dokonca ja zlepšiť. Ak by však problémy pretrvávali, určite neváhajte navštíviť lekára.

Prevencia je dôležitá

Ako kŕčovým žilám predchádzať? Sústreďte sa na častejšie zmeny polohy – kŕčové žily sú rizikové najmä pre sedavé zamestnania, alebo také, v ktorých sa dlho stojí. Tiež sa často vyskytujú v období tehotenstva a menopauzy.

Aspoň na 15 minút denne si vykladajte nohy. Táto poloha predchádza nielen kŕčovým žilám, ale aj mnohým ďalším zdravotným komplikáciám.

Nájdite si len 15 minút denne a budete ako vymené: Ženy, dajte si každý deň nohy do tejto polohy, tú zmenu si všimnete vy aj vaše okolie!

Superliek našich babičiek (nielen) na kŕčové žily – pohánka

Už naše babičky vedeli, aká je zdravá a prospešná pre telo. Dajte šancu superpotravine na kŕčové žily – pohánke. Jej konzumácia dokáže predchádzať a liečiť tento problém zvnútra. Okrem toho pohánka celkovo zlepšuje stav ciev a tepien, zlepšuje ich elasticitu a prospieva celému obehového systému.

...

Ricínový olej

Ricínový olej zlepšuje krvný obeh a znižuje zrážanlivosť krvi. Znižuje tak opuchy a zmierňuje bolesť. Masírujte si nohy denne ricínovým olejom. Pocítite rýchlu úľavu od bolesti a opuchy v žilách budú ustupovať.

Pagaštan konský

Pagaštan konský je veľmi populárny bylinný liek pri problémoch s krvným obehom. Pomáha pri príznakoch, ako sú opuchy a bolesti, ale tiež posilňuje steny ciev.

Ako vyrobiť tento gaštanový liek?

Na prípravu tinktúry gaštanu potrebujete:

 • Pagaštan konský
 • Alkohol s objemom aspoň 40%
 • Nádobu na lúhovanie, nádobu z tmavého skla na skladovanie
 • Niečo na scedenie tekutiny
 • Fľaše z tmavého skla na uskladnenie tinktúry
 • Voliteľné – niekoľko bobúľ borievok na zvýšenie účinku gaštanov

Kaštany ležia takmer všade na jeseň. Nenechajte ho ležať, použite ju pre vaše zdravie!

Ako tinktúru vyrobiť:

 1. Umyte gaštany a nakrájajte na štvrtky, kôru nemusíte odstraňovať.
 2. Vložte kusy gaštanov do uzatvárateľnej nádoby zo skla a zalejte alkoholom, prípadne pridajte borievky.
 3. Zatvorte pohár a nechajte lúhovať štyri až šesť týždňov na mieste chránenom pred svetlom.
 4. Jemne pretrpte každé dva dni, aby sa aktívne zložky lepšie rozpustili.
 5. Po uplynutí tohoto času scedte tinktúru a naplňte ju do fliaš tmavého skla.

Kaštany ležia takmer všade na jeseň. Nenechajte ho ležať, použite ju pre vaše zdravie!

Zázvor

Zázvor je známy tým, že zlepšuje krvný obeh, vďaka čomu môže zmierniť vzhľad žíl. Tiež dokáže riediť krv. Denná konzumácia zázvoru by vám preto mohla pomôcť. Je však vhodné to najprv konzultovať s vašim lekárom, najmä ak užívate lieky, na ktoré by mohol mať zázvor vplyv.

Horčicový olej

Horčicový olej je najlepší masážny olej. Teplom stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesti. Tento olej vyživuje cievy a zvyšuje ich pevnosť. Má protizápalové vlastnosti, ktoré minimalizujú opuch a dajú žilám normálny vzhľad.

Čučoriedky

Odborníci odporúčajú konzumovať čučoriedkový extrakt, pretože posilňuje kapilárne steny. Tiež zlepšuje účinok vitamínu C pri posilňovaní ciev. Je preto vhodné konzumovať 20 až 40 mg extraktu trikrát denne.

Bioflavonoidy

Bioflavonoidy sú prírodné látky, ktoré pomáhajú posilňovať cievy v celom tele. Tiež spolupracujú s vitamínom C, aby posilnili kapiláry. Preto sa odporúča každý deň jesť čučoriedky a maliny, ktoré sú bohatým zdrojom bioflavonoidov. Aj grapefruit je ďalšie dobré jedlo na žily, pretože jeho biele membrány sú bohaté na bioflavonoidy.

Masť proti kŕčovým žilám a opuchom nôh

Výborná pre ľudí, ktorý na sebe pozorujú nástup kŕčových žíl, aj pre tých, ktorí ich už majú vystúpené a môžu hroziť ďalšie zdravotné komplikácie. Výborná je však aj pre tých, ktorí sa chcú kŕčovým žilám vyhnúť (prevencia). Masť pôsobí protizápalovo a má sťahujúci a hojivý efekt. Odporúčam ju pre ľudí, ktorí v práci dlho stoja, alebo sedia. Výborná je tiež na opuchy a pocit ťažkých nôh. Masť bojuje aj proti reuamtickým bolestiam.

Potrebujeme:

5 kopcovitých lyžíc najemno nakrájané žihľavy (listov)

100 g neslaná bravčová masť

Postup:

Žihľavu pridáme do roztopenej neslanej bravčovej masti a dáme variť na paru, kým sa nevytvorí kašovitá konzistencia (podobná klasickému krému). Nanášame na pokožku viackrát denne. Pred aplikáciou je dobré postihnuté miesto pretrieť vatou, namočenou do vlažného kamilkového čaju – to hojí rany, modriny, popraskanú alebo inak poškodenú pokožku.

Jablčný ocot

Jablčný ocot môže byť tiež použitý na liečbu kŕčových žíl, pretože je to prírodný čistiaci produkt. Pri aplikácii na postihnuté žily pomôže zlepšiť prietok krvi a krvný obeh a tým znižuje opuch.

Kúra z jablčného octu:

Zmiešajte dve čajové lyžičky jablčného octu v pohári vody a vypite. Opakujte to 2 krát denne.

Zožeňte si neriedený jablčný ocot. Zmiešajte ho s vašim telovým mliekom v pomere 1:1 a aplikujte na vaše kŕčové žily. Jemne ho vtierajte nahor smerom k srdcu. Robte to dvakrát denne.

Namočte handričku alebo gázu v jablčnom octe a priložte na postihnutú oblasť. Nechajte ju tam na asi 20 až 30 minút. Môžete ju tiež jemne vtierať do pokožky

Ananásová šťava

Ananásová šťava dokáže účinne pomáhať kŕčovými žilám. Má protizápalové a liečivé účinky. Vypite jeden pohár čerstvej ananásovej šťavy denne a opuch v žilách bude ustupovať.

Hloh je bylina, ktorá je veľmi bohatá na zinok, bioflavonoidy a vitamín C. Pomáha pri liečbe metličiek aj kŕčových žíl. Odborníci odporúčajú užívať 200 mg extrakt tejto byliny trikrát denne.

Esenciálne oleje

Ak skombinujete správne esenciálne oleje, môžete si nimi zlepšiť krvný obeh a zbaviť sa kŕčových žíl. Tu je recept na prípravu zábalu z éterických olejov:

3 kvapky harmančekového oleja

3 kvapky mrkvového oleja

3 kvapky levanduľového oleja

1 lyžička tinktúry z Ľubovníka bodkovaného

1 šálka vody

Postup:

Všetky prísady zmiešame a používame na potieranie.