Aké ponorné čerpadlo použiť?

V záhrade, na stavbe, alebo okolo rodinného domu sa vyskytne veľa situácií, kedy budete potrebovať použiť čerpadlo. Či už na odčerpanie čistej alebo znečistenej vody.

V záhrade, na stavbe, alebo okolo rodinného domu sa vyskytne veľa situácií, kedy budete potrebovať použiť čerpadlo. Či už na odčerpanie čistej alebo znečistenej vody.

  1. čerpanie čistej vody

Na prečerpanie čistej vody(bez kalov a pevných častíc) zo studní, bazénov a nádrží. Na čerpanie vody zo studne sú určené studňové čerpadlá, ktoré majú užšie telo a sú parametrovo určené na tento účel. Pri týchto čerpadlách je veľmi dôležité, aby boli používané iba na čistú vodu.

  1. čerpanie znečistenej vody

Na prečerpanie znečistenej vody sa používajú tzv. kalové čerpadlá. Sú samozrejme vhodné aj na čistú vodu, ale zvládnu aj znečistenú vodu s obsahom pevných častíc. Pri kúpe čerpadla si je preto potrebné všimnúť, aké veľké nečistoty konkrétne čerpadlo zvládne prečerpať. Väčšinou zvládnu prečerpať okolo 30mm. V zásade sú tieto čerpadlá vybavené plavákom, ktorý automaticky vypnú čerpadlo pri nízkej hladine vody a tým zabránia, aby sa čerpadlo zničilo.

Podľa čoho vybrať čerpadlo?

Veľmi dôležitý parameter, podľa čoho sa odvíja typ čerpadla, je výtlačná výška a výška vodného stĺpca.

Výtlačná výška je výška trasy, ktorú musí voda prejsť, aby sa dostala na miesto určenia.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vodný stĺpec je výška vody, ktorá je nad čerpadlom, keď je ponorené na dne nádrže alebo studne.

Výrobca uvádza tieto parametre ako maximálne, ktoré čerpadlo zvládne. Pri čerpadle sú uvedené aj parametre o maximálnom prepravovanom objeme vody. Tento údaj je uvedený pri minimálnej výtlačnej výške a minimálnom vodnom stĺpci. To znamená, čím je čerpadlo hlbšie, tým sa maximálny prepravný objem znižuje. Preto je dôležité pri kúpe vedieť, aké množstvo potrebujete, aby čerpadlo zvládlo podľa vašich podmienok.

Väčšina ponorných čerpadiel je určená iba na prepravovanie vody. Niektoré sú vhodné aj na zalievanie záhrad. Ak plánujete s čerpadlom zalievať aj záhradu, je potrebné si uvedomiť, že ponorné čerpadlá nevedia vyvinúť tlak vody ako je v mestskom systéme. Na takýto účel je vhodnejšie použiť tlakové ponorné čerpadlo.

Vzhľadom k tomu, že ponorné čerpadlo nie je vybavené automatickým vypínaním pri zvýšení tlaku, nedoporučuje sa používať na polievanie s prerušovaním, teda nie je vhodné na zalievanie so záhradným postrekovačom.

Ak potrebujete vyčerpať vodu „do sucha“, napríklad pri vypúšťaní bazénu, v ponuke nájdete aj takéto čerpadlá. Pri jeho použití ostane hladina vody okolo 2-3mm.

Hlavné zásady správneho používania ponorného čerpadla.

  • čerpadlo nikdy nepoužívajte na čerpanie kyselín, lúhov, horľavín a hustých kvapalín(ak nie sú vyslovené určené na tieto látky)
  • čerpadlo nikdy nespúšťajte za prívodný kábel, použite lano alebo reťaz
  • pred použitím vždy skontrolujte, či nie je porušený prívodný kábel
  • zamedzte chodu čerpadla na sucho, chod na sucho vedie k poškodeniu čerpadla