Toto by mal vedieť každý, kto na záhrade chytil kliešťa: Tú burinu len zalejte a pridajte cesnak, háveď nemá šancu!

Záhradkárka vám predvedie jednoduchý spôsob, ako premeniť obyčajnú burinu na skutočný zázrak pre vašu záhradu.

Záhradkárka vám predvedie jednoduchý spôsob, ako premeniť obyčajnú burinu na skutočný zázrak pre vašu záhradu.

Lastovičník – pre niekoho len burina, pre niekoho najlepší prírodný liek na liečbu bradavíc, ktorého účinky sú preverené generáciami našich predkov. Záhradkárka však poradila jednoduchý recept, ako využiť lastovičník v boji proti voškám, húseniciam a ďalším listožravým škodcom. Podľa slov záhradkárky je táto burina natoľko silná a účinná, že dokázala zachrániť úrodu aj v rokoch, kedy boli škodcovia premnožení a v okolí doslova vykynožili množstvo plodov. A čo je najlepšie, je úplne zadarmo!

Ako na to?

Natrháme lastovičník (stonku s listami aj kvetmi). Rastlinky natrháme alebo nasekáme na drobnejšie kúsky, preložíme do vedra, zalejeme studenou vodou a necháme lúhovať 2 hodiny. Potom pridáme aj 2 lyžice tekutého mydla, prelejeme do fľaše s rozprašovačom a nastriekame na rastliny a stromy napadnuté voškami, ako aj na kapustovité plody, ktorých listy ničia húsenice.

Postrek je vhodné opakovať raz za 7-10 dní a ak máte v záhrade s voškami a húsenicami skutočne veľký problém, vhodné je striedať ho s výluhom z cesnaku. Na získanie 1 l výluhu potrebujeme 20 strúčikov a 1 liter vriacej vody. Strúčiky cesnaku nasekáme alebo nastrúhame a zalejeme vodou. Necháme lúhovať 10-15 minút, scedíme a aplikujeme na postihnuté rastliny.

Kliešte ju nenávidia!

Toto je ďalšia dôležitá vlastnosť lastovičníka. Kliešťom táto rastlina veľmi zapácha a je výborným odpudzovačom týchto parazitov z vášho pozemku. Z času na čas skúste výluhom z lastovičníka postriekať tienisté miesta v záhrade, na ktorých sa zvyknú kliešte ukrývať. Pre kliešte je vôňa lastovičníka nepríjemná a šťava, ktorú rastlina obsahuje až toxická!

Olej proti kliešťom, ako na to?

Lastovičník zbieram v máji-júni a to tak, že trhám celé rastliny, nastriháme na menšie kúsky (ako klasicky, keď striháme bylinky) a potom ich “napchám” do sklenených pohárov. Potom vezmem najobyčajnejší kuchynský olej (slnečnicový) a zalejem. Treba, aby boli všetky časti rastliny ponorené v oleji.

Stačí len zavrieť, položiť na parapetu (niekam, kde svieti slniečko) a necháme 2 týždne odpočívať. Potom scedíme cez gázu a dobre vytlačíme, aby sme získala čo najviac oleja, každá kvapka sa ráta. Skladujeme v tmavej miestnosti a jednoducho natrieme na ruky, nohy (hlavne okolo členkov) a aj topánky. Ja natieram aj okolo krku, nemám žiadne kožné reakcie na tento olej, ale ak sa bojíte, skúste najskôr len kvapku, ako znášate na pokožke. Nepočula som o žiadnych problémoch.  Psíkovi vtieram do srsti len pár kvapiek a tiež skvele funguje. Odporúčam každému, kto nechce používať chemické repelenty, mne toto zaberá stokrát lepšie!

Dnes najobľúbenejšie