Ak uvidíte túto rastliny z diaľky sa jej vyhnite a už vôbec ju nenoste domov: Toto je dôležitý dôvod!

Táto rastlina môže vyzerať na prvý pohľad pekne a aj to nás môže lákať dotknúť sa jej, alebo si pekné kvety pripomínajúca závoj nevesty vziať dokonca aj domov.

Táto rastlina môže vyzerať na prvý pohľad pekne a aj to nás môže lákať dotknúť sa jej, alebo si pekné kvety pripomínajúca závoj nevesty vziať dokonca aj domov. To by však rozhodne nebol dobrý nápad – zoznámte sa s veľmi zlým susedom všetkých záhradkárov – toto je boľševník obrovský.

Boľševník obrovský pochádza z oblasti Kaukazu a dorastať môže až do výšky niekoľkých metrov. Boľševník má obrovské kvety ktoré môžu mať priemer až 150 cm a vytvárajú akúsi bielu kupolu, ktorá je vďaka vysokým stonkám viditeľná už zdiaľky.

Veľký problém

Rastlina sa v minulosti začala cielene vysádzať aj na Slovensku a to najmä do parkov a záhrad ako pekná okrasná rastlina. To však nebol dobrý nápad. Záhradkári sa čoskoro dozvedeli, koho sme si to priviezli domov. Táto rastlina je jednou z najagresívnejších a najinvazívnejších burín vôbec. Rozširuje sa obrovskou rýchlosťou a vykynoží všetko, čo jej príde do cesty. Ak sa jej obrovské korene dostanú do blízkosti vašich plodín alebo kvetov doslova im vysajú život. Táto rastlina dokáže narušiť aj prírodné ekosystémy a predstavuje riziko pre všetky druhy, ktoré sa nachádzajú v jej okolí.

Bolestivé stretnutie

Fyzický kontakt s touto rastlinou vám môže zanechať veľmi nepríjemné spomienky.  Nebezpečenstvo predstavuje kontakt pokožky s tekutinou, ktorá sa nachádza v tejto rastline (najmä v stonke) spôsobuje veľmi nepríjemné reakcie pokožky – pľuzgiere a ťažké podráždenie. Jed, ktorý tekutina obsahuje je najaktívnejší v kombinácii so slnečným žiarením. Vtedy môže spôsobiť až zjazvenie pokožky a oslepnutie – ak si napríklad tekutinou pretriete oči. Najjmiernejšou reakciou je svrbenie a začervenanie. Vďaka týmto vlastnostiam je boľševník radený medzi jedovaté rastlinky.

Ako proti nej bojovať?

Ak ju na svojom pozemku spozorujete, mali by ste čím skôr konať. Rastlinu je najlepšie zničiť mechanicky – vytrhať aj s koreňmi ešte skôr, ako ako začne kvitnúť. Po rozkvitnuté sa totiž stovky kvetov rozšíria po vašom pozemku a rastlina sa tak rozmnoží. Na ďalší rok tak budete mať o to väčší problém. Nezabúdajte na ochranné rukavice a zakrytie pokožky – dlhé rukávy a dlhé nohavice.

Čo keď prídete do kontaktu s rastlinou?

Miesto kontaktu si okamžite umyte vodou a mydlom. Držte sa mimo priameho slnka – to tekutinu aktivuje a aj po niekoľkých hodinách môže vyvolať podráždenie. V prípade zhoršujúcich sa prejavov neváhajte navštíviť lekára.

Dnes najobľúbenejšie