Ak hubíte burinu na chodníku alebo v záhrade, dobre si všimnite, či na pozemku nemáte aj túto rastlinu: Pod nohami vám rastie veľká vzácnosť!

Pri pohľade na túto „burinu“ mnohých záhradkárov rozbolí hlava, najmä preto, že sa dá vytrhnúť zo zeme s veľkou námahou a o chvíľu je zase späť. V skutočnosti ju však kynožiť netreba, je veľmi vzácna.

Pri pohľade na túto „burinu“ mnohých záhradkárov rozbolí hlava, najmä preto, že sa dá vytrhnúť zo zeme s veľkou námahou a o chvíľu je zase späť. V skutočnosti ju však kynožiť netreba, je veľmi vzácna.

Ak ju uvidíte najbližšie, odtrhnite si ju, ale pre vlastné potreby! Nie je to totiž burina, ale mimoriadne prospešná rastlina, ktorú by ste mali zjesť.

Portulaka zeleninová rastie v takmer každej záhrade, no ľudia ju väčšinou nenávidia. Málokto však zrejme tuší, že jej účinky na zdravie sú skvelé. Toto je sedem tipov, na čo všetko ju môžete použiť.

1. Zaraďte ju do svojho diétneho plánu

Každá porcia „buriny“ obsahuje len 16 kalórií a okrem toho je aj bohatá na vlákninu. Okrem toho dokáže obmedziť apetít, takže ak chcete schudnúť, konzumujte ju každý deň.

2. Obsahuje množstvo omega-3 mastných kyselín

Dokonca viac ako ktorákoľvek iná listová zelenina. Ak túto rastlinu pridáte do svojej stravy, zabezpečíte si tým dobrý spánok i náladu.

3. Je výborným zdrojom draslíka

Vďaka tomu je výživovou bombou. Zníži krvný tlak i úzkosť, dokáže ľudí zotaviť z náročnej fyzickej aktivity. Preto je portulaka vhodná aj pre športovcov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Foto: wikimedia

 

4. Obsahuje veľa vitamínu A

Vďaka tomu pomáha udržiavať v dobrom stave zrak, zuby, kosti i imunitu celkovo.

5. Je plná kalcia

Práve dostatok vápnika vám umožní udržiavať aktívny životný štýl aj vo vyššom veku.

6. Ideálna príloha

Skúste ozvláštniť ľahkú večeru touto zázračnou rastlinkou. Možno vám bude chuťovo pripomínať rukolu, jemné jedlá preto dokáže príjemne ozvláštniť.

7. Chýbajúca zložka do smoothie

Zelené nápoje z ovocia či zeleniny sú stále v móde a okrem toho sú aj veľmi zdravé. Ak vám v nich však doteraz ako keby stále niečo chýbalo, možno to bola práve portulaka.