Toto vám v reklame nepovedia: Aj to najlacnejšie pivo dokáže s vašimi izbovkami túto úžasnú vec – orchidea ožila doslova pred očami!

Chcem sa podeliť o moju skúsenosť s orchideou, ktorý som dostala do daru minulý rok a kvitla vkuse asi 4 mesiace – niečo úžasne, všetci mi ju chodili obdivovať. Keď ale kvietky naraz odpadli, orchidea začala vyzerať naozaj hrozne a to som ju zastrihla a dodržala všetko, ako radia záhradkári, ale nič. Zablúdila som raz do diskusie na porada.sk a tam jedna pani opisovala svoju skúsenosť ako prebrala orchideu a pridala aj fotku PRED na ktorej bola presne taká zúbožená rastlinka akú som mala doma aj ja. Zošuverené listy a žiaden náznak nového kvitnutia aj po pár mesiacoch. Vyskúšala som teda jej tip (myslím, že sa volala Ivanka, ale neviem naisto) a orchidea mi naozaj ožila.

Potrebujeme:

Neriedené pivo

Vatový tampón

Postup:

Z piva, ktoré mal manžel práve otvorené som si odliala do malej misky, namočila som do neho vatový tampón a len som orchidey prechádzala po listoch – jemne umývala povrch. Nerobila som to každý deň (asi tak každý 2-3 deň), len keď mal muž pivko v ruke, tak hneď som si spomenula na moju orchideu. Po asi dvoch týždňoch sa naozaj začala zviechať, pevné listy a omnoho krajšia farba. O chvíľu som sa dočkala aj nových pukov a teraz mi kvitne už druhý mesiac a je prenádherná. Pivom stále potieram listy, odporúčam to – pivo má cukor a vitamíny B a D, tie sú pre orchideu ako životobudič. 

...

Lucka S.

To zďaleka nie je všetko – ako využiť pivo na izbovky a v záhrade!

Priesady papriky a paradajok rastú ako divé

Kvasinky v pive dokážu rýchlo obohatiť pôdu o draslík a dusík, ktorý sadenice pre rýchly rast, silu a odolnosť potrebujú.  Na výživu priesad je najlepšie nepasterizované pivo, ktoré má síce kratšiu trvanlivosť, ale zároveň aj omnoho vyšší podiel živín a biostimulantov, ktoré dokáže pôda s priesadami okamžite zužitkovať. Podľa slov záhradkára dokáže takéto pivo nielen zvýšiť odolnosť sadeníc, ale podporí zdravý rast a sadenice sa budú omnoho jednoduchšie adaptovať v pôde.

Potrebujeme:

1 l živého nepasterizovaného piva

10 l vody

Postup:

Stačí zmiešať a jednoducho zalievať sadenice tesne pri koreni asi raz týždeň.

Čo dokáže pivo so sadenicami?

– je to účinný biostimulant

– Urýchľuje rast vegetatívnej hmoty aj pri zhoršených svetelných podmienkach.

– Pôsobí stimulačne aj na koreňový systém a zvyšuje jeho odolnosť voči plesniam, bakteriálnym a iným ochoreniam.

Zatočí s muškami

Rozmohli sa vám v kvetináči mušky a poletujú vám po celom byte. Opäť pomôže pivo. Dajte do miestnosti nádobku s trochou piva. Nepriedušne ju prekryte potravinovou fóliou alebo alobalom a potom do nej urobte malinké dierky vidličkou alebo nožom. Mušky naletia dovnútra, ale von sa už dostanú len ťažko.

Perfektné hnojivo pre izbovky a dodá lesk listom

Ak chcete, aby mali vaše izbové kvety lesklé listy, pridajte pivo do vody, ktorú kvetinám rosíte listy a budú nádherné. Ak vám doma niekde leží zvetrané pivo, rozrieďte ho s vodou a použite ho ako hnojivo pri zalievaní kvetov.

Zbaví záhradu slimákov

Rovnako ako pre niektorých ľudí, je aj pre niektorých záhradných škodcov pivo neodolateľné – najmä pre slimáky a slizniaky. Ak máte aj vy problémy s týmito slizkými votrelcami, pripravte im pascu. Do zeme zapustite plastový téglik, najlepšie blízko rastlín, ktoré potrebujete ochrániť. Ale tak, aby téglik nebol úplne v rovine s pôdu. Musí kúsok prečnievať nad úroveň terénu, pretože inak by do neho napadali aj užitočné živočíchy. Do polovice kelímku nalejte pivo a ráno len pascu skontrolujte. Pravdepodobne v nej nájdete hordu opitých a utopených nepozvaných návštevníkov. Podobný trik funguje aj na dotieravé komáre. Ak dáte kelímok s pivom blízko miesta, kde večer sedíte, radšej než na vašej krvi si komári pochutnajú na pive.

Oživí váš trávnik

Najlepší recept na unavený trávnik je špeciálne domáce hnojivo v zložení: 1 šálka amoniakového roztoku, 1 šálku detského šampónu a 1 plechovka piva. Ide o vyskúšanú metódu, s ktorou  slávi úspech nejeden záhradkár.