Máte v byte staré parkety, ktoré chcete vymeniť? Vyskúšajte trik profesionála, vďaka ktorému budú opäť ako nové!

Ak máte v byte parkety, určite viete, že časom a denným používaním sa na nich podpíše zub času a radšej, ako ich renovovať považujeme za jednoduchšiu cestu vymeniť ich. Ak sa práve na takúto výmenu chystáte, rady skúseného opravára sa vám možno práve teraz veľmi dobre hodiť!

Ak máte v byte parkety, určite viete, že časom a denným používaním sa na nich podpíše zub času a radšej, ako ich renovovať považujeme za jednoduchšiu cestu vymeniť ich. Ak sa práve na takúto výmenu chystáte, rady skúseného opravára sa vám možno práve teraz veľmi dobre hodiť!

Ako vrátiť parkety späť v čase?

Škrabance, odreniny a matný povrch

Stačí, ak na parketách vytvoríte ochranný povlak a budú na ďalších 20 – 30 rokov chránené pred drobnými poškodeniami a stratou lesku. Odporúčam epoxidový alebo akrylový lak. Schnú počas jedného dňa a dajú podlahe bezchybný lesk na celé roky. Ak sú na podlahe len drobné škrabance, náter ich prekryje, ak však ide o hlbšie škrabance či ryhy, pred natieraním ich ošetríte špeciálnou pastou, ktorú zakúpite v každom obchode so stavebným materiálom. Dobrou radou je vziať si so sebou fotografiu parkiet alebo vzorku, aby ste sa presne trafili do farby .Keď pastu nanesiete, nikomu ani nenapadne, že konkrétne miesto bolo niekedy poškriabané.

Aby ste odstránili zaschnuté kúsky žuvačiek alebo plastelíny stačí, aby sa na tieto miesta na 20 priložili vrecko s ľadom. Po 20 minútach z povrchu ľahko odstránite aj tie najmenšie zvyšky.

Vŕzganie

Ide o veľmi častý problém, ktorý má najčastejšie rovnakého pôvodcu -opotrebenie. Najskôr, je potrebné zmerať hladinu vlhkosti vzduchu v miestnosti – ak je viac ako 60%, bohužiaľ táto situácia sa už nedá zvrátiť a bude sa len zhoršovať. Jedným riešením je teda výmena.

Ak je vlhkosť nižšia, odstráňte lišty a skontrolujte dilatačné kliny – vytvárajú medzery medzi podlahou a stenou – ak voľne plávajú v priestore a v podstate už nič nedržia, je potrebné vymeniť ich. Nové kliny je potrebné dostať čo najhlbšie, aby boli čo najpevnejšie. Každý deň ich zatláčajte hlbšie a hlbšie, až napokon vŕzganie celkom prestane. Ak ste objavili veľké medzery aj medzi parketami v priestore, vložte medzi ne malé kliny – nebude ich vidno, dokážu však odviesť veľa práce.

Ako opraviť „napučanú“ plochu po premočení?

Tento problém je možné vyriešiť len vtedy, ak podlaha nebola celkom zatopená a od incidentu neuplynulo viac ako 14 dní. Po uplynuté tejto doby sa v dreve veľmi pravdepodobne rozšíri pleseň a je potrebné použiť prostriedky proti tomuto problému.

Postupujete tak, že na miesto smerujete prúd horúceho vzduchu z fénu po dobu 90 minút. Po uplynutí tohto času na túto časť podlahy okamžite položte látku a umiestnite závažie s váhou 10 kg na meter štvorcový. Po jednom dni môžete závažie odstrániť a podlaha bude opäť ako nová.

zdroj: takrposto

Dnes najobľúbenejšie