zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Ach tá reuma! Prírodné recepty ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky a hneď sa budete cítiť lepšie.

Cítite bolesť aj pri tej najmenšej zmene počasia? Na príčine je pravdepodobne reuma. Jedná sa o zápalové ochorenie kĺbov, svalov, šliach, ale zasiahnuť môže aj vnútorné orgány – pečeň, obličky a srdce. Hoci príčiny jej vzniku nie sú úplne objasnené, vyvolať ju môže napríklad aj stres. Príznaky reumy sú opuchy a bolesti kĺbov, znížená pohyblivosť, únava a nechuť, či ranné problémy so vstávaním. Prinášame vám zopár prírodných receptov, ktoré vám pomôžu zmierniť vaše ťažkosti. 

Reuma vás naučí uvedomiť si hodnotu potravín: TOP potraviny, ktoré znižujú zápal

Odborníci jednoznačne odporúčajú veľa zeleniny a ovocia. Zahrňte vo svojej stravy ovocné šťavy, mliečne výrobky, aj zeleninové polievky. Rovnako prospešné sú aj kyslé mliečne výrobky. Nezabudnite jesť viac tvarohu a tiež mäkké druhy syra, cestoviny a obilniny.

Rybí olej

Je najbohatším zdrojom omega-3 mastných kyselín EPA a DHA, ktoré majú silný protizápalový účinok. Odporúčame použiť klasický rybí olej v množstve asi 1 PL denne. Je cenovo východnejší ako rybí olej v kapsliach a predávajú ho už aj čistený, bez zápachu.

Tučné severské ryby

Hoci losos nepatrí medzi najlacnejšie ryby, jeho konzumácia je pri liečbe reumatizmu naozaj veľmi nápomocná. Je totiž najbohatší na omega-3 mastné kyseliny. Dávajte však pozor, aby nebol nakladaný v rastlinnom oleji, ani inak upravený na rastlinných olejoch. Tie by znehodnotili jeho liečebné účinky.

Salmon, Cooked, Food, Fish, Herbs, Delicious, Red

Zelený čaj

Ďalší skvelý pomocník pri liečbe reumatizmu. Odporúčaná denná dávka je 4 – 6 vrecúšok, avšak nepite ho pred spaním. Obsahuje totiž kofeín. Je vhodné užívať ho dlhodobo a po zmiernení príznakov znížte dávku na 2 čajové vrecúška denne.

Surová zelenina

Surová zelenina je bohatá na vitamíny a pomáha odbúravať škodlivé zápalové látky. Jej pôsobenie v črevnej sliznici znižuje zápaly.

Olivový olej

Olive Oil, Salad Dressing, Cooking, Olive, Healthy

Olivový olej je pre reumatika najvhodnejšie zvoleným olejom. Obsahuje 70% mononenasýtenej omega-9 kyseliny olejovej, ktorá sa správa neutrálne v súvislosti s tvorbou zápalových látok. Navyše obsahuje z rastlinných olejov najmenej omega-6, ktoré naopak prispievajú k tvorbe zápalu.

Kokosový olej

Kokosový olej je vhodný najmä pri tepelnej úprave pokrmov, pretože je z rastlinných olejov tepelne najodolnejší. Má menej ako 5% omega-6 mastných kyselín a navyše obsahuje zdraviu prospešné prirodzene nasýtené tuky.

Ľanový olej

Ľanový olej pomáha, nakoľko je najbohatší rastlinný zdroj omega-3 obsahujúci 50% ALA. Nevýhodou v porovnaní s rybím olejom je nutnosť premeny ALA v tele na protizápalovo účinné EPA a DHA. Táto premena prebieha u mladých ľudí v rozsahu približne 10 % a vekom sa znižuje, takže starší ľudia nedokážu využiť ľanový olej na tvorbu protizápalových látok, využívajú ho len ako zdroj energie.

Nevhodné potraviny pri reume

Ak trpíte reumou, vyhnite sa častej konzumácii repkového, slnečnicového, či sójového oleja. Vyraďte zo svojho jedálnička tiež arašidové a kešu oriešky, rastlinné maslo a červené mäso. Tieto potraviny totiž podporujú zápalové procesy v tele. Vyhnite sa tiež nadmernej konzumácii zemiakov, škrobov, bielej múky, sladkostí a je potrebné úplne vylúčiť alkohol. Konzumácia jednoduchých cukrov a alkoholu môže dokonca zhoršiť zápalové reakcie.

Babské recepty na zmiernenie bolesti

Zábaly z kapusty

Kapustové listy jemne naklepeme tĺčikom aby pustili šťavu a priložíme v niekoľkých vrstvách na postihnuté miesto. Obviažeme obväzom a necháme pôsobiť, najlepšie cez noc.

Cabbage, Drop Of Water, Fresh, Green, Leafy, Pile Up

Liehové extrakty z bylín

Nazbierajte si kvety pagaštanu, mladé výhonky borievky, mladé šišky z jedle či mladé jedľové ihličie a namočte na 14 dní do liehu. Tieto prísady môžete buď kombinovať, alebo ich použiť po jednom. Hotovým extraktom natierajte postihnuté miesto. Použiť môžete aj žihľavový extrakt. Žihľavu zalejte olejom a nechajte takisto 14 dní lúhovať.

Čaje

Aj bylinkové čaje vám môžu pomôcť zmierniť príznaky reumy. Pomáha napríklad žihľavový čaj, odvar z kvetov bazy, či zo zeleného ovsa. Rovnako pomáha aj odvar z truskavca. Pripravte si ho podľa nasledujúceho receptu: 5 lyžičiek truskavca zalejte 1 litrom vody. Nechajte vylúhovať a pite 2 – 3 krát denne. Môžete si z neho spraviť aj kúpeľ či obklad.

Stinging Nettle, Nature, In The Free, Phytotherapy

Pri reumatizme rovnako dobre pomáha aj vhodná diéta. Odporúča sa konzumácia takých potravín, ktoré prispievajú k zníženiu zápalu a dopĺňať ich takými potravinami, ktoré majú neutrálny vplyv na zápal.

 

Najlepšie tipy pre zdravie