Pivonky sú tiež známe ako kvety cti a šťastia. Kvitnúť začínajú v máji a sú jedným z najkrajších symbolov jari, života a jemnej krásy. Opýtali sme záhradkára, ako dosiahnuť, aby boli tento rok najkrajšie zo všetkých kvetov v okolí!
Podmienky na pestovanie
Poloha: Naša klíma im úplne vyhovuje. Najlepšie prospievajú v stredne vysokých polohách, kde znášajú aj tuhšie zimy, ale bez veľkých teplotných výkyvov.
Stanovište: Uprednostňujú polohy na priamom slnku, prípadne s ľahkým pohyblivým polotieňom trvajúcim maximálne dve až tri hodiny. Stanovište by malo byť vzdušné, lebo prúdiaci vzduch ich chráni pred škodcami. Studený prievan však neznášajú.
Pôda: Vyhovuje im hlboká, dobre priepustná zásaditá záhradná zemina, ale znášajú aj neutrálne pH. Najvhodnejšia je hlinito-piesočnatá pôda. V kyslých pôdach a v oblastiach s častými zrážkami sa im veľmi nedarí. Zálievka by mala byť stredne častá.
Výživa: V júni po odkvitnutí sa odporúča prihnojenie kombinovaným minerálnym hnojivom a na jeseň občas pridať kvalitný kompost. Hnojivá sa do pôdy zapracúvajú plytko, maximálne do hĺbky 5 až 7 cm. Pozor treba dávať na nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami, ktoré spôsobuje zoslabnutie konárov. Tie potom nedokážu udržať ťažké kvety a v zime častejšie namŕzajú, lebo nestihnú zdrevnatieť.
Prezimovanie: Na jeseň treba odstrániť opadané lístie a pôdu okolo krov zakryť nástielkou alebo čečinou.
Vyberte si tú najkrajšiu!
Bowl of Beauty
Red Star
Cornelia Shaylor
Rubra Plena
Marksburg
Ako pestovať bylinné pivonky
Drevité pivonky:
Athlete
Paeonia tenuifolia
Životabudič pre najkrajšie kvety: 4 kroky = 4 etapy hnojenia, ktoré ju privedú k životu
Ak vám pivonka už dlhú dobu nekvitla a nedarí sa jej, musíte jej dodať dostatok živín a to najmä v kritickom období. Predovšetkým potrebujú dusík a fosfát!
1. etapa – keď uvidíte mladé výhonky
Pri koreni zalievajte roztokom dusičnanu amónneho (v 10-15 l vody).
2. a 3. etapa
Keď sa na scéne objavia púčiky, doprajte pivonkám výživu v podobe zmesi 7-8 g dusičnanu amónneho, 5-6 g draselnej soli a 10-12 g superfosfátu. Dávkujem do pôdy okolo pivonky.
4. etapa
Dokončenie kvitnutia a postupné odkvitanie kvetov. V tomto období pripravujeme pivonku na obdobie odpočinku, ak však chcete, aby o rok opäť kvitla ako tento rok, dajte jej 5-6 g draselnej soli a 10-12 g superfosfáru. Potom nezabudnite na jesenný rez (viď nižšie).
Ak máte skúsenosť, že pivonke sa darí dobre a nepotrebuje pomôcť špeciálnymi hnojivami, dodajte jej aspoň dávku kompostu. Čím viac živín, tým viac sily na kvitnutie.
Ďalšie tipy pre vás:
Pivonky nesmú byť zasadené príliš hlboko v pôde, vtedy sa im nedarí.
Zabezpečte im dostatočnú drenážnu vrstvu pôdy.
Ideálne je slnečné stanovisko prípadne polotieň.
V období sucha je dobré rozmiestniť okolo rastliny nástielku pre zabezpečenie dostatku vlahy.
Darí sa jej v pôde s neutrálnym pH.
Keď odkvitne, zrežte zvyšky po kvetoch a na jeseň zrežte časti nad zemou až na úroveň pôdy.
Ak presádzať, tak po 4-5 rokoch. Nemá príliš rada zmenu prostredia.
Rozmnožovanie koreňovým odrezkom!
Pivonku lekársku si jednoducho rozmnožíte koreňovými odrezkami. Stačí, ak po jesennom zrezaní nadzemných častí jednoducho vykopete koreň a rozdelíte ho na niekoľko častí (napríklad na tri), pričom každá bude mať niekoľko výhonkov a hľúz. Potom každú časť koreňa opäť zasadíme do pôdy tak, aby výhonky boli nad zemou. To je všetko – z jednej pivonky tak získame tri nové!