9 zlatých pravidiel, aby orchidea kvitla po celý rok: Dajte jej čo potrebuje a ona vás za to bude tešiť svojou krásou!

Pri pohľade na kvitnúcu orchideu vám poskočí srdce a túžite ju mať doma. Avšak orchidea je tak trochu rozmarná a vyžaduje si špecifickú starostlivosť. Preto sme pre vás spracovali týchto 9 zlatých pravidiel zo stránky retete-usoare, ktoré vám pomôžu na ceste za výstavnými orchideami. Ak ich budete dodržiavať, budú vám orchidey kvitnúť ako na povel!

Frekvencia kvitnutia orchidey závisí od dodržiavania určitých pravidiel starostlivosti. Aby rastlina zakvitla, riaďte sa týmito radami…

1. Zistite vek rastliny

Ak ste si kúpili rastlinu, ktorá nekvitne, môže byť ešte príliš mladá. Rôzne druhy orchideí kvitnú vo veku 1,5 až 3 roky. Ak chcete zistiť, či je orchidea dostatočne zrelá, spočítajte výhonky. Dospelá rastlina, ktorá je pripravená na kvitnutie, by mala mať medzi 5 až 8 výhonkov. Ak sa na orchideách objavia kvety skôr, nie je to vždy dobré. Príliš mladá rastlina nemusí mať dostatok sily na zotavenie po odkvitnutí a môže zahynúť.

2. Nepresúvajte kvetináč s orchideou

Mnohí veria, že zmena miesta je pre orchideu skutočným stresom. Orchidea skutočne reaguje na polohu, hlavne v súvislosti so svetlom. Preto, ak potrebujete zmeniť jej umiestnenie, je nevyhnutné nasmerovať rastlinu k svetelnému zdroju rovnakou časťou, akou bola nasmerovaná predtým. Počas polievania sa ju snažte nepresúvať. Pohyb negatívne ovplyvňuje rast kvetu, najmä keď sa už objaví stopka s pukmi.

3. Venujte pozornosť koreňom

Ako viete, korene orchideí sa aktívne podieľajú na procese fotosyntézy, takže je dôležité zabezpečiť, aby mali dostatok svetla. Keďže sa neodporúča meniť miesto rastliny, mali by ste sa hneď na začiatku postarať o korene. Napríklad namiesto keramických kvetináčov je lepšie použiť priehľadné plastové nádoby s odtokovými otvormi. Na výsadbu tejto kvetiny sa neodporúča používať kvetináče s vlnitými stenami, pretože jej korene majú tendenciu lepiť sa na nerovný povrch. Ostré hrany a prvky môžu navyše zraniť koreňový systém, čo poškodí celú rastlinu.

4. Postarajte sa o dostatočné svetlo

Slnečné svetlo je veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje kvitnutie orchideí. Ak nemajú zabezpečené svetlo po celý deň (10 – 12 hodín), nebudú kvitnúť. Preto by na jeseň a v zime, keď je menej prirodzeného svetla, mali byť kvety osvetlené lampami. Existujú špeciálne žiarovky, určené pre rastliny, ktoré poskytujú veľa jasného svetla bez sušenia vzduchu okolo kvetov.

5. Zaistite prípustný teplotný rozdiel

U mnohých druhov orchideí môže byť katalyzátorom kvitnutia mierny rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami. Preto, aby orchidea v noci kvitla, mala by byť teplota o 4 – 6 °C nižšia ako cez deň. Môže byť trochu problematické vytvárať také podmienky po celý rok. Ale od konca jari do začiatku jesene môžu byť orchidey vonku, kde sa teplotný rozdiel dosahuje prirodzene. V chladnejších obdobiach, keď by kvety už mali byť v dome, treba miestnosti s orchideami dobre vetrať. Nesmú byť však v prievane!

6. Správna zálievka

Orchideu zalievajte až vtedy, keď je pôda vysušená – vyhnete sa tak hnilobe koreňov. Tieto požiadavky sa vzťahujú na letné aj zimné rastliny, mladé, aj dospelé. Existuje však niekoľko výnimiek. Po období kvitnutia orchideí by sa mala miera zavlažovania znížiť na asi 1 mesiac. V prírode po odkvitnutí začnú orchidey vytvárať semená, ktoré by mali lietať všetkými smermi na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. To je možné iba v suchých obdobiach, nie v období dažďov. Preto je potrebné zabezpečiť, aby podmienky orchideí boli čo najbližšie k prírodným – potom má kvet zdravé podmienky a bude často kvitnúť.

Pred a počas kvitnutia potrebuje orchidea intenzívnejšie zavlažovanie ako obvykle. Potom ju už treba zavlažovať podľa základného pravidla, čiže asi po 10 – 12 dňoch. Dávajte pozor na to, aby ste nepolievali listy, ale koreň a nechajte prebytočnú vodu dobre odtiecť.

7. Navlhčite vzduch okolo rastliny

Ďalšou dôležitou podmienkou kvitnutia je vlhkosť vzduchu. Ak je vzduch suchý, môže rastlina prestať rásť alebo púčiky nerozkvitnú a uschnú. Ak chcete zvýšiť vlhkosť v miestnosti, kde rastie orchidea, môžete vedľa nej postaviť tanierik s vodou. Počas suchého obdobia (keď je v domácnosti zapnuté kúrenie) by sa mala rastlina postriekať. Optimálna vlhkosť pre orchidey je 60 % alebo viac.

8. Vyberte si správne hnojivo

Na hnojenie orchideí sa odporúča používať zmesi na báze fosforu a draslíka, pretože stimulujú vzhľad kvetných pukov. Okrem toho, použitie takýchto hnojív zaručuje tvorbu zdravých a silných kvetov. Nepreháňajte to s dusíkatými hnojivami: tento prvok naopak spomaľuje vývoj stoniek.

9. Šoková terapia

Existujú prípady, keď sú splnené všetky podmienky na kvitnutie, ale stonka je tvrdohlavo oneskorená. Je to niekedy preto, lebo sa orchidea cíti príliš dobre. V tom prípade rastlina smeruje všetky svoje sily k zvyšovaniu rastlinnej hmoty. Jedným zo spôsobov stimulácie kvitnutia je trochu ju šokovať: na chvíľu obmedzte zavlažovanie, alebo ju preneste na chladnejšie miesto. 

Doba odpočinku orchidey

Po odkvitnutí orchidea vstupuje do pokojného obdobia, keď začne hromadiť silu pre nové kvitnutie. Starostlivosť v tomto období sa nelíši od starostlivosti v iných obdobiach. Kvetina stále potrebuje dobrú zálievku, vysokú vlhkosť, dostatočné osvetlenie a pravidelnú profylaktiku proti chorobám a škodcom.

Pokiaľ ide o hnojivá, počas doby odpočinku by sa mala znížiť frekvencia hnojenia aj objem. Ak je potrebné orchideu presadiť, je na to správny čas.

Je orchidea vhodný kvet na rezanie?

Čo môže byť krajšie ako kytica orchideí. Ale tieto kvety nežijú dlho a nie všetky druhy sú vhodné na rezané kvety. Phalaenopsis, Cymbidium a Paphiopedilum sú druhy, ktoré sú vhodné aj na rezanie a vydržia vo váze aj niekoľko týždňov. Ostatné druhy však vo váze rýchlo vednú.

Ako predĺžiť životnosť kytice

1. Ak boli kvety prinesené z obchodu, potom je potrebné obnoviť odrezky. Stonky zrežte zošikma. Odporúča sa vykonať tento postup pod tečúcou vodou. Je vhodné odrezky obnovovať každé 2 – 3 dni.

2. Voda na skladovanie rezaných orchideí musí byť mäkká a čistá: môžete použiť prevarenú alebo filtrovanú vodu. Mali by ste ju pravidelne vymieňať.

3. Rezané orchidey, rovnako ako izbové orchidey v kvetináči, sa obávajú vysokých a veľmi nízkych teplôt. Odporúča sa tiež chrániť ich pred prievanom a intenzívnym slnečným žiarením.

 

 

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie