11 kúzelných izboviek, ktoré vám do bytu prinesú radosť, pokoj a dobrý spánok: Číslo 3 si dajte aj do kancelárie!

Spoznajte ich a vyskúšajte ich silu u vás doma.

Rastlinky, ktoré pestujeme v byte, sú nielen ozdobou a pekným doplnkom, ale môžu byť aj veľmi užitočné. Okrem toho, že čistia vzduch a zbavujú ho toxínov, sú zdrojom dobrej energie a podľa Feng Shui, dokážu zásadne ovplyvniť celkovú atmosféru v domove. Spoznajte ich a vyskúšajte ich silu u vás doma.

Rozmarín

Ak máte problémy so spánkom, dajte do spálne túto rastlinu. Rozmarín pomáha telu uvoľniť sa, relaxovať a odstraňuje pocit úzkosti a strach. Tam, kde ho máte nepotrebujete žiadne umelé osviežovače vzduchu.

Tučnolist

Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata), tiež nazývaný strom šťastiam, podľa legendy požehnáva majiteľa finančne a pomáha mu k finančnému úspechu, zdraviu a pokoju. Rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky a u nás je známa ako obľúbená izbová rastlina. Dorastá až do výšky jeden meter a po približne desiatich rokoch vytvára jemné bielo-ružové kvety. Obzvlášť krásna je odroda „Tricolor“. Podľa starej čínskej povery by mal byť tučnolist umiestnený vždy pri vchode do domu, na pravej strane. Vtedy vraj dokáže pozitívne vplávať na každého, kto prekročí prah vášho domu. Tučnolist je tiež užitočný pre zdravie, využíva sa pri liečbe oparov, bolestiach kĺbov, opuchoch a kožných poraneniach.

Potosovec zlatý

Táto rastlina vyzerá nenápadne, no má úžasné účinky. Toto je dôvod, prečo by ste ju mali mať doma aj vy

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Rastlina, ktorá je ako stvorená na pestovanie v priestoroch s nedostatkom svetla. Tam kde je málo svetla, táto rastlina vnáša život, pozitívnu energiu a závan čistého vzduchu. Prežije aj v zafajčenej kancelárii a spoľahlivo likviduje benzén a formaldehyd.

Jazmín

Jazmín vonia v noci a už v starovekom grécku verili, že táto rastlina drží ochrannú ruku nad spiacimi a stráži ich sny. Vôňa jazmínu má relaxačné účinky a pomáha zmierňovať psychické napätie a negatívne dôsledky stresu. Urýchľuje nástup spánkového cyklu a pomôže vám spať počas noci bez častého prebúdzania. Mnohí ľudia veria, že rastline sa darí tam, kde sú dobrú ľudia a láska, tiež sa jej prisudzujú liečivé účinky.

Levanduľa

Symbol lásky a čistoty. Práve teraz je ten správny čas na výsadbu levandule u vás doma. Stačí vložiť semienka do pôdy a s láskou sa o ne starať. Levanduľa krásne vonia, uvoľnuje a prináša harmóniu a pokoj.

Aloe Vera

Čistí vzduch a zbavuje ho toxínov, preto je veľmi užitočná v domácnostiach, v ktorých sa fajčí (zmierňuje negatívny efekt pasívneho fajčenia). Podľa Feng Shui by mala byť umiestnená tam, kde sa nachádzajú chorí ľudia, pretože urýchľuje proces liečby.

Bazalka

Bazalka je veľmi užitočná rastlinka, odpudzuje otravný hmyz (silný repelentný účinok) a tiež je veľmi užitočná v kuchyni pri varené. Podľa povery prináša lásku, vášeň a šťastie do vášho domova. Hovorí sa, že prebudí vášeň u každého, kto ju zje. Pôsobí ako antidepresívum a má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti.

Fikus

Táto rastlina patrí k najviac pestovaným: Vedeli ste však, že nie je len na okrasu?

Predovšetkým vo východných a karibských krajinách sa traduje, že tam, kde je v dome fikus, tam nie je núdza o smiech, dobrú náladu a šťastie. Ľudia veria, že prítomnosť tejto rastliny prináša do bytu pozitívnu energiu a harmóniu z prírody. Fikus nie je len okrasou interiéru, ale je aj veľmi užitočný. Je to najsilnejší bojovník proti prachu, čistí vzduch v interiéri a čo je najdôležitejšie, likviduje toxíny v ovzduší. Fikus je tiež veľkým pomocníkom v zafajčených priestoroch, kde pôsobí ako vytrvalá čistička vzduchu.

Bambus

Podľa Feng Shui by mal byť bambusový strom umiestnený v juhovýchodnej časti miestnosti. Práve tam vraj dokáže najlepšie pôsobiť a šíriť pozitívnu energiu. Čím viac stoniek, tým silnejšie pozitívne e účinky sú bambusu prisudzované.

Africká fialka

Fialky kvitnú takmer nonstop a najlepšie im je na parapete a vtedy, ak im doprajte pravidelnú zálievku. Tento romantický kvietok je v našich podmienkach veľmi bežnou izbovkou. Fialky hýria farbami aj keď je vonku šedivé a sychravé počasie, preto už len pohľad na tie jemné kvietky poteší dušu.  A tiež sa o nej hovorí ako o rastline romantickej lásky.

Mäta pieporná

Osviežuje vzduchu, pôsobí proti komárom, muchám a otravnému hmyzu. Okrem toho tiež pomáha zbaviť sa únavy, stresu a zlepšiť koncentráciu. Ak máte mätu v spálni, dobre vyspíte a do nového dňa sa zobudíte svieži a plní síl.

Ruža

Symbol lásky, oddanosti a činnosti. Ruža je jemná a pohľad na jej symetriu a dokonalú krásu upokojí rozbúrenú myseľ. Jej vôňa stimuluje zmysli, upokojuje a navodzuje príjemný pocit. Červená ruža je považovaná za symbol silnej rodinnej väzby. Žlté ruže podporujú duševnú činnosť a rozvoj intelektového potenciálu.

Hovorí sa, že dom, v ktorom je táto kvetina si vždy nájde láska. :-)