9 zázračných izboviek, ktoré prinesú do bytu radosť a pokojný spánok: Číslo 4 by mal poznať každý, kto nemôže dobre spať!

Dokonca aj výskumy ukazujú, že rastlín v byte má pozitívny vplyv na našu náladu, prežívanie a aj spánok. Okrem toho existujú rastliny, ktoré pôsobia ako zelené filtre a zbavujú vzduch v miestnosti toxínov, škodlivín a tieto látky menia na kyslík. Dnes sme si pripravili niekoľko bežných rastlín, ktoré majú v ľudských príbitkoch výsostné postavenie. Sú nielen krásne, ale aj užitočné a len tým, že ich máte doma sa budete cítiť lepšie.

Lopatkovec

Táto rastlina je užitočná či kvitne alebo nie. Stačí jej zálievka raz za týždeň a prežije aj v polotieni. Aj za túto minimálnu starostlivosť vám však dá skutočne veľa.  Ide o jedného z najsilnejších bojovníkov proti bytovej chémií a splodinám z fajčenia. Jej zelené listy sú filtre, ktoré zachytávajú škodliviny a menia ich na kyslík – nezabúdajte ich preto pravidelne zbavovať prachu, aby túto funkciu robili čo najlepšie. Pre krásny lesk pretierajte listy bielou časťou banánovej šupky.

Legendy o tejto izbovke hovoria ako o kvete mieru a lásky. Rastlina vnáša do domu pokoj, pohodu a porozumenie, traduje sa, že prináša radosť najmä ženám – aj preto sa zvykne nazývať tiež Ženské šťastie.

Africká fialka

Fialky kvitnú takmer nonstop a najlepšie im je na parapete a vtedy, ak im doprajte pravidelnú zálievku. Tento romantický kvietok je v našich podmienkach veľmi bežnou izbovkou. Fialky hýria farbami aj keď je vonku šedivé a sychravé počasie, preto už len pohľad na tie jemné kvietky poteší dušu.  A tiež sa o nej hovorí ako o rastline romantickej lásky.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Rozmarín

Ak máte problémy so spánkom, dajte do spálne túto rastlinu. Rozmarín pomáha telu uvoľniť sa, relaxovať a odstraňuje pocit úzkosti a strach. Tam, kde ho máte nepotrebujete žiadne umelé osviežovače vzduchu.

Jazmín

Jazmín vonia v noci a už v starovekom grécku verili, že táto rastlina drží ochrannú ruku nad spiacimi a stráži ich sny. Vôňa jazmínu má relaxačné účinky a pomáha zmierňovať psychické napätie a negatívne dôsledky stresu. Urýchľuje nástup spánkového cyklu a pomôže vám spať počas noci bez častého prebúdzania. Mnohí ľudia veria, že rastline sa darí tam, kde sú dobrú ľudia a láska, tiež sa jej prisudzujú liečivé účinky.

Mäta pieporná

Úžasná rastlina do spálne. Osviežuje vzduchu, pôsobí proti komárom, muchám a otravnému hmyzu. Okrem toho tiež pomáha zbaviť sa únavy, stresu a zlepšiť koncentráciu. Ak máte mätu v spálni, dobre vyspíte a do nového dňa sa zobudíte svieži a plní síl.

Ibištek

Hovorí sa, že dom, v ktorom je táto kvetina si vždy nájde láska. :-)

Fikus

Táto rastlina patrí k najviac pestovaným: Vedeli ste však, že nie je len na okrasu?

Predovšetkým vo východných a karibských krajinách sa traduje, že tam, kde je v dome fikus, tam nie je núdza o smiech, dobrú náladu a šťastie. Ľudia veria, že prítomnosť tejto rastliny prináša do bytu pozitívnu energiu a harmóniu z prírody. Fikus nie je len okrasou interiéru, ale je aj veľmi užitočný. Bojuje proti prachu, čistí vzduch v interiéri a čo je najdôležitejšie, likviduje toxíny v ovzduší. Fikus je tiež veľkým pomocníkom v zafajčených priestoroch, kde pôsobí ako vytrvalá čistička vzduchu.

Voskovka

Tieto kvety vyzerajú, ako navoskované. Budí až porcelánový dojem. O voskovku sa takmer vôbec nemusíte starať a pritom stále krásne kvitne. Veľmi rýchlo rastie a nepotrebuje žiadne špeciálne prípravky – pamätajte si len, že neznáša prievan, miluje svetlo a potrebuje len miernu zálievku. Táto rastlina s typickou vôňou vraj prináša rodine šťastie, najmä keď ju dáme do chodby.

Levanduľa

Už naši predkovia verili, že jej vôňa dokáže zahnať všetko, čo trápi a sužuje. Tam kde je vôňa levandule, nebudú hádky a konflikty. Levanduľa pôsobí upokojujúco a relaxačne, vďaka čomu pocítite úľavu od stresu a napätia. Jej vôňa vám pomôže nielen rýchlejšie zaspať, ale dokonca dokáže zabezpečiť dlhší a kvalitnejší spánok bez epizód častého prebúdzania sa. Blahodárne účinky levandule na liečbu nespavosti a úzkosti boli dokonca preukázané aj vedecky.

Potosovec zlatý – „hlúpy jano“

Táto rastlina vyzerá nenápadne, no má úžasné účinky. Toto je dôvod, prečo by ste ju mali mať doma aj vy

Rastlina, ktorá je ako stvorená na pestovanie v priestoroch s nedostatkom svetla. Tam kde je málo svetla, táto rastlina vnáša život, pozitívnu energiu a závan čistého vzduchu. Prežije aj v zafajčenej kancelárii a spoľahlivo likviduje benzén a formaldehyd.