Zaberie vám to 20 minút a nestojí to skoro nič: 9 úžasných dôvodov, prečo by si mal každý vyrobiť domáci jablčný ocot!

Vyrobte si kvalitný domáci jablčný ocot, ktorý budete mať doma vždy poruke.

Určite viete, aký skvelý pomocník, je jablčný ocot v domácnosti.  Vedeli ste však, že si ho môžete vyrobiť doma a to celkom zadarmo? Ba čo viac, pri jeho výrobe môžete môžete skvele zužitkovať zvyšky z jabĺk ako šupky či odrezky. Vyrobte si kvalitný domáci jablčný ocot, ktorý budete mať doma vždy poruke.

Potrebujeme:

Prevarenú ochladenú vodu

Cukor

Jablká

Postup:

Jablká umyjeme a nakrájame na kúsky – použijeme aj ohryzky a šupky. Dobrým nápadom je použiť odpad z jabĺk – šupky a zvyšky, ktoré nespracujeme napríklad pri príprave jablkových koláčikov. K jablkám pridáme cukor tak, že by mal predstavovať desatinu hmotnosti jabĺk (na 1 kg jabĺk 10 g cukru).

Cukor je nevyhnutnou súčasťou procesu fermentácie – kvasenia. Nádobu potom naplníme vodou, prikryjeme gázou a necháme odležať pri izbovej teplote cca 20 stupňov. Po 7-10 dňoch sa začne z nádoby uvoľňovať kyslý zápach. Ten sa bude stupňovať a preto je dobré mať nádobu v inej miestnosti, ako v kuchyni. Po približne mesiaci bude ocot pripravený – jeho chuť môžete priebežne testovať.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Kvapalinu scedíme cez gázu a skladujte v uzatvárateľných sterilizovaných sklenených nádobách. Prečítajte si, ako môžete jablčný ocot využiť doma aj v záhrade!

Jednotka v leštení a ošetrovaní dreveného nábytku

polish

Nepotrebujete žiadne drahé leštidlá. Stačí, ak v kuchyni nájdete jablčný ocot. Zmiešajte ¼ šálku jablčného octu s jednou s dvomi šálkami vody. Premiešajte, pridajte 2 lyžice olivového oleja a získate ten najlepší domáci prostriedok na leštenie. Stačí, ak ho nanesiete na handričku a pretriete drevené povrchy vo vašom byte. Skvelý výsledok je zaručený!

Mastnota nemá šancu

Zmiešajte jablčný ocot s vodou v pomere 1:1.Prelejte do fľaše s rozprašovačom a pretrepte. Potom stačí nastriekať na mastný povrch a zotrieť utierkou. Po mastnote neostane ani stopa.

Zničí burinu

apple-cider-vinegar

Jablčný ocot môžete skvele využiť aj vo svojej záhrade a to najmä v boji proti burine. Zmiešajte 2 diely jablčného octu s 1 dielom vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte burinu.

Bolí vás hrdlo?

Jablčný ocot vám pomôže aj v prípade, že vás zaskočila nepríjemná bolesť hrdla a potrebujete nájsť rýchly a účinný spôsob, ako ju poraziť. Zmiešajte 1 diel jablčného octu s 1 dielom vody a kloktajte 3-5 minút. Zmes porazí baktérie a zabráni rozširovaniu infekcie.

Odstráni zápach z topánok

highheels

Aby ste rýchlo a účinne odstránili zápach z topánok, potrebujete len 1 diel jablčného octu a 2 diely vody. Zmiešajte, prelejte do nádoby s rozprašovačom a nastriekajte zmes do topánok a nechajte uschnúť. Zápach ej preč.

Zápach z úst? Pomôže jablčný ocot

Ak potrebujete rýchlo vyriešiť problém s dychom, pomôže vám opäť spojenie vody a jablčného octu. Spojte tieto ingrediencie v pomere 1:2 (jednej diel octu na dva diely vody). Ústa si týmto roztokom vypláchnite ako klasickou ústnou vodou.

Upokojí tráviaci systém

Ak máme problémy so strávením ťažkej večere, alebo potrebujeme schudnúť aj v tejto veci nám vynikajúco poslúži jablčný ocot. Pripravte si nápoj z 30 ml jablčného octu, šálky vody a šťavy z limetky.

Rýchle hojenie modrín a odrenín

health

Naneste jablčný ocot na vatový tampón a priložte na škrabance, odreniny či modriny. Ocot pomôže s rýchlym hojením a zmierni nepríjemný opuch či začervenanie.

Porazí lupiny a vyčistí pleť

Zmiešajte 1 diel octu a 2 diely vody. Prelejte do nádoby s rozprašovačom a zľahka nastriekajte na najproblematickejšie oblasti na hlave.

Rovnaký roztok pomôže vyčistiť póry na tvári.