9 sukulentov, ktoré sa oplatí mať doma: Budú vás tešiť svojou krásou a sú nenáročné na strostlivosť!

Sukulenty sú veľmi ušľachtilé rastliny, ktoré sú nielen krásne a rozmanité svojim tvarom, farbou či veľkosťou, ale sú veľmi nenáročné na starostlivosť. Tieto krásky môžete pestovať v exteriéri, aj v interiéri a na základe informácií z portálu elmundopositivo vám prinášame zoznam TOP 9 sukulentov, ktoré by vám nemali chýbať!

1. Haworthia alebo tzv. zebra kaktus

 

Je pôvodom z Afriky a je to veľmi krásny sukulent so vzpriamenými tmavozelenými listami a malými vodorovnými pruhmi, ktoré pripomínajú vzor zebry. Je to trvácna rastlina a má spravidla menšiu veľkosť. Kvety sú biele a objavujú sa medzi mesiacmi október a november.

Zadržiava vodu v listoch, čo z nej robí nenáročnú rastlinu. Jej korene sú kompaktné a malé, takže na prežitie jej stačí aj malý kvetináč.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2. Prýštec ohnivý ( Euphorbia Milii ) alebo tzv. tŕňová koruna

Táto rastlina pochádza z Madagaskaru. Má dlhé listy v tvare lyžice. Jeho kvety sú veľmi malé a zvyčajne sú sfarbené do žlta, červena alebo lososové. Ako všetky sukulenty, aj pri tomto by mala byť zálievka skôr striedma.

Má veľké množstvo tŕňov a ak chceme, aby nám krásne kvitol, treba ho umiestniť na slnko. 

3. Senecio radicans alebo ľudovo prezývaný aj šnúra banánov

 

Má zakrivené listy modro-zelenej farby a je pomerne ľahké ju vypestovať. Pôvodom je z Južnej Afriky, kde rastie nadivoko. Je to závesná rastlina, ktorá padá v podobe vodopádu a produkuje biele alebo fialové kvety, ktoré sa objavujú počas jesene a zimy.

Majú silnú arómu a v interiéri by ste ich mali umiestniť na miesto s veľkým množstvom slnečného žiarenia. Je možné si ho zameniť s jeho príbuznou rastlinkou Senecio rowleyanus, zvanou tiež perlový náhrdelník, pre jej guľaté listy.

4. Lithops známy tiež ako živé kamene

Lithops skutočne pripomína živý kameň a v jeho prirodzenom prostredí by ste si ho možno ani nevšimli. Je veľmi malých rozmerov, takže je vhodný aj na pestovanie v kvetináči. Je pôvodne z Afriky a má dva listy, ktoré sú rozdelené na polovicu, takže vytvárajú akúsi trhlinu. Táto rastlina potrebuje veľa svetla. 

5. Rozchodník morganov prezývaný aj oslí chvost

Oslí chvost je ideálna rastlina, ktorá vytvára krásnu dekoráciu. Je to prevísajúca rastlina, veľmi ľahko sa rozmnožuje a rýchlo rastie. Má valcovité listy a jeho stonky môžu merať až 50 cm.

Pôvodom je z Mexika a je veľmi odolný voči nízkym aj vysokým teplotám. Najlepšie sa mu darí v tienistom prostredí, nepotrebuje veľa vlahy a preto ho v lete stačí zalievať 2 – 3-krát týždenne.

6. Echevéria známa ako skalná ruža

Patrí medzi najnenáročnejšie rastliny a jej tvar listov vytvára obraz krásneho zeleného kvetu. Je rodáčka z Mexika a kvety sa objavujú v lete. Nevyžaduje si prílišnú starostlivosť, potrebuje veľa svetla, ale nie na priamom slnku. 

7. Chlumbergera bridgessii známa ako vianočný kaktus

Táto rastlina vyzerá najlepšie v zime. V tejto fáze sa objavujú jej kvety, ktoré môžu byť ružovej, bielej, červenej, žltej a lila farby. Veľmi ľahko sa rozmnožuje. Je pôvodom z Brazílie a spomedzi sukulentov potrebuje najviac vody. Ideálne je pre ňu prostredie s prirodzeným svetlom, ale nie na priamom slnku. 

8. Kalanchoe Tessa

Sú to veľmi dekoratívne rastliny pre svoje nádherné kvety. Dorastajú až do veľkosti 30 cm a ich listy sú veľmi mäsité, sýtej zelenej farby. Potrebujú viac svetla a v ich kvetináči by mala byť kombinácia hliny s rašelinou. Zalievať by sa mali iba vtedy, keď je to potrebné, preto stačí ak ju polejete 1 – 2-krát týždenne. 

9. Jade

Je to rastlina, ktorá sa pestuje veľmi ľahko. Rastie v podobe niekoľkých malých stromčekov, ktorých kmeň je šedej farby. Jeho listy sú mäsité s intenzívnou zelenou farbou. Zalievanie by malo byť v dlhších intervaloch, pretože pri prebytku vlahy hnije.

Vyžaduje si veľa svetla. Ak ho má, okraje listov sčervenajú.

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay