9 jasných signálov, že vaše telo nutne potrebuje horčík: Tieto potraviny sú spásou pre každého, kto ich na sebe pozoruje!

Ak sa neustále cítite unavený, trpíte migrénami a máte svalové kŕče, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nedostatok horčíka vo vašom tele. Preto by ste mali zbystriť pozornosť a byť schopní zistiť nedostatok včas.

Brightside vytvorilo zoznam 10 najčastejších príznakov nedostatku horčíka.

1. Nekontrolovateľná chuť na sladké jedlá

Naliehavá túžba na niečo sladké môže byť jedným z neklamných znakov, že v tele je nedostatok určitých minerálov, najmä horčíka. Strata horčíka u žien je často spojená s menštruáciou a u športovcov s intenzívnym tréningom, keď telo spotrebuje väčšinu horčík na svalovú prácu.

2. Bolesť svalov a kŕče

Svalové kŕče a bolesť môžu byť veľmi bolestivé. Ak trpíte kŕčmi pravidelne, môže to byť príznak nízkej hladiny horčíka. Horčík a vitamíny D, E a B môžu účinne zabrániť svalovým kŕčom. Navštívte preto svojho lekára, aby skontroloval hladinu týchto vitamínov a uistite sa, že dostanete odporúčanú dennú dávku každého nich.

Tiež sa môžete pokúsiť zmierniť utrpenie spôsobené kŕčmi masírovaním postihnutých svalov krúživými pohybom.

...

3. Nespavosť

Nedostatok horčíka môže spôsobiť nespavosť. Horčík je životne dôležitý pre funkciu nazvanú „relaxácia mozgu“. Táto schopnosť mozgu nám pomáha relaxovať a pokojne spať.

Ako sme už spomenuli vyššie, nízke hladiny horčíka môžu viesť k svalovým kŕčom. To spôsobuje syndróm nekľudných nôh, čo je stav, ktorý spôsobuje, že nohy v noci spôsobujú nepríjemné pocity. Výsledkom je zníženie kvality spánku.

4. Ochorenie kostí

Nedostatok horčíka môže tiež zvýšiť riziko vzniku problémov s kosťami. To môže viesť k zvýšenému riziku zlomenín. Ide o to, že nedostatok horčíka ovplyvňuje hladinu vápnika v krvi a vápnik je nevyhnutný na udržanie zdravých kostí.

5. Pálenie záhy

Ak máte nedostatok horčíka, jedlo a žalúdočná kyselina sa vracajú späť do pažeráka. To vedie k pocitu pálenia, ktorý sa nazýva kyselý reflux alebo pálenie záhy.

6. Stres a apatia

Horčík je základným prvkom budovania silného nervového systému. Tento prvok je zodpovedný aj za relaxáciu a schopnosť našej psychiky odpočívať. Pri nedostatku horčíka v tele človek cíti bezpríčiny úzkosť a stres. Takže riziko depresie sa dramaticky zvyšuje.

7. Zápcha

Existuje mnoho dôvodov, prečo môžete mať zápchu, od stresu až po nedostatočnú konzumáciu vlákniny. Horčík má zásadný účinok na mnohé časti tela vrátane tráviaceho traktu. Vzhľadom na nedostatok tohto minerálu, črevné funkcie nefungujú správne, čo vedie k zápche.

8. Únava

Horčík je potrebný pre dôležité reakcie, ktoré produkujú energiu v bunkách. Bez horčíka nebudete mať na bunkovej úrovni dostatok energie. To sa môže prejaviť ako únava, nízka energia a nedostatok sily, neschopnosť ráno vstať odpočinutí.9. Závažné bolesti hlavy

Ak máte nedostatok vo všetkých týchto oblastiach (vitamíny A, B, C a D), môže to mať za následok veľmi silnú bolesť hlavy. Migrény zvyčajne postihujú iba jednu stranu hlavy. Nedostatok horčíka môže spôsobiť migrény a časté bolesti hlavy. Pri nedostatku tohto minerálu sa krvné cievy v mozgu rýchlo zužujú a rozširujú, čo je príčinou migrény. V organizme dostatočné množstvo horčíka znižuje riziko zmeny krvných ciev a eliminuje bolesti hlavy.

Ako najrýchlejšie doplniť horčík prirodzenou cestou?

Jednou z možností je užívanie doplnkov stravy s obsahom horčíka. Ľudia často užívajú horčík, no neužívajú správny druh alebo v dostatočnom množstve. Štúdie preukázali, že formy horčíka ako sú aspartáty, citráty, laktáty alebo chloridy sa vstrebávajú oveľa lepšie než oxidy alebo sulfáty. Taktiež je vhodné, aby doplnky obsahovali okrem horčíka aj vápnik, vitamín D a vitamín K2, pretože tieto látky sa navzájom dopĺňajú a metabolizmus jednej nie je možný bez prítomnosti ostatných. Ďalším dobrým spôsobom sú kúpele s pridaním epsomskej soli (síran horečnatý), počas ktorých sa horčík vstrebáva do tela cez pokožku.

Vyvážená strava môže pokryť dennú potrebu horčíka pre vaše telo. Mnoho ľudí nemá dostatok horčíka, pretože vedú nezdravý životný štýl.

Tu je zoznam potravín, ktoré môžu zvýšiť vašu hladinu horčíka:

Orechy a semená

cereálie

Celozrnné pečivo

fazuľa

Čerstvé a sušené ovocie

zelenina

ryby

Všimli ste si niekedy nejaké príznaky nedostatku horčíka vo vašom tele? Čo vám pomohlo zvládnuť tieto príznaky? Zdieľajte svoje skúsenosti a napíšte nám komentár!

Domáca hojivá pleťová voda s obsahom horčíka

Na výrobu našej liečivej pleťovej vody budete potrebovať:

1,5 dcl čistej vody

0,5 dcl chloridu horečnatého

Postup:

1. Zmiešajte vodu s chloridom horečnatým.

2. Túto zmes si natrite na postihnuté miesto – boľavý kĺb, sval, akné, ekzém či iný zdravotný problém. 3. Nechajte to pôsobiť 5 minút. Môžete si z toho urobiť aj zábal.

4. To je všetko! Aplikujte podľa potreby až do vyriešenia vášho zdravotného problému. Ak chcete, môžete si do toho pridať ešte aj bambutské maslo a vznikne vám denný hydratačný krém.