7 signálov, že vaše telo nutne potrebuje vitamín B9: Tieto potraviny sú spásou pre každého, kto ich na sebe pozoruje!

Táto látka, prezývaná tiež vitamín B9 ( kyselina listová ) , je dôležitá pre naše zdravie a pomáha telu vytvárať a opravovať DNA a taktiež produkovať červené krvinky.

Ak jej máte nedostatok, môžu sa objaviť isté príznaky a dokonca sa u vás môže vytvoriť anémia, stav, kedy vaše vnútorné orgány nedostávajú požadované množstvo kyslíka, aby mohli správne fungovať.  Toto je zoznam 10 príznakov, ktoré vás upozornia na to, že vám chýba kyselina listová.

Problémy s myslením a rozkolísané nálady

7 Signs Your Body Needs More Folic Acid

Kyselina listová je mimoriadne dôležitá pre náš centrálny nervový systém. Ak má telo nedostatok tohto vitamínu, môže sa u vás objaviť depresia, problémy s koncentráciou, začínate zabúdať a na všetko reagujete podráždene. Ak tento problém neriešite, môžu sa u vás dokonca vyskytnúť poruchy, ako je demencia či Alzheimerova choroba.

Bolesti v rôznych častiach tela

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

V ťažkých prípadoch anémie spôsobenej nedostatkom kyseliny listovej, váš mozog nedostáva dostatok kyslíka. Mozgové tepny sa rozpínajú a začne vás bolieť hlava. Váš mozog však nie je jediný orgán, ktorý trpí na nedostatok kyslíka, takže môžete tiež zacítiť bolesť v iných častiach tela, najmä v hrudníku a nohách.

7 Signs Your Body Needs More Folic Acid

Nezdravo bledá pokožka

Hemoglobín, bielkovina obsiahnutá v červených krvinkách, je zodpovedná za prepravu kyslíka z pľúc do všetkých našich tkanív. Keď vášmu telu chýba vitamín B9, máte nedostatok červených krviniek (a hemoglobínu) a vaše telo tak nedokáže poskytnúť svojim vnútorným orgánom potrebné množstvo kyslíka. Kvôli tomu môžete cítiť svalovú slabosť, únavu, necitlivosť v rukách a nohách a vaša pokožka bledne.

 

Dýchavičnosť

Ak ste si všimli, že zrazu nevládzete vyjsť po schodoch tak svižne ako predtým bez toho, aby ste boli zadychčaní, čo sa predtým nestávalo, znamená to, že máte nízku hladinu kyslíka v tele pretože vám chýbajú červené krvinky. Taktiež môžete zaznamenať zvýšenú srdcovú frekvenciu, pocit závratu a dokonca môžete odpadnúť.

7 Signs Your Body Needs More Folic Acid

Tráviace problémy

Aj gastrointestinálne príznaky ako nevoľnosť, vracanie, bolesť žalúdka a hnačka po jedle môžu byť prvými príznakmi, že vášmu telu chýba kyselina listová. Taktiež sa môže u vás objaviť anorexia, ktorá vedie k enormnému schudnutiu.

Opuchnutý jazyk a afty

Tieto symptómy sa zvyčajne prejavujú, keď človek trpí ťažkým nedostatkom kyseliny listovej a nemali by ste ich naďalej prehliadať. Váš jazyk opúcha, je červený a lesklý, zvyčajne okolo špičky a okrajov. Kvôli zníženému počtu červených krviniek môžete pociťovať bolesť pri prehĺtaní alebo sa na perách objavia afty.

7 Signs Your Body Needs More Folic Acid

Znížená chuť do jedla

Podľa niektorých štúdií môže nedostatok kyseliny listovej spôsobiť problémy s chuťou do jedla. Stáva sa to preto, že vaše chuťové receptory, nedokážu vysielať správy do vášho mozgu prostredníctvom vášho nervového systému v dôsledku problémov s jazykom.

Bonus: Ako liečiť nedostatok vitamínu B9

V prvom rade si musíte upraviť jedálniček. Mali by ste jesť viac tmavozelenej zeleniny ako brokolica, ružičkový kel, špenát a špargľa. Pokiaľ ide o iné potraviny, je lepšie konzumovať citrusové plody, fazuľu, huby a to pravidelne.

Potraviny s najvyšším množstvom vitamínu B9

Fazuľa čierne oko

Tento druh strukoviny v sebe obsahuje najviac kyseliny listovej zo všetkých fazuliek. Už len polovica pohára má v sebe 105 mikrogramov. Ďalšou odrodou s vysokým podielom je červená fazuľa. Nezáleží na tom, či je z uvarená alebo z konzervy, podiel je rovnaký.

Brokolica

Už polovica šálky obsahuje 52 mikrogramov kyseliny listovej spolu s draslíkom vlákninou a vitamínom C. Odporúča sa pripravovať ju na pare, kedže vtedy v si zachová najviac zdraviu prospešných látok.

Špargľa

Bohatým zdrojom je aj skvelá sezónna zelenina špargľa. Len štyri stonky obsahujú v sebe až 89 mikrogramov kyseliny listovej. Môžete ju pridať do polievky, šalátu alebo len tak k mäsu ako prílohu.

Špenát

Špenát je skvelou zeleninou o čom vedel aj Pepek námorník. Už polovica hrnčeka vareného špenátu má v sebe 130 mikrogramov kyseliny listovej. Možno vás prekvapí, no varený špenát má v sebe viac tejto látky ako čerstvý, takže ho pokojne pridávajte do polievok, cestovín či praženice.

Avokádo

Áno aj milované avokáda sú skvelým zdrojom. V polovičke veľkého avokáda máte 59 mikrogramov, takže ak si urobíte večer k televízoru guacamole, vaše telo sa vám veľmi poďakuje.

Banány

Jeden stredný banán má v sebe až 44 mikrogramov kyseliny listovej. Banán je vhodné konzumovať ráno, či už v rámci smoothie, fitness lievancov či zmiešaný v gréckom jogurte.

Mohlo by vás zaujímať: Raňajky bohaté na vlákninu, ktoré zahrejú organizmus: Začleňte do jedálnička tieto potraviny

Pomaranče

Jeden menší kus tohto ovocia obsahuje 29 mikrogramov tejto zdraviu prospešnej látky. Čo takto pridať ho na raňajky do smoothie s banánom? Určite áno, je to výborný začiatok dňa.

Vajíčka

Vajcia sú skvelým a zdravým zdrojom viacerých látok a minerálov. Možno by ste nepovedali, že aj vajíčka majú v sebe kyselinu listovú, no predsa je to tak. Konkrétne v jednom sa nachádza 22 miktogramov.

Ak ste na sebe spozorovali prvé príznaky, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám potvrdí diagnózu a až potom meňte vaše stravovacie návyky. Trpíte nedostatkom kyseliny listovejaj vy? Poznáte iné spôsoby, ako liečiť tento problém? Nezabudnite vyjadriť vaše názory dolu v komentároch.