Skúsená BYLINKÁRKA poradila 9 byliniek, ktoré vyliečia choré pľúca, infekcie a kašeľ: Sú veľmi účinné!

Bakteriálne aj vírusové infekcie sú veľmi nepríjemné a liečba respiračných symptómov trvá dlhšie ako by sme si želali. Preto treba využiť všetkých pomocníkov, ktorých nám príroda ponúka. Na portáli lataifas sme pre vás našli najsilnejšie prírodné zbrane proti infekciám dýchacích ciest a chorobám pľúc.

Bakteriálne aj vírusové infekcie sú veľmi nepríjemné a liečba respiračných symptómov trvá dlhšie ako by sme si želali. Preto treba využiť všetkých pomocníkov, ktorých nám príroda ponúka. Na portáli lataifas sme pre vás našli najsilnejšie prírodné zbrane proti infekciám dýchacích ciest a chorobám pľúc priamo od bylinkárky.

Tieto bylinky liečia infekcie a zlepšujú celkové zdravie pľúc. Môžu sa užívať vo forme čaju, tinktúry, inhalácie, alebo vo forme obkladov.

Sladké drievko

Tradične sa využíva v čínskej medicíne a je upokojujúcim prostriedkom, ktorý zmäkčuje sliznice hrdla, pľúc a žalúdka a zároveň čistí zapálené sliznice, ktoré potrebujú imunitnú podporu. Táto rastlina znižuje podráždenie hrdla a má vykašliavací účinok.

Ten je spôsobený saponínmi – látkami, ktoré pôsobia ako detergenty pri uvoľňovaní hlienu z dýchacích ciest a vylučujú hlien. Iné zlúčeniny v koreňoch sladkého drievka zmierňujú bronchiálne kŕče a blokujú bunky voľných radikálov, ktoré spôsobujú zápal a zúžia dýchacie cesty. Majú tiež antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré pomáhajú bojovať s pľúcnymi infekciami.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Podbeľ

Táto rastlina sa používa už tisíce rokov na čistenie pľúc. Podbeľ odstraňuje prebytočný hlien z pľúc a priedušiek a zmäkčuje sliznice v pľúcach. Štúdie ukázali, že môže pomôcť liečiť astmu, kašeľ, bronchitídu a ďalšie pľúcne ochorenia. Môžete ho zohnať vo forme čaju, alebo tinktúry.

Tymian

Je veľmi silný v boji proti preťaženiu hrudníka. Táto rastlina produkuje pozoruhodné antiseptické éterické oleje, ktoré majú účinok ako prírodné antibiotiká a protiplesňové látky. Odporúča sa na prevenciu a liečbu infekcií dýchacích ciest a zápalu pľúc.

Tymiánový čaj má schopnosť bojovať a eliminovať baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú infekcie.

Oregano

Oregano je ďalší výnimočný anti infekčný prostriedok. Obsahuje vitamíny a živiny potrebné pre správne fungovanie imunitného systému. Hlavnou výhodou je aj to, že pomáha znižovať produkciu histamínu.

Má teda priamy pozitívny účinok na dýchacie cesty a prúdenie vzduchu cez nosový kanál. Esenciálny olej z oregana tiež bojuje proti Staphylococcus aureus, nebezpečnej baktérii, ktorá odoláva antibiotikám.

Lobelia

Lobelia je rastlina, ktorá riedi hlien a zmierňuje preťaženie. Okrem toho stimuluje nadobličky, aby uvoľňovali adrenalín, látku, ktorá uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje dýchanie. Z týchto dôvodov je lobelia súčasťou mnohých liekov proti kašľu a nachladnutiu.

Eukalyptus

Jeho účinnosť je spôsobená cineolovou zlúčeninou, ktorá zmierňuje kašeľ, bojuje s preťažením a upokojuje podráždené sínusové kanáliky. Eukalyptus vďaka obsahu antioxidantov posilňuje imunitný systém počas prechladnutia alebo infekcie.

Divozel veľkokvetý

Kvety aj listy tejto rastliny sa používajú na prípravu liekov pre zdravie pľúc. Táto rastlina pomáha odstraňovať prebytočný hlien z pľúc, čistí priedušky a znižuje zápal dýchacích ciest.

Šalvia

Listy šalvie intenzívne voňajú, pretože obsahujú éterické oleje. Tie sú zdrojom mnohých výhod. Liečia pľúca, aj dýchacie cesty. Esenciálny olej zo šalvie sa môže použiť na inhaláciu pri pľúcnych ochoreniach. Šalvia je tiež vynikajúca na znižovanie horúčky.

Skorocel

Listy skorocelu sa používajú už stovky rokov na zmiernenie kašľa a upokojenie podráždených slizníc. Väčšina účinných látok tejto rastliny má antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, rovnako ako protizápalové a antitoxické účinky. Klinické štúdie zistili, že skorocel je prospešný pri suchom kašli, prechladnutí a podráždených pľúcach.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay