8 vecí, ktoré ste o víne netušili: Takto vám pomôže doma aj v záhrade!

Vedeli ste, že víno nie je len obyčajným nápojom, ale aj skvelým pomocníkom v domácnosti a záhrade? Toto sú pozoruhodné vlastnosti vína, o ktorých väčšina ľudí netuší.

Víno je najobľúbenejším alkoholickým nápojom s veľmi bohatou históriou. Ľudia ho poznali a ospevovali už v staroveku a jeho popularita rokmi vôbec neklesla. Vedeli ste však, že víno nie je obyčajným nápojom, ale aj skvelým pomocníkom v domácnosti? Toto sú pozoruhodné vlastnosti vína, o ktorých väčšina ľudí netuší.

Vyčistí zrkadlá aj okná

1 (1)

Ak máte doma víno po dátume spotreby, rozhodne ho nevyhadzujte. Pri čistení okien a povrchov zo skla ho môžete použiť rovnako, ako bežný prostriedok z obchodu.

Maska na tvár

2 (1)

Červené víno obsahuje množstvo aminokyselín, ktorú v našom tele fungujú ako prospešné antioxidanty. Ak si pripravíte z červeného vína masku na tvár, môžete všetky zdraviu prospešné vlastnosti vína využiť pre krásu vašej pokožky. Stačí 15-20 minút a pokožka bude hladšia a pružnejšia.

Odstráni škvrny

3 (1)

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak náhodou rozlejete na oblečenie červené víno, jednoducho ho odstránite tak, že na škvrnu nalejete suché biele víno. Za skvelý výsledok môže vysoký obsah kyselín. Biele víno tiež odstráni mastné škvrny lepšie, ako odstraňovač škvŕn z obchodu.

Pre krásne vlasy

4 (1)

Červené víno obsahuje látku s názvom resveratrol. Táto látka okrem iného zabraňuje vypadávaniu vlasov a zjemňuje štruktúru vlasového vlákna. Talianske ženy si napríklad červeným vínom z času na čas preplachujú vlasy.

Vydezinfikuje ovocie

5 (1)

Suché biele víno má silné antibakteriálne vlastnosti a dokáže tak zbaviť ovocie baktérií a choroboplodných zárodkov, ktoré bežné umytie nezničí. Ukázala sa, že suché biele víno má podobné dezinfekčné účinky ako peroxid vodíka.

Pomôže vám zbaviť sa ovocných mušiek

6 (1)

Vyrobte si jednoduchú pasca, ktorá vám pomôže zbaviť sa otravných drobných mušiek. Nalejte do prázdneho pohára trochu bieleho vína a potom do pohára vložte provizórny lievik vytvorený z kúska papiera. Ten pripevníte k poháru. Mušky sa tak ľahko dostanú do pohára, avšak nebudú vedieť vyletieť von.

Vylieči modriny

7

Za tento účinok vína môžu flavonoidy. Tieto látky urýchľujú hojenie rán. Nabudúce, keď sa budete potrebovať zbaviť modriny rýchlo a účinne, urobte si obklad z vychladeného vína.

Lepšie ako hnojivo

8

Záhradkári vedia, že červené víno môže nahradiť umelé hnojivá. Stačí do pôdy pridať niekoľko kvapiek a víno dokáže v pôde aktivovať proces tvorby prospešných baktérií. To prispeje k rýchlemu rastu sadeníc.