8 trikov, vďaka ktorým budete mať plné vedrá malín: Nie je to žiadna veda, len treba vedieť, ako na to!

Ak vás zaujíma, ako sa dopracovať k veľkej úrode malín, ste tu správne. Vďaka youtube kanálu Televízia Poleznoe máme pre vás 8 jednoduchých trikov, vďaka ktorým budete mať plné vedrá malín!

1. Malina nemá rada tieň

Malina miluje slnko a preto by nemala byť umiestnená v tieni. Ranný tieň je v poriadku, ak má po zvyšok dňa dostatok slnečného svetla.

Ak je teda vaša malina zasadená v tieni, mali by ste jej vybrať nové slnečné miesto a ihneď uvidíte rozdiel v úrode. 

2. Zálievka

Doprajte vášmu malinovému kríčku výdatnú zálievku. Môžete tak doslova niekoľkonásobne zvýšiť množstvo plodov. Avšak pozor na to, aby malina nestála v premokrenom „močiari“.

Polievajte ju primerane počasiu tak, aby pôda okolo nej nebola príliš mokrá, ani suchá.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

3. Hnojenie

Maliny sú síce nenáročné rastliny, ale primerané hnojenie im prospeje. Na hnojenie použite kompost alebo kvalitný humus a hnojte vždy v množstve 10 kg na 1 m2.

Je dôležité kŕmiť maliny organickým hnojivom, výborné sú pre tento účel aj slepačince. Po odkvitnutí a počas dozrievania je vhodné použiť dusíkaté hnojivá. Môžete tiež použiť minerálne hnojivá.

Buďte však opatrní, nič sa nesmie preháňať a aj hnojenie potrebuje ten správny čas.

4. Pravidelné strihanie

Mladé a prebytočné výhonky, ktoré sa objavia na kríku alebo začnú vyrastať v dolnej časti, je treba odstrániť. Odoberajú totiž kríku živiny a tým môžu prispieť k zníženiu úrody.

Mladé výhonky buď opatrne vykopte aj s korienkami alebo odstrihnite.

Maliny rastú naozaj rýchlo a preto základom v starostlivosti o ne, je aj správne strihanie. Vykonáva sa spravidla jarný a jesenný rez.

5. Mulčovanie

Nepodceňujte mulčovanie. Obzvlášť v letnom období je vhodné zahrnúť kríčky vrstvou pilín, slamy a rašeliny. Môžete tiež použiť burinu zo záhrady, avšak pozor, aby neobsahovala semená, ktoré by sa mohli dostať do pôdy a začali by klíčiť.

6. Prerieďovanie a uviazanie

Každý malinový krík sa po čase zahustí a spodné vetvičky tak ostávajú bez slnka. Málokedy na nich dozrejú plody a tým pádom sú neužitočné.

Navyše úplne spodné vetvy sa môžu dotýkať zeme, čím sa prípadné plody znehodnotia. Vetvy sa ohýbajú aj pod náporom plodov a tie sa môžu znečistiť a znehodnotiť.

Preto odporúčame kríky priebežne prerieďovať a zároveň im poskytnúť vhodnú oporu. Tým, že malinové vetvy upevníte, nebudú sa skláňať a plody budú mať dostatok svetla.

7. Ochrana pred škodcami

Pri ochrane malín sa snažte vyhýbať chemickým postrekom a dajte prednosť radšej ekologickým.

Pomôže napríklad zriediť 100 g horčičného prášku s 10 litrami vody, dobre premiešať a nastriekať na listy malinových kríčkov.

Veľmi účinným bojovníkom proti škodcom sú aj cibuľové šupky. 200 g cibuľových šupiek zalejte 10 litrami teplej vody a nechajte 4 dni lúhovať. Potom preceďte a použite na postrek.

8. Dôležitý krok po zarodení

Hneď ako pozbierate úrodu je potrebné ostrihať vyrodené výhony, aby nezakrývali tie, na ktorých ešte dozrievajú plody.

Je to dôležité aj preto, aby tieto vetvy zbytočne neodčerpávali kríku živiny pred zimou, pretože na budúci rok bude úroda na mladých výhonkoch a tieto staré jednoducho vyschnú. Je preto lepšie ich odstrániť hneď.

Prajeme veľa šťastia a bohatú úrodu!

Trik, ako výrazne zvýšiť úrodu a zvýšiť sladkosť malín

Pestovateľ poradil jednoduchý trik, ako zvýšiť sladkosť drobného ovocia akými sú ríbezle, egreše či maliny. Navyše, tento spôsob podorí nové výhonky, ktoré budú silnejšie a v tomto roku viac zarodia. Všetko, čo potrebujete je obyčajný zemiakový škrob. Práve zálievka z tejto bežnej suroviny spôsobí, že plody budú o poznanie sladšie a navyše zvýšite tak aj rodivosť v tomto roku.

Ako na to?

Všetko, čo potrebujete je 1 bal. zemiakového škrobu (vo videu je použité balenie 450 g) a vedro vody.

Škrob jednoducho nasypte do vody a dobre premiešajte.

Časť škrobu ostane usadená na dne vedra, to je v poriadku.

Použijeme na zaliatie kríkov. Zálievku opakujeme 3-4 x za sezónu, ale len do polovice augusta. Potom by totižto bolo na rastine zbytočne veľa mladých výhonkov. Aplikujeme asi 1-2 litre tejto výživy na jeden krík.