8 signálov, ktorými vám telo dáva najavo, že vás napadli parazity

O tom, že máte v tele parazita, nemusíte niekedy ani vedieť. Najmä zo začiatku sa môžu prejavovať celkom nenápadne. Preto je potrebné všímať si varovné signály, ktoré nám dáva naše telo. Pomocou tohto ich môžete odhaliť.

Mohlo by sa zdať, že keď o parazitovi nevieme a necítime ho, nič sa nedeje. Opak je však pravdou! Hlavným dôvodom, prečo sú pre naše telo nebezpečné, je ten, že nás ochudobňujú o živiny. Živia sa dôležitými látkami, ktoré by inak malo dostávať naše telo. Ako odplatu za to vylučujú toxický odpad, ktorý nám škodí. Ich cieľom života je pohodlne a nepozorovane sa priživovať na inom organizme. Pritom sa môžu nachádzať v akomkoľvek orgáne, či tkanivách alebo dutinách. Ak vás trápi niektorý z týchto problémov a neviete, čím to je, môže ísť aj o nevítané parazity, ktoré treba z tela vyhnať von.

1. Bolesť brucha

Brušné ťažkosti môžu znamenať rôzne problémy. Avšak ak vylúčite iné ochorenia či intolerancie, treba zvážiť, či za tým nemôžu stáť napríklad spomínané parazity. Určite je to jedna z možností, zvlášť ak vás bolesť brucha trápi dlhodobo. Parazity dokážu spôsobiť zápchu, rovnako ako hnačku, ale aj nafukovanie brucha. S prítomnosťou parazitov môže súvisieť aj syndróm dráždivého čreva, ktorý je jedným z najznámejších príznakov.

2. Znížená imunita

Keď nám parazity berú z tela živiny, imunitný systém si musí vystačiť s nižším príjmom základných a podstatných vitamínov, minerálov a iných zdrojov energie. Nadmerné odčerpávanie tejto podpory nášho tela spôsobuje, že telo otvára dvere dokorán rôznym baktériám, plesniam a vírusom. Na jeden problém sa tak naväzuje hneď ďalší.

3. Problémy s pokožkou

Útok parazitov sa môže prejaviť aj značne podráždenou pokožkou, pretože to má vplyv aj na naše hormóny. Ak vás z nevysvetliteľných príčin trápia vyrážky, žihľavka a ekzémy, možno sú dôvodom parazity vo vašich črevách.

4. Poruchy spánku

Parazity, a najmä tie z nich, ktoré sa rozhodli hniezdiť v črevnom trakte, môžu viesť až k nespavosti! Je to tým, že majú zásadný vplyv aj na náš nervový systém. Zatiaľ čo naše telo počas noci pracuje na vylučovaní toxických látok cez pečeň, parazity radi narúšajú celý tento proces a vedia rozhádzať rytmus človeka. Niekedy spôsobujú aj svrbenie okolo análneho otvoru, a hoci je to veľmi intímny symptón, netreba ho prehliadať.

5. Škrípanie zubami

Na prvý pohľad sa zdá, že s tým parazity nemôžu mať nič spoločné. Môže to však súvisieť s činnosťou parazitov, ktoré vypúšťajú do tela toxické látky, kvôli ktorým je telo počas svojho nočného odpočinku nepokojné.

6. Bolesť celého tela

Parazity sa niekedy radšej potulujú po tele, ako by zotrvávali na jednom mieste, a môžu sa nachádzať aj vo svaloch alebo kĺbovej tekutine. Bolesť kĺbov a svalov môže teda vznikať aj ako reakcia našej imunity na prítomnosť parazitov v tele.

7. Chronická únava

Cítite sa slabo? Niet pochýb o tom, že keď dokážu parazity odčerpávať životne dôležité látky z nášho tela, môže to viesť až k vyčerpaniu a rýchlemu úbytku energie. Parazity nás vedia unaviť psychicky, fyzicky aj emocionálne. Ak máte v tele nebezpečné parazity, môžete sa cítiť vyčerpane, ale aj depresívne, mať ťažkosti s koncentráciou a celkovo môžete byť apatickí a v duševnej nepohode.

8. Zmeny telesnej váhy

Problémy signalizuje aj zvýšená chuť do jedla a následná nelogická strata hmotosti. Parazity môžu spôsobiť aj stratu chuti do jedla, nadmernú citlivosť na jedlo alebo prudký nárast váhy. Niekedy sa prejavujú aj ako nekonečný hlad a napriek tomu, že sa stravujete dostatočne, nikdy sa necítite sýto.

Okrem toho sa môžu parazity v tele prejaviť aj inými problémami. Medzi ne patrí anémia, takže pri chudokrvnosti zbystrite pozornosť. Ďalej to môže byť nadmerné množstvo infekcií, nervozita a úzkosť, pomalosť, letargia, tŕpnutie rúk alebo svrbenie uší či nosa. Signalizujúcicm symptómom môže byť aj problém s videním a zatmievanie pred očami, tiky a trasenie, alebo biele bodky v ústach. A ako to platí aj pri iných zravotných problémoch, najlepšie je odhaliť ich čím skôr.

 

Picture of Pavla

Pavla

Má rada všetko nové, originálne a kreatívne :-)

Dnes najobľúbenejšie