Najvďačnejšie balkónovky: 8 rastlín, ktoré prežijú aj na najtmavšom balkóne, okne či terase!

Máte balkón či okná severnej strane? 8 balkónových rastlín, ktoré zvládnu aj najtmavšie prostredie vo vašom dome!

Ak máte balkón orientovaný na severnú stranu, alebo jednoducho nemáte dostatok slnka a bojíte sa pustiť do pestovania, máme pre vás skvelé tipy. Týchto 8 balkónových rastlín zvládne aj tmavé a tienisté stanoviská.

Hľuznaté begónie

Sú stvorené na život v sťažených svetelných podmienkach. Aj napriek tomu, že zvládnu aj nedostatok svetla, budú vás tešiť krásnymi kvetmi. Keď začnú raz kvitnúť sú doslova nenastaviteľné. Môžu rásť priamo alebo prevísať. Nezabúdajte, begónie potrebujú dostatok vlahy, ale sú veľmi citlivé na premokrenie.

Netýkavka

Krásne kvety v celej palete jemných pastelových odtieňov. Prospievajú v tieni a stačí im len zopár lúčov slnka v dopoludňajších hodinách. Potrebujú vlhkú ale dostatočne odvodnenú pôdu.

Kaládium

Rastlina s výraznými listami sfarbenými do červených tónov. Ťahajú sa do výšky a preto sú skvelé na vytvorenie „súkromnej oázy na balkóne“, kam zvedavé pohľady susedov nepreniknú.

Begonia semperflorens (voskovka)

Veľmi podobná begónii hľuznatej čo sa týka starostlivosti aj nárokov na svetlo. Sýto zelené až červenkasté listy sú krásne lesklé a majú až voskovitý vzhľad.

Sirôtky

Sirôtky sa jednoducho pestujú aj na tienistých balkónoch, dokonca, prežijú jarné výkyvy teplôt. Nepotrebujú toľko svetla ako napríklad muškáty a preto prežijú aj na tienistejších balkónoch

Fuksie

Môžu vám kvitnúť pokojne aj celé leto a to aj na tienistých severných balkónoch. Dostať ich v celej palete farieb a môžete si s nimi krásne vytieňovať priestor balkónu, okien alebo terasy. Počas leta nezabúdajte na vysokú vlhkosť a pravidelné hnojenie (v lete pridávame nízku koncentráciu hnojiva do každej zálievky). K životu im stačí len trochu slnečných lúčov krátko, dopoludnia.

Nezábudky

Tieto romantické drobné kvietky sú veľmi nenáročné na pestovanie a hoci ich záhradkári považujú za burinu, na balkónoch v kvetináčoch krásne vyniknú. Dobrým nápadom je pestovať ich v nádobe spolu so sirôtkami. Vyzerá to úžasne. Sirôtky si jednoducho vypestujete priamo zo semien. Na tienistom balkóne sa im darí jedna radosť!

Brečtan

Ťahavá rastlina, veľmi nenáročná a veľmi odolná. Môže voľne prevísať alebo sa ťahať po zábradlí, či stene. Prežuje v úplnom tieni aj na ostrom slnku. Pre svoj život potrebuje dostatočnú vlhkosť.

zdroj: gardeningchannel

Dnes najobľúbenejšie