Za 1 deň dá do poriadku to, čo sme mesiace kazili zlou stavovou: 8 možností na očistný deň – do formy za 24 hodín!

Pôstny deň nie je žiadna diéta ani drastický zásah do vašich stravovacích návykov. Ide o jeden deň, počas ktorého sa stravujte ľahšie, zdravšie a umožníte tak vášmu telu, aby sa dostatočne prečistilo a naštartovalo metabolizmus. Takto uľahčíte prácu žlčníku, žalúdku, pomôžete aj pečeni a celkovo vášmu zdraviu.

Ako  konštatujú vedci, ľudstvo vstúpilo do obdobia prejedania: množstvo potravín konzumujeme nie preto, že sme hladní a zhoršujeme tak fungovanie nášho organizmu. Odporúča sa, aspoň raz-dvakrát do týždňa znížiť kalorický príjem na 500 kalórií za deň, prípadne raz za čas dopriať organizmu očistný deň. To vám pomôže napraviť škody páchané na našom tele nesprávnou stravou aj za dlhšie časové obdobie.

Menu pre tukožrútsky/očistný deň

 1. Zimná zelenina
  Potrebujete 300 g mrkvy, 300 g varenej repy, 2 vajcia a 1 lyžičku rastlinného oleja.
  Zelenina sa nastrúha na hrubom strúhadle, vajcia nakrájajú na kocky – všetko premiešajte a pridajte rastlinný olej (olivový, sezamový alebo ľanové semienko). Pokiaľ je to potrebné, môžete ochutiť kvapkou citrónovej šťavy. Šalát by sa mal jesť po celý deň v piatich porciách.
 2. Uhorka
  Najlepšie je zvoliť túto variantu v lete, keď máte k dispozícii domácu zeleninu. Celý deň sa konzumuje najmä uhorka a iná zelená zelenina – môžete si dať až 1,5 kg zeleniny v 5 porciách.repný šalát
 3. Syr a vajcia
  V tejto variante raňajky pozostávajú zo šálky kávy a 100 g tvrdého syra, obed 2 vajcia a šálka bylinkového čaju a večera je 200 g syra a čaj. Samozrejme počas dňa pijeme vodu.
 4. Ryža
  200 g ryže umyjeme a uvaríme v neosolenej vode. Ryžu jeme v 3 dávkach počas dňa, pričom si môžeme cez deň dopriať aj jabĺčko, mrkvu a papriku. pôst dní pre chudnutie
 5. Vajcia
  Tento variant pozostáva z: 100 g tvrdého syra a šálky kávy na raňajky, 2 varené vajcia a 100 g vareného kuracieho mäsa na obed, 200 g tvarohu na večeru a pred spaním môžete vypiť pohár kefíru.
 6. Ovocie
  Počas dňa je možné zjesť 1,5 kg ovocia, s výnimkou banánov a manga. Môžete zvoliť na jablká – surové, alebo si ich upiecť so škoricou a kvapkou medu.  chudnutie jablká
 7. Pohánka-kefír
  200 g pohánky by malo byť zabarených vriacou vodou večer tak, aby voda pokrýva obilniny asi 2 cm nad povrchom, potom zakryjeme a necháme cez noc stáť. Na druhý deň výslednú kašu rozdelíme do piatich porcií a počas dňa konzumujeme s 1 litrom nízkotučného jogurtu.
 8. Kefír
  Takýto pôstny deň dokonale čistí črevá a normalizuje ich prácu. Zapamätáte si veľmi jednoducho, ako na to! Počas dňa je možné vypiť 1,5 litra nízkotučného kefíru.
  chudnutie

Odporúčania pre deň nalačno

 1. V prípade gastrointestinálnych ochorení môžu byť dni ovocia a kefíru kontraindikáciou, preto by ste mali takúto stravu konzultovať s lekárom.
 2. Pokúste sa naplánovať veci tak, aby bol váš deň pôstu pokojný, bez stresu a fyzickej námahy.
 3. V predvečer dňa si dajte len ľahkú večeru.