zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

8 lacných domácich liekov, ktoré by vám poradila vaša babička

O rôznych alternatívnych spôsoboch riešenia viacerých problémov vedeli už naše babičky. Ich triky a rady sú veľmi jednoduché, efektívne a lacné. Prinášame vám zopár na prvý pohľad bizarných rád ako si pomôcť pri rôznych problémoch.

O rôznych alternatívnych spôsoboch riešenia viacerých problémov vedeli už naše babičky. Ich triky a rady sú veľmi jednoduché, efektívne a lacné. Prinášame vám zopár na prvý pohľad bizarných rád ako si pomôcť pri rôznych problémoch.

V súčasnosti už nie je ťažké vyriešiť takmer čokoľvek, no naozaj je nutné mať kvôli bolesti hlavy či upchatému nosu celý arzenál liekov? Ide to aj jednoduchšie a vaša stará mama by vám určite poradila niektorý z týchto alternatívnych pomocníkov.

1. Zemiak na popáleniny

Popálené miesto veľmi bolí a štípe, preto ako prvú pomoc volí každý prúd studenej vody. To je správne, no pomôže aj zemiak, vďaka obsahu škrobu. Rozkrojte ho a priložte na postihnuté miesto. Aby lepšie držal, upevnite zdravotníckou páskou. No pozor, na závažné popáleniny vám zemiak nepomôže, tie si musí zobrať na starosť lekár.

2. Vodka na zápach nôh

Je množstvo ľudí, ktorí majú alkohol doma na úplne iné účely ako ich konzumáciu. Možno aj vaši rodičia či starí rodičia zvykli dezinfikovať rezné rany či rozbité kolená silnou pálenkou. Trochu iné využitie má vodka, ktorá sa poráta zo zápachom nôh. Alkohol totiž ničí baktérie, ktoré môžu za nepríjemný zápach. Stačí namočiť handričku do vodky a potrieť ňou chodidlá.

3. Cesnak na zuby

Je to trochu paradox. Cesnak, ktorý vie dokonale zabiť svieži dych, vám pomôže pri bolesti zubov či ďasien. Vtedy vám bude úplne jedno, ako bude voňať váš dych. Jednoducho si vložte malý kúsok cesnaku do úst a pomaly žuvajte. Niekto odporúča vložiť pri bolesti zubov strúčik do ucha, riziko, že vám skĺzne do ušnej dierky je však veľké. Keď si však vložíte cesnak do úst, nič zlé vám nehrozí. Okrem cesnaku urobia podobnú službu aj klinčeky.

4. Ceruzka na bolesť hlavy

Pri bolesti hlavy mávame podvedome zaťaté čeľuste, čo ju ešte zhoršuje. Čeľuste preto treba uvoľniť, odporúča sa vložiť si ceruzku medzi zuby a uvoľniť sa.

5. Jogurt na zlý dych

Dobré baktérie v jogurtoch sa dokážu porátať so zlými baktériami, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst. Ak sa vám váš dych nezdá, dajte si jogurt.

Foto: Pixabay

 

6. Sladké drievko na mozole

Sladké drievko dokáže zmäkčiť mozole, no účinnejšie je zmiešať prášok z neho spolu s trochou vazelíny a natrieť si tým mozole či kurie oká.

7. Olivový olej na kinetózu

Ak vás alebo vašich blízkych trápi kinetóza, čiže nevoľnosť pri cestovaní, pomôže olivový olej alebo olivy. Triesloviny, ktoré olivy obsahujú, totiž dokážu potlačiť nevoľnosť.

8. Pomarančová kôra na prechladnutie

Bláznivé aprílové počasie bude mať zrejme za následok viacero chorých ľudí a ak ste prechladli aj vy, skúste alternatívu voči klasickým sprejom do nosa. Pomôže vdychovanie vône z pomarančovej kôry alebo jej pridanie do čaju.

Najlepšie tipy pre zdravie