7 vecí, ktoré by mali ovládať deti v 13. roku života. Ako sú na tom tie vaše?

Keď má dieťa 13 rokov, dostáva sa do veľmi zaťažkávajúceho obdobia, je to totiž mimoriadne citlivý vek. Ale zároveň ide o vek, keď by malo ovládať zopár dôležitých zručností, ktoré o pár rokov ocení.

Niektorým zručnostiam treba učiť deti už vo veku, keď ešte nemajú vo vrecku občiansky preukaz. Pretože ako sa hovorí – čo sa za mladi naučíš, na starosť ako by si našiel. Trinásť rokov je už dostatočný vek na to, aby váš potomok vedel týchto 7 vecí:

1. Ako uvariť jedlo

Nie, nemáme na mysli zložité menu, no uvariť aspoň niečo jednoduché by malo vaše dieťa zvládnuť. Ak budete svojim deťom dôverovať aj pri práci v kuchyni, je pravdepodobné, že v budúcnosti si osvoja zdravý životný štýl. Navyše, jednoduché recepty, ktoré ich naučíte, si uchovajú v pamäti a budú ich dokonale ovládať aj vtedy, keď rodinné hniezdo opustia. Tak budú mať navrch aj pred svojimi kamarátmi.

2. Ako rozumieť základom financií

V tomto veku nechávate svojim deťom určité vreckové, no mali by ste ich učiť, ako ho správne minúť. Okrem toho je však dôležité vysvetliť im, že peniaze si treba aj šetriť. Už o pár rokov sa im to môže mimoriadne zísť.

3. Ako prať

Najprv nechajte vašich tínedžerov, nech sledujú, akým spôsobom dávate veci do práčky a potom ich nechajte urobiť to aj samých. Je neprípustné, aby dospelý človek nevedel, ako správne oddeliť oblečenie pri jeho nakladaní do práčky. Pre niekoho to však môže byť komplikované, preto treba začať už v tomto veku.

4. Ako upratať domácnosť

Trinásťročné dieťa by sa malo podieľať na upratovaní domácnosti, samozrejme, s mierou. Nenúťte svoje dieťa upratovať každú sobotu celý dom, pretože si k domácim prácam vypestuje negatívny vzťah a v dospelosti bude bordelár. Choďte na to trochu inak a sledujte, čo z toho ho baví najviac. Ak je to napríklad polievanie kvetov, dajte mu úlohu, že sa bude o ne výlučne starať ono. Pridať však môžete aj trochu zložitejšie práce, veď na porovnanie, 4- až 5-ročné deti by mali zvládnuť pomôcť s burinou a 11-ročné deti pokosiť trávnik.

...
Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Free Great Picture

 

5. Ako nakúpiť

Vedieť si robiť nákupný plán by už mali aj tínedžeri, učí ich to zároveň zodpovednosti a sústredenosti. Už v tomto veku učte vaše dieťa vyberať len veci, ktoré skutočne potrebuje, sú zdravé a priateľské k životnému prostrediu. V dospelosti neminie prvú výplatu na samé zbytočnosti a na internáte bude vedieť, ako nakúpiť hospodárne.

6. Ako zlyhať

Život nie sú len úspechy, ale aj zlyhania, ktoré nás však posúvajú vpred. Dovoľte, aby sa to naučilo aj vaše dieťa. Len tak bude vedieť, že chyby treba po sebe naprávať.

7. Ako sa vysporiadať so stresom

Takmer každý dospelý z času na čas, no niektorí aj častejšie, prepadne stresu. To raz čaká aj vaše dieťa, preto ho naučte včas, ako proti stresu účinne bojovať. Zároveň mu pomôžte pochopiť, že nájsť si čas pre seba a starať sa o seba je veľmi dôležité.